Savireklama

Suteiks žinių apie tarpusavio santykius Pirmo puslapio

  • %AM, %07 %292 %2018 %06:%Lap
Kretingos rajono švietimo centro Pedagoginės psichologinės pagalbos skyriaus psichologės Sonatos Vizgaudienės paskaita „Meilė ir kontrolė: kaip sutarti su paaugliu“ sulaukė didelio tėvų susidomėjimo. Kretingos rajono švietimo centro Pedagoginės psichologinės pagalbos skyriaus psichologės Sonatos Vizgaudienės paskaita „Meilė ir kontrolė: kaip sutarti su paaugliu“ sulaukė didelio tėvų susidomėjimo.

Laima STONKUVIENĖ

  Kretingos moterų informavimo ir mokymo centras pradėjo įgyvendinti LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą projektą „Auginame paauglius: drausti, leisti, tartis“. Kretingos, Klaipėdos, Skuodo, Šilutės rajonų gimnazijų, progimnazijų ir pagrindinių mokyklų 8–10 klasių mokiniams bus surengti mokymai „Meilė ≠Kontrolė“.
Sklaido mitus
„Mokymų, kurie vyks 12-oje mokyklų, metu paaugliams bus suteikta žinių, kaip atpažinti ir išvengti galios ir kontrolės mechanizmais grįstų tarpusavio santykių šeimose. Paaugliai bus supažindinti su pagrindiniais principais, kuriais vadovaujantis, turėtų būti kuriami meile ir pagarba pagrįsti tarpusavio santykiai, kaip turėtų būti nustatomos abiems pusėms priimtino elgesio ribos, kaip reikėtų apibrėžti abiejų pusių teises ir pareigas“, – sakė Centro direktorė Jurgita Cinskienė.
Mokymus veda Kretingos moterų informacijos ir mokymo centro psichologė Daiva Martinkuvienė. „Jau ne vienerius metus konsultuojant smurtą artimoje aplinkoje patyrusius asmenis tenka pastebėti, kad neretai žmonėms sunku suvokti ir priimti faktą, kad jie ilgą laiką gyvena „nesveikuose“, priklausomuose santykiuose, kad meilę nebūtinai turi lydėti kančia, skausmas, pavyduliavimas ar besąlygiškas paklusimas. Būtent neteisingas meilės suvokimas dažnai ir trukdo žmonėms prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą ir siekti teigiamų pokyčių, – pirmųjų mokymų įspūdžiais dalinosi D. Martinkuvienė. – Atsižvelgiant į tokią konsultavimo patirtį norisi kuo anksčiau ir aiškiau paskleisti žinią jauniems žmonėms, tik pradedantiems kurti pirmuosius savo partneriškus santykius, kad meilė nėra kontrolė, kad meilė – tai nėra savęs atsisakymas, kad meilė gali gyvuoti tik laisvėje“.
D. Martinkuvienės žodžiais, ne paslaptis, kad išoriškai kartais sunku atskirti meilę nuo priklausomybės, o ir pati priklausomybė nuo partnerio gali būti tokia stipri, jog žmogus tai suvokia kaip meilę. Būtent todėl labai svarbu išsklaidyti mitus apie meilę, aptarti, kaip atskirti meilę nuo priklausomybės ir atkreipti jaunimo dėmesį į nerimą keliančius ženklus.
„Smagu, kad jaunimas noriai diskutuoja iškeltais klausimais, nebijo atvirai išsakyti savo požiūrį ar net pasiginčyti. Daugiausiai diskusijų sukelia klausimai apie pavydą, savininkiškumo jausmą, apie troškimą visą laiką būti kartu, apie tai, ar iš tikrųjų meilė reikalauja išsižadėti asmeninės laisvės mylimo žmogaus gerovei, ar būtina, pavyzdžiui, mylimajam atskleisti savo Facebook ar Instagram slaptažodį. Džiugina tai, kad pirmieji 13 susitikimų su mokiniais parodė, jog dauguma jaunų žmonių geba teisingai vertinti santykius, jie teoriškai žino, kas būtų teisinga, o kas ne, tik prisipažįsta, kad praktiškai yra labai lengva pakliūti į priklausomų santykių spąstus. Susitikimuose būtinai aptariame, kaip kurti tvirtus ir laimingus santykius, ir išsiskiriame žinodami, kad meilė teikia džiaugsmą, o kontrolė sekina“, – pasakojo psichologė.

Būtinas nuoseklus auklėjimas
Mokymuose dalyvaujančių 8–10 klasių mokinių tėvai bus pakviesti į mokymus „Meilė ir kontrolė: kaip sutarti su paaugliu“. Tėvams bus suteikta žinių, kaip nustatyti ir laikytis pagarba ir abipusiu sutarimu pagrįstų elgesio ribų šeimoje, kaip apsaugoti paauglius nuo įsitraukimo į destruktyvius santykius draugų aplinkoje bendraujant su tos pačios ar skirtingos lyties atstovais, kur ieškoti pagalbos išgyvenant santykių šeimoje krizes.
Mokymus vedanti Kretingos rajono švietimo centro Pedagoginės psichologinės pagalbos skyriaus psichologė Sonata Vizgaudienė pasidžiaugė, kad paskaita „Meilė ir kontrolė: kaip sutarti su paaugliu“ sulaukė didelio tėvų susidomėjimo. „Tėvai aktyvūs, smalsūs, pripažįsta, jog auginti paauglius sudėtinga. Suaugusieji dažnai skeptiškai žiūri į galimybę spręsti problemiškus klausimus, susijusius su paaugliais. Sunkumai paauglius auginančiose šeimose neretai veši – nuo nenorėjimo kalbėtis iki audringų konfliktų, bet gajus požiūris: „Kažin, ar įmanoma ką nors pakeisti, kai vaikas jau paaugęs? Kaip nors užaugs ir gal ateis į protą“, – kalbėjo S. Vizgaudienė. – Su tėvais diskutuojame apie tai, jog nėra netinkamo laiko teigiamoms permainoms. Mūsų paaugusiems vaikams būtinas nuoseklus auklėjimas, tėvų švelnumas, bet tuo pačiu ir tvirtabūdiškumas. Niekada nevėlu taisyti tai, kas jaučiame, kad turėtų būti kitaip, kas kelia diskomfortą santykiuose, šeimoje. Paskaitose paprastai ir aiškiai kalbamės apie pagrindinius dalykus, kurie reikšmingi auginant paauglį, kaip juos gerinti, kad pasiektume pozityvių rezultatų. Aiškinamės, kokia besąlygiška yra meilė vaikui, ar labai labai mylėdami galime vaikus kontroliuoti. Svarstome, kokios yra ribos tarp meilės ir kontrolės. Akivaizdu, kad priežiūra ir apribojimai paaugliui būtini, kad jis užaugtų sveiku, atspariu, sugebančiu įsitvirtinti gyvenime žmogumi. Svarbiausia – mokomės, kaip puoselėti santykius su vaiku, kad ryšys išliktų visą gyvenimą“.
Paskaitų metu, pasak S. Vizgaudienės, tėvai turi galimybę išsiaiškinti jiems aktualiausius klausimus apie gyvenimą su paaugliu, pamąstyti apie savo santykius su vaiku ir jų puoselėjimo potencialą, suprasti, kad visos problemos išsprendžiamos nuosekliu auklėjimu, bei pasidžiaugti, kad paaugliai iš tiesų labai myli savo tėvus, nors dažnokai gali atrodyti priešingai.

Ugdo netoleranciją smurtui
Kartu su LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamu projektu Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras įgyvendina ir dar du projektus, kuriuos finansuoja Klaipėdos ir Kretingos rajonų savivaldybės. Todėl Kretingos rajono mokyklose ir Klaipėdos rajono mokyklose numatyta daugiau mokymų mokiniams.
„Kretingos rajono savivaldybės finansuojamo projekto „Smurto artimoje aplinkoje prevencija: žinok, atpažink, apsigink“ tikslas yra ugdyti Kretingos rajono jaunimo netoleranciją smurtui artimoje aplinkoje suteikiant žinių apie galimas smurtinių tarpusavio santykių apraiškas ir padarinius bei pagalbos gavimo galimybes. Mokymai bus skirti Kretingos rajono mokyklų 8–10 klasių mokiniams, – sakė J. Cinskienė. – Tuo metu Klaipėdos rajono savivaldybės finansuojamas projektas „Smurtas artimoje aplinkoje: prevencija, pagalba, profesinė kompetencija“ skirtas šio rajono gyventojams siekiant ugdyti jų netoleranciją smurtui artimoje aplinkoje, suteikiant žinių apie galimas smurtinių tarpusavio santykių apraiškas ir padarinius bei pagalbos gavimo galimybes“.
Klaipėdos rajono specialistams, teikiantiems pagalbą smurto artimoje aplinkoje subjektams, jau pravesti dveji mokymai: lektorė, Klaipėdos apygardos teismo psichologė Aušra Augaitienė pasakojo apie pokalbių su nukentėjusiaisiais nuo smurto artimoje aplinkoje vaikais specifiką, o lektorius, socialinių mokslų daktaras Klaipėdos apygardos probacijos tarnybos Probacijos skyriaus vyriausiasis specialistas Vaidas Viršilas pristatė smurtautojo portretą.
Mokymai vyko Gargždų socialinių paslaugų centro salėje, dalyvavo daugiau nei 40 specialistų.

Skaityti 179 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Liepa 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje