Savireklama

Deimantinę porą stiprino likimo išbandymai Pirmo puslapio

  • %AM, %28 %303 %2018 %06:%Lap
Deimantinių vestuvių sukaktį minintys Magdalena ir Ciprijonas Venckai net ir po skaudaus likimo smūgio neprarado gyvenimo džiaugsmo ir tikėjimo. / Aisto Mendeikos nuotr. Deimantinių vestuvių sukaktį minintys Magdalena ir Ciprijonas Venckai net ir po skaudaus likimo smūgio neprarado gyvenimo džiaugsmo ir tikėjimo. / Aisto Mendeikos nuotr.

Laima STONKUVIENĖ
Kūlupėniškiai Magdalena ir Ciprijonas Venckai jų deimantinių vestuvių proga penktadienį pasveikinti atvažiavusias seniūnę Ritą Lubienę ir specialistę Iriną Zubienę sutiko plačiai šypsodamiesi. Nė neįtartum, kad prieš kelias dienas sutuoktiniai patyrė skaudų smūgį – prekeivėmis apsimetusios apgavikės pavogė visas gyvenimo santaupas. Sužinojome, kad poros gyvenime būta ir daugiau įvairių išbandymų, ir jie tik labiau suartino bei stiprino.

Pinigų būtų davusi pati
„Esame atsargūs, duris visada rakiname, juk prie kelio gyvename. Ir laikai dabar tokie, nežinosi, koks prašalaitis ir su kokiais ketinimais užklys. Tądien buvau tik ką grįžusi iš kapinių, atsisėdau nusiauti batų. Tik žiūriu – trobon įeina nepažįstama moteriškė, sako, gražių audinių turiu parduoti. Tiesiog nutaikė momentą įeiti. Paprašė, kad išeitume į koridorių, esą jai virtuvėje labai karšta. Mudu durniai ir ėjome, – dėl savo patiklumo iki šiol ant savęs pyksta Magdalena. – Lauko koridoriuje pasodino ant suoliuko, visokias skaras iš tašės tik traukia, mudviem prieš akis mostaguoja, pirkinius giria, mudu kalbina. Sakiau jai, kad nieko nepirksim, įvairiausių „škurlių“ ir taip trobos pilnos, juk toks gyvenimas nugyventas. O ta tik: žiūrėk, koks grožis, kokios spalvos, kaip viskas blizga. Ištraukė lovatiesę, ją mums vos ne ant galvų uždengė. Greičiausiai tada, kai apgavikė tais skudurais mums prieš akis mostagavo, jos porininkė į namus įėjo, o pavogusi pinigus išėjo. Tik dabar jau suprantame, kodėl ta moteris įėjusi į virtuvę kelis kartus sukosėjo, esą astma serga, – tai buvo ženklas kitai vagišei. Kaimynai paskui pasakojo matę prie mūsų namų automobilį, iš kurio dvi moteriškės išlipo“.
Kai nepažįstamoji išsinešdino, anot Magdalenos, nuėjo į miegamąjį ir rado suverstas lovas. Apibarusi vyrą, ką jis tam kambary daręs. Netrukus abu suprato, kokių „prekeivių“ buvo sulaukę. „Pinigų niekada neskundėm nei maistui, nei drabužiams ar kokiems reikalingiems daiktams. O senam žmogui juk visko tiek ir tereikia. Kai koks pinigas atlikdavo, taupėme laidotuvėms. Laikiau dėžės, kurioje prikrauta drabužių, apačioje. Prieš žiemą atsiranda graužikų, tad sudėjau santaupas dar ir į stiklainį. Iki šiol abudu peršnekam, kaip ta vagilka galėjo ir užuosti tokią vietą?“ – kalbėjo Magdalena.
Sutuoktiniai prisipažino nesitikintys, kad jų skriaudikės bus surastos, kad atgaus pinigus. „Gyvenime viską iki šiaudo galo norėjome turėti savo. Žmogus turi būti teisingas, nesigviešti kito gero, o užsidirbti pats. Ne vienam pinigų esu ir paskolinusi, vieni atidavė, kiti – ne. Pati niekada neprašiau grąžinti skolą. Jeigu žmogus turės pinigų, jis ir neprašomas kiek pasiskolinęs atiduos. Jeigu neatiduoda, vadinasi, pinigų neturi. Aš ir toms moteriškėms, kad ir svetimoms, jeigu būtų gražiai paprašiusios, tikrai būčiau pinigų davusi“, – atviravo Magdalena.

Davė tik vieną, ir tą pasiėmė
Magdalena kilusi iš Šateikių. Kai sulaukusi vos 40 metų, mirė jos mama, mergaitė ėjo į antrą klasę. Našlaičiais liko septyni vaikai. „Laimei, tėvas pamotės neparvedė. Vienas pats užaugino. Žinoma, labai vargome, didžiosios mergaitės ėjo tarnauti pas žmones. Tokia dalia laukė ir manęs, – pasakojo Magdalena. – Iš pradžių tarnavau Salantuose, paskui mano šeimininkai persikėlė į Kūlupėnus. Komandos, kokius darbus dirbti, man nereikėjo duoti – viską mokėjau ir viską be jokių raginimų dariau. Buvau labai tvarkinga, visada visi kampai blizgėjo. Kai dirbau fabrike, iš garbės lentos neišlipau. Tokią mane – pirmyn atgal lakstančią, dainuojančią – pamatė Ciprijonas ir ėmė merginti. Talento su vaikiais eiti neturėjau, tad bile tik Ciprijonas ėmė, nesispyriojau“, – juokėsi pašnekovė.
Ateikiuose gimęs ir augęs Ciprijonas Kūlupėnuose dirbo elektriku. Susirašė lapkričio pradžioje, o „šliūbą“ paėmė prieš Adventą. „Šeimininkai pakėlė vakaro galą, ir tautinius drabužius paskolino. Apie baltą suknelę nebuvo nė kalbos, iš kur ją vargšas paimsi? Kad biedna buvau, nemokyta, kiaulašerė, ir uošvienė manęs nenorėjo. O aš prie jos ir nesiveržiau, – 60-ties metų senumo įvykius prisiminė Magdalena. – Po vestuvių mėnesį su vyru atskirai gyvenome. Atėjęs tuometis ūkio pirmininkas liepė man eiti pas uošvę gyventi, esą negerai taip skyrium, netinka. Nupirkau skarelę ir bliuską dovanų, nuėjome į uošviją ir likome. Tiesa, neilgai tame name gyvenome, sudegė. Dalį atstatėme, čia visas mudviejų gyvenimas ir prabėgo“.
Magdalenos žodžiais, kaip tūzai, tai yra labai gerai, gyveno, kol augo sūnus, tėvo garbei irgi pavadintas Ciprijonu. Gyveno ūkiškai, augino karves, jaučius, juos parduodavo, algos linų fabrike, kur abudu dirbo, taip pat buvo nemažos. Gyvenimas aukštyn kojomis apsivertė, kai neteko vienintelio sūnaus. „Dievulis čia mums buvo labai negailestingas – vieną vaiką tedavė, ir tą patį pasiėmė. Buvo tik 28-erių. Išvažiavo meškerioti ir nuskendo. O vandens labai bijojo, plaukti nemokėjo. Kitą vasarą bus 30 metų, kai Ciprijono nebeturime. Labai gaila, kad nebuvo spėjęs šeimos sukurti, gal būtume bent anūkų turėję. Likome vieni kaip paukščiai sužeistais sparnais. Labai norėjome daugiau vaikų, bet gydytojas pasakė, kad mums skirta pasėti tik viena sėkla“.

Visur reikia būti kartu

Dabar per dienų dienas sutuoktiniai kalba poterius – nueiti į bažnyčią nebėra sveikatos. Melstis ir giedoti Magdaleną mama išmokė. „Tėvai buvo labai tikintys, į bažnyčią dieną naktį ėjome. Vaikai buvome, o Kalnus jau giedojome. Ir paskui kai susitikdavome su seserimis ar broliais, ir giesmes traukdavome, ir dainas dainuodavome. Ciprijonas mokėjo groti akordeonu, klarnetu. Nors aš nebuvau labai baliauna, į svečius pas gimines dažnai važiuodavome. Turėjome ir motociklą, ir automobilį. Automobilis ir dabar garaže tebestovi, bet nebėr kam važiuoti, nebent pelės už vairo sėstų“, – kvatojo Magdalena.
Anot moters, ne kiekvienas žmogus 60 metų sulaukia, o čia dviese viename kieme, vienoje troboje tiek metų pragyveno. „Pasibarti tikrai pasibardavome, bet muštis niekada nesimušėme. Buvau viršesnė už Ciprijoną, komandos dažniausiai duodavau dėl gėrimo. Tokie laikai buvo. Visi baisiai gerdavo. Kartą su seserimi net ėjau ieškoti. Lauke lyja, žaibuoja, baisu! Pergyvenu – ar kas neatsitiko, juk elektriku dirbo, gal žaibas nutrenkė. Nueiname į garažą, o ten sėdi ponai ramiausiai prie butelio. Aš tik švyst tą butelį nuo stalo ant žemės! Ciprijonas tuoj išėjo namo ir iš karto krito į lovą miegoti. Ar labai auklėjau? Aš džiaugiausi, kad gyvas!“ – juokėsi Magdalena.
„Jokių kursų nebuvau baigęs, nežinojau, nei kas tas saugiklis, nei kas tas jungiklis ar juo labiau „rubilnikas“. Gyvenimas visko išmokė. Geras buvo darbas, o išgertuvių tikrai netrūko...“, – žmonai neprieštaravo Ciprijonas.
Deimantinės poros teigimu, visos šeimos gali ne po vieną dešimtmetį gražiai nugyventi, jeigu dalinsis visus namų ūkio darbus, nusileis, kai reikia, vienas kitam, kartu bus ir džiaugsme, ir skausme. „Daug likimas visokių išbandymų mums siuntė, gal dėl to ir linkome vienas prie kito, ryšys tvirtėjo, stiprėjo. Dabar tuo labiau savo gyvenimo vienas be kito neįsivaizduojame. Džiaugiamės, kad turime labai nuoširdžius kaimynus, nėra dienos, kad neaplankytų, nepaklaustų, ar mums viskas gerai. Draugystę palaiko ir Liuksis – Aldutė Mažeikienė šuniuką, kurio atsisakė šeimininkas, mums atnešė. Labai protingas šuo, gulasi tik ten, kur švaru. Parėjęs iš lauko net letenas iškelia, kad nuvalytum, kad trobos nepritapnotų“, – sakė Magdalena ir Ciprijonas Venckai, kurie, kaip sveikindamos teigė seniūnė R. Lubienė ir specialistė I. Zubienė, buvo pavyzdžiu ir visada ėjo priekyje visų, kad kiti žinotų, kaip reikia gyventi.

Skaityti 433 kartai Atnaujinta %PM, %28 %561 %2018 %12:%Lap

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Birželis 2019
S Pr A T K P Š
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje