Savireklama

Tyrimas: vaikai pageidauja naminio maisto Pirmo puslapio

  • %AM, %07 %307 %2018 %06:%Lap
Apklausa parodė, kad moksleiviai mėgsta bei pageidauja tokio maisto, kurį, tikėtina, įpratę vartoti namuose. Apklausa parodė, kad moksleiviai mėgsta bei pageidauja tokio maisto, kurį, tikėtina, įpratę vartoti namuose.

Laima STONKUVIENĖ
   Naujoji vaikų maitinimo ugdymo įstaigose tvarka, kuria tikėtasi užtikrinti sveikatai palankesnę mitybą, ugdyti sveikos mitybos įgūdžius, sulaukė nepasitenkinimo ir kritikos. Pagal naujus reikalavimus valgyklose pradėtas ruošti maistas moksleivius „išvijo“ į prekybos centrus, kur jie nusiperka to, ko nori. Specialistų pastebėjimu, dabar vaikai maitinasi dar nesveikiau nei iki šiol. Tą akivaizdžiai parodo ir daugelyje šalies ugdymo įstaigų maitinimo paslaugą teikiančios VšĮ „Bruneros“ atliktas tyrimas.
„Kad žinotume situaciją, kokį maistą vaikai valgo ir kokio norėtų, apklausas mokyklose organizuojame nuolat, – „Švyturiui“ sakė VšĮ „Bruneros“ Marketingo skyriaus vadovė Silva Petrikauskienė. – Šiemet apklausoje „Moksleivių maitinimosi įpročiai“, kuri vyko nuo rugsėjo 20 iki spalio 16 dienos, buvo pakviestos dalyvauti 106 mokyklos iš 16 Lietuvos rajonų ir miestų. Į kvietimą atsiliepė 45 mokyklos ir savo nuomonę išreiškė 3 210 mokyklų bendruomenės narių. Apklausoje dalyvavusių moksleivių amžius nuo 6 iki 19 metų, taip pat dalyvavo pedagogai, tėveliai. 82 proc. arba 2 632 apklausos dalyviai buvo moksleiviai. Apklausoje dalyvavo 18 proc. arba 579 mokytojai ir mažesnių klasių mokinių tėvai“.
Į klausimą ,,Kaip dažnai valgote mokyklos valgykloje?" buvo atsakyta, kad kasdien mokyklos valgykloje valgo 28 proc. arba 899 respondentai, 1–4 kartus per savaitę – 30 proc. arba 963 respondentai. 42 proc. arba 1 348 respondentai atsakė, kad renkasi kitą maitinimosi būdą.
Į klausimą ,,Jeigu nevalgote mokyklos valgykloje, kur ir ką valgote?" 32 proc. arba 1 027 apklausos dalyviai atsakė, kad valgo iš namų atsineštą maistą, 42 proc. (1348 respondentai) teigė, kad maistą perka užkandinėse arba prekybos centruose. Net 7 proc. (225) apklaustųjų perka menkaverčius užkandžius iš mokyklos užkandžių aparato, dažnu atveju stovinčio šalia valgyklos, kurioje laukia šiltas, kokybiškas ir šviežias maistas. Pasak S. Petrikauskienės, stebina ir tai, kad 19 proc. (610) apklaustųjų, kol būna mokykloje, nevalgo nieko, vadinasi, nevalgę būna 6–7 valandas, o jei dar į mokyklą išeina ir nepusryčiavę, praktiškai alkani būna visą dieną.
„Atsakymai į klausimą ,,Kokie patiekalai mokyklos valgykloje Jums patinka" tik patvirtina, kad moksleiviams patinka mokyklos valgykloje gaminami įprasti valgiai. Beveik visiems, net 88 proc. arba 2 825 apklausos dalyviams, patinka karbonadai ir kepsniai, 83 proc. arba 2 664 respondentams – salotos ir daržovės, 79-80 proc. arba 2 568 respondentams – bulvių patiekalai, 74 proc. arba 2 375 respondentams – miltiniai patiekalai. Tik pusei, tai yra 48–58 proc. arba 1 541–1 862 apklausos dalyviams patinka kruopų košės, žuvies patiekalai, kotletai“, – pasakojo S. Petrikauskienė.
Jos teigimu, apklausos rezultatai dar kartą parodė, kad nepriklausomai nuo įstatymų, griežtų draudimų, moksleiviai mėgsta bei pageidauja maisto, kurį, tikėtina, įpratę vartoti namuose. Atsakydamas į klausimą „Kokių patiekalų, užkandžių ir gėrimų pageidautumėte mokyklos valgykloje?“, kas antras apklausos dalyvis pareiškė pageidaująs įvairių gėrimų, Kijevo kotletų ir kitų kepsnių su džiuvėsėliais, picų, bulvyčių fri, desertų su šokoladu, spurgų, įvairiausių sumuštinių, blynų su uogiene, mišrainių su majonezu. Sausainių, įvairių ir daugiau bulvių patiekalų, saldžių kompotų bei arbatos, traškučių nori kas trečias respondentas, vieno iš dešimties labai mėgiamas padažas su spirgučiais.
„Esame už sveiką mitybą, už nuoseklų sveikatai palankios mitybos kultūros ugdymą, pritariame pozityviems pokyčiams ir naujovėms, bet šiame etape turėtų būti palikta galimybė pasirinkti. Kur ir ką vaikai valgo ugdymo įstaigose, įtakos turi šeimoje išugdyti mitybos kultūros įpročiai. Manome, kad gerų rezultatų šioje srityje pasieksime tik tada, kai ir šeimoje, ir mokyklos valgykloje vaikai valgys kokybišką sveikatai palankų maistą, o įstatymų, reglamentuojančių vaikų mitybą, kūrime aktyviai dalyvaus visuomenė, tėvų ir vaikų, moksleivių organizacijų atstovai. Mažiau politikuokime, realiai vertinkime situaciją, diekime naujoves nuosekliai, viską pasverdami ir tada galėsime tikėtis tinkamo efekto, o ne priešingai“, – teigė S. Petrikauskienė.

Skaityti 169 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Birželis 2019
S Pr A T K P Š
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje