Savireklama

Ar visi bedarbiai nori dirbti Pirmo puslapio

  • %PM, %06 %614 %2017 %13:%Saus

Andrius JUŠKEVIČIUS


Ar visi bedarbiai nori dirbti – klausimas ne iš piršto laužtas. Redakcija sulaukė verslininkų informacijos ir pasiūlymo pasidomėti, ką daryti su neva bedarbiais, kurie nesugeba atlikti net elementariausio darbo, kurie nesigėdija prašyti darbdavio pranešti Darbo biržai, jog darbo nėra ar staiga nebeliko, o jam parankiau eiti į visas keturias puses.
Klaipėdos teritorinės darbo biržos (KTDB) duomenimis, jau ilga laiką Kretingos rajonas gali girtis mažiausiu nedarbo lygiu visoje Klaipėdos apskrityje. Gruodžio 31-osios duomenimis, nedarbas Kretingos rajone tebuvo 5,3 procento, o Klaipėdos apskrities vidurkis – apie 6,3 procento.
KTDB direktorius Mindaugas Skritulskas pripažino, kai nedarbo lygis regione sukasi apie 6-6,5 procento, tai paprastai reiškia, kad iš esmės visi norintys dirbti darbus yra susiradę, o tuos kelis procentėlius bedarbių dažniausiai sudaro suaugę darbingo amžiaus žmonės, kuriems darbas – jiems nereikalinga prievolė.
Pasak M. Skritulsko, jau ne vienerius metus Kretingos rajonas pasižymi mažiausiu nedarbu regione. Jo pastebėjimu, pakankamą kiekį darbo vietų sukuria rajono verslas, dalis kretingiškių sėkmingai dirba Klaipėdoje, sezoninių darbo vietų papildomai sukuria ir Palanga. Tačiau 2016-ųjų pabaigos statistika liudija, kad Kretingos rajone netgi žiemą, kai sezoninių darbų yra mažiausia, nedarbo lygis išlieka nedidelis: lapkritį jis buvo fiksuotas 6 proc., o gruodžio 31 d. – tik 5,3 procento.
Ar lengva, esant tokiam mažam nedarbo lygiui, verslininkams susirasti darbuotojų terminuotam laikotarpiui, galinčių keletą mėnesių padirbti paprastą, nekvalifikuotą darbą? Kai kurie verslininkai atvirai kalbėjo, kad su tokiais darbuotojais – vien tikras vargas. Nei jų pats rasi, nei iš Darbo biržos atsiųstieji nori dirbti. Dalis tiesiog prasitrina darbo vietoje nieko gera neveikdami, o dalis atsiųstųjų tiesiog iškart pasako tiesiai-šviesiai: prašo pasirašyti, kad darbo nebeliko, o jie keliaus kur patinka.
Kalbintas KTDB direktorius M. Skritulskas pripažino, kad dėl tokių reiškinių mūsų padėtis nė kiek nesiskiria nuo kitų valstybių. Prieš kurį laiką jam teko susipažinti su vieno Danijos regiono, panašaus dydžio kaip Kretingos rajonas, bedarbių padėtimi ir darbo biržos veikla. Jo teigimu, ir Danijoje, kurioje šiaip jau net minimalūs atlyginimai gana solidūs, užtikrinantys tikrai orų gyvenimą, atsiranda žmonių, kuriems bet koks darbas neįdomus ir nereikalingas. Dalis žmonių tiesiog taip gyvena, toks jų gyvenimo būdas. Danijoje taip pat yra socialinių įgūdžių neturinčių žmonių, kurie sulaukia tik minimalios valstybės pagalbos. Tokiu atveju valstybinės institucijos stebi, ar tokie asmenys nesinaudoja prabangos prekėmis, kaip jie gyvena. Galima daryti išvadą, kad mūsų verslininkai netgi paviliodami didesniais uždarbiais sunkiai suras norinčių dirbti ir užsidirbti.
„Pasaulinė statistika liudija, kad 5 procentų nedarbo lygis yra ta riba, kai visi norintys dirbti yra susiradę darbą arba per trumpą laikotarpį gali jį susirasti. Tie 5 procentai – dažniausiai visiškai nenorintys dirbti, neturintys tinkamų socialinių įgūdžių, savarankiškai pasirinkę asocialų gyvenimą“, - tikino M. Skritulskas.
KTDB duomenimis, 2016 metų lapkritį Kretingos rajono savivaldybėje buvo įregistruoti 1131 bedarbis, tarp jų – 613 vyrų ir 518 moterų. Laisvų darbo vietų buvo 117, iš jų neterminuotam darbui – 108, o terminuotam – 9 darbo vietos. Pagal verslo liudijimą dirbo 40 asmenų.
Kaimyninėje Palangoje lapkritį registruotų bedarbių buvo 742, tačiau bendras nedarbo lygis – 8,0 procento. Pagal lyties požymius bedarbių santykis apylygis: moterų – 385, vyrų – 357.
Klaipėdos apskrityje visus metus mažėjęs registruotas nedarbas, rudeniui baigiantis, dėl darbo rinkos sezoniškumo šiek tiek paaugo, bet išlieka mažesnis nei tuo pačiu metu 2015 metais.

Skaityti 825 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Birželis 2019
S Pr A T K P Š
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje