Spausdinti šį puslapį

Amatų kiemelyje laukiami ne tik tautodailininkai Pirmo puslapio

  • %AM, %10 %334 %2018 %07:%Spa
Muziejaus direktorė Vida Kanapkienė: „Europinės lėšos ir teisingas savivaldybės vadovų požiūris į amatų plėtrą suteikia galimybę kurti labai gražius dalykus, Amatų kiemelis – dar vienas tarp daugybės jau sukurtų“. / Aisto Mendeikos nuotr. Muziejaus direktorė Vida Kanapkienė: „Europinės lėšos ir teisingas savivaldybės vadovų požiūris į amatų plėtrą suteikia galimybę kurti labai gražius dalykus, Amatų kiemelis – dar vienas tarp daugybės jau sukurtų“. / Aisto Mendeikos nuotr.

Laima STONKUVIENĖ
Praėjusią savaitę oficialiai atidarytas prie Kretingos muziejaus Tradicinių amatų centro įrengtas Amatų kiemelis. Į jį šventės dalyviai žengė per žalumynais vainikuotus vartus, o juos pasitiko liaudiška muzika ir savo produktais ar dirbiniais prekiavę amatininkai.
„Dėkoju šventam Pranciškui, kad nuginė lietų, kad Amatų kiemelį galime atidaryti nušviesti rudens saulės spindulių. Šis metų laikas, kai derlius jau nuimtas, o spalvų gamtoje dar daug – tinkamiausias metas pasigrožėti tuo, ką dovanoja motina gamta. O ji dovanoja ir medį, ir molį, ir gintarą, ir... išradingus bei kūrybingus žmones, kurių talentui atskleisti netrukus bus atkelti Amatų kiemelio vartai“, – tokiais žodžiais iškilmingą renginį pradėjo muziejaus kultūrinės veiklos vadybininkė Roma Luotienė, pakviesdama pro simbolius vartus žengti amato mokytojus su jaunaisiais giželiais – būsimais puodžiais, audėjomis, kepėjais, kalviais.
Savo amatus ir meistrystę renginio dalyviams vėliau demonstravo pro vartus žengę Adolfas Andriejus Viluckis, Raimundas Puškorius, Augustinas Zaleckis, Saulius Baublys, Nerūnas Lideika, Ramunė Martynėnienė. Jiems ir šventės svečiams – Savivaldybės administracijos direktoriui Virginijui Domarkui, Kultūros ir sporto skyriaus vedėjai Daliai Činkienei, Strateginio planavimo skyriaus darbuotojams Dariui Martinkui, Violetai Turauskaitei ir kt. – dovanų įteikta po prie Tradicinių amatų centro auginamų linų puokštelę. „Su linų karaliumi Povilu Turauskiu linus pradėjome sėti prieš penkerius metus. Šiemet linus labai išprausė vasaros lietūs, bet šiandien jie jau atsiklojėjo, tad nešime džiovinti ant pečiaus. Išdžiūvę linai bus naudojami edukaciniuose užsiėmimuose su dainos pavadinimu „Ilgas lino gyvenimas“, – paaiškino R. Luotienė.
Sveikindama renginio dalyvius muziejaus direktorė Vida Kanapkienė sakė, kad europinės lėšos ir teisingas savivaldybės vadovų požiūris į amatų plėtrą suteikia galimybę kurti labai gražius dalykus, Amatų kiemelis – dar vienas tarp daugybės jau sukurtų. „Manau, kad Amatų kiemelis taps traukos centru ne tik kretingiškiams, bet ir svečiams. Jame galėsime parodyti, ką sunkiu rankų darbu geba sukurti mūsų rajono tautodailininkai, sertifikuoti meistrai: medžio drožėjai ir raižytojai, duonkepiai, keramikai, vilnos vėlėjai, saldainių virėjai – kiemelio veikla bus derinama su kruizinių laivų turistų grupių apsilankymu. Kiemelyje veiks edukacinės dirbtuvės, viename iš trijų namelių veiks ekologiškas turgelis, kur kretingiškiai galės pardavinėti savo gamybos maisto produktus – daržoves, medų, sūrius ar rankdarbius. Jaučiu, kad susidomėjimas bus didelis, tad reikės statyti dar tris namelius“, – šmaikštavo V. Kanapkienė padėkodama ne tik Savivaldybės vadovams bei specialistams, bet ir muziejaus darbuotojams – projekto koordinatorei Jurgitai Paulauskienei, Rokui Venckui, Kostui Razgaičiui, Romai Luotienei, Nijolei Vasiliauskienei, Jurgitai Tertelienei ir kt.
V. Domarkas, pasidžiaugęs, kad Kretingos muziejus yra tarp lankomiausių šalies savivaldybių muziejų, juokavo, jog dabar Savivaldybė turės rūpestį, kur reikės sutalpinti didelius autobusus, į muziejų atvežančius turistus iš kruizinių laivų. „Greičiausiai teks galvoti apie dar vieną transportui skirtą aikštelę, tuo labiau, kad ir Amatų kiemelyje bus laukiami ne tik tautodailininkai. Sveikinu muziejų su dar viena gražia uždara erdve. Manau, kad Amatų kiemelio atidarymu pradedame įkurtuvių maratoną – prieš pat Kalėdas duris turėtų atverti naujoji biblioteka, baigta sankryžos renovacija, jos prieigose pastatytas kryžius“, – kalbėjo V. Domarkas.
Tradicinių amatų kiemelis amatams bei krašto tautinio paveldo produktams populiarinti tarp Amatų centro ir dvaro ratinės įrengtas įgyvendinant Kaimo plėtros fondo finansuojamą projektą „Tradicinių amatų centro įkūrimas ir plėtra“, vykdant trečiąjį jo etapą. Per pirmąjį ir antrąjį etapus buvo atkurtas ir išplėtotas senasis dvaro šiltnamis, tapęs muziejaus edukacijai skirtu Tradicinių amatų centru, įsigytos staklės, įrengta dar viena patalpa edukaciniams užsiėmimams. Įrengiant Amatų kiemelį, trinkelėmis buvo išklotas 920 kv. m ploto kiemas, įrengtas LED apšvietimas, pastatyti trys mediniai nameliai-kioskai, sukurtas vaizdo filmas, pristatantis 12 amatų ir amatininkų. Trečiojo etapo darbai kainavo 109,47 tūkst. eurų, – iš jų Kretingos rajono savivaldybės dalis sudarė 10 proc.
„Prieš penkerius metus, 2013-ųjų pavasarį, iš Tradicinių amatų centro kamino pasirodė baltas dūmas, o kiemas pakvipo čia kepama duona. Nuo tada tautinio paveldo amatininkai saviems ir svečiams čia pristato gyvus amatus: kepa duoną, raito atlaidų saldainius, minko molį, verda gilių kavą, audžia. Populiariausios – edukacinės duonos kepimo ir dvaro saldaininės programos, kurioms vadovauja sertifikuotos tautinio paveldo amatininkės Vida Viskontienė ir Asta Norvaišienė. Per penkerius metus jos priėmė 27 tūkstančius 500 jaunų ir vyresnio amžiaus žmonių iš visos Lietuvos ir užsienio, vedė apie 1500 užsiėmimų“, – sakė R. Luotienė pristatydama populiariausių užsiėmimų vadoves, kurios į Amatų kiemelio atidarymą atėjo su duona ir saldainiais. „Žemai lenkiamės muziejininkams už suteiktą galimybę priminti senuosius amatus, į vaikystę grąžinti ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius“, – dėkojo V. Viskontienė.
Į šventę susirinkę kretingiškiai bei svečiai galėjo nusipirkti ne tik duonos, saldainių, bet ir sūrių, medaus, natūralaus aliejaus, dirbinių iš molio, gaminių iš vilnos. Savo amatus ir meistrystę demonstravo tautodailininkai ne tik iš Kretingos, bet ir iš Plungės rajonų. Norintieji turėjo galimybę pasidaryti net dūdelę – tokius mokymus organizavo iš Drevernos atvažiavę amatininkų gildijos „Krikragaa“ nariai. „Mūsų mokymai susiję su muzikos instrumentais: gaminame būgnus, kankles, skudučius, dūdeles, aš dar mokau ir groti perkusija. Į mokymus gali atvažiuoti visi norintieji“, – pasakojo gildijos narys Motiejus Vilys.
Prie šių dirbtuvių nemažai laiko praleido M. Daujoto progimnazijos ketvirtokai, į Amatų kiemelio atidarymą atėję su savo mokytoja Rasa Zulumskyte-Trumpenskiene. „Muziejaus dvaro parko bičiuliai esame jau nuo pirmos klasės, mielai dalyvaujame visuose renginiuose ir užsiėmimuose. Šiandien taip pat pamatėme ir sužinojome daug naujo. Vaikams labai patiko pažiūrėti, kaip tautodailininkai drožia, pasimatuoti kaukes“, – sakė mokytoja.
Visi šventės svečiai pavaišinti žirnių koše ir žolelių arbata, juos linksmino Kretingos rajono kultūros centro folkloro ansamblis „Gervelė“ ir muzikuojanti Kretingos kultūros centro Šukės skyriaus meno vadovo Alvydo Vozgirdo šeima.

Skaityti 325 kartai