Savireklama

Kretingos bažnyčios jubiliejų įamžins paminklas Pirmo puslapio

  • %PM, %13 %745 %2017 %16:%Saus

Kitąmet minėsime Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios bei Pranciškonų vienuolyno 400 metų jubiliejų. Šią sukaktį ketinama įamžinti paminklu – Kretingos rajono savivaldybėje, antrojo aukšto fojė, galima pamatyti ir įvertinti maketus, kuriuos sukūrė Mosėdžio skulptorius Rimantas Eidėjus.
Savivaldybės atstovė Gintarė Benaitytė teigė, kad broliai pranciškonai bei skulptorius R. Eidėjus pristatė savo vizijas, kaip galėtų atrodyti bažnyčios bei vienuolyno įkūrimo jubiliejaus įamžinimas. Pirmojo susipažinimo su maketais metu susirinkusieji tik bendrais bruožais diskutavo ir dalinosi įspūdžiais, kuri paminklo vizija labiausiai atitiktų idėją, harmoningai įsilietų į numatytą paminklo pastatymo vietą. Paminklą numatoma statyti šalia Vilniaus gatvės ir Žemaitės alėjos sankryžos, priešais M. Daujoto mokyklą.
Kalbėdamas apie pirmuosius paminklo maketų įspūdžius Kretingos parapijos klebonas Antanas Blužas sakė, kol kas nesinori kaip nors išsamiai ar kategoriškai vertinti vieną ar kitą eskizą. „Daug ką dar reikia derinti, svarstyti, savo žodį turi pasakyti Savivaldybės specialistai ir jų kviesti architektai, padedantys projektuoti visą numatomos rekonstruoti Vilniaus gatvės aplinką“, - sakė klebonas. Jis labiausiai simpatizuoja eskizui, vaizduojančiam šv. Pranciškų prie stilizuoto kryžiaus – gyvybės medžio su 12 šakų, simbolizuojančių apaštalus: „Man atrodo, kad ši idėja labiausiai atspindi ateities viziją, žvilgsnį į ateitį bei mūsų pačių tapatybę. Mes turėtume tai akcentuoti, tuo tikėti, tai – mūsų istorija, besišakojanti į ateitį“, - kalbėjo A. Blužas.
Klebonas sakė, kad su skulptoriumi R. Eidėjumi bei jo žmona Jurgita, kuri yra dailininkė, pažįstami jau seniai. R. Eidėjus pasirinkimą lėmė tai, kad plačiajai visuomenei žinomi jo skulptūros darbai, proginiai medaliai, kiti kūriniai. Skulptorius labai geranoriškai atsiliepė į pranciškonų mintį meninės išraiškos priemonėmis įamžinti svarbią Kretingos miestui datą.
Muziejininkas, istorikas Julius Kanarskas prisipažino, kad su paminklo eskizais susipažino tik prabėgomis, tačiau emocionaliai didžiausią įspūdį jam padarė stilizuotas kryžius-medis su 12 šakų. „Jeigu, kaip numatoma, paminklas stovės šalia Vilniaus gatvės ir Žemaitės alėjos sankryžos, jį galės matyti visi, pravažiuojantys pro Kretingą. Vadinasi, paminklas turėtų taip patraukti pakeleivių dėmesį, kad jie ne tik stabtelėtų, bet ir paminklo vaizdo paveikti sustotų, išliptų, susipažintų su mūsų Kretinga“, - dėstė mintis J. Kanarskas.
Planuojama, kad paminklas Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios bei Pranciškonų vienuolyno 400 metų jubiliejui pažymėti turėtų būti pastatytas 2019 metais, kai bus senosios bažnyčios pašventinimo 1619 m. sukaktis. Šiemet, tvarkant rekonstruojamą Vilniaus gatvę, planuojama pašventinti būsimo paminklo pamatus. 1617 metais buvo baigti statyti Kretingos bažnyčia ir vienuolynas.
Pasak Savivaldybės atstovų, Kretingos rajono savivaldybė prie paminklo prisidėtų sutvarkydama aplinką bei pastatydama pamatus. Šie darbai būtų atlikti kartu su Vilniaus gatvės rekonstrukcija. Dėl paminklo kainos kol kas tikslesnių žinių nėra, tik prognozės. Galvojama, kad pasirinkus kryžiaus-medžio su šv. Pranciškaus skulptūrėle variantą kaip brangiausią, paminklas galėtų kainuoti apie 200 tūkst. eurų, nes pagrindinė medžiaga būtų naudojama bronza. Jeigu visų sutarimu būtų pasirinktas toks paminklas, jo pastatymas būtų vienuolių, Savivaldybės ir visų kretingiškių rūpestis.
Sausį planuojamas platesnio rato paminklo statybos darbo grupės susitikimas ir pasitarimas, kuriame dalyvauti bus kviečiami broliai pranciškonai, skulptorius R. Eidėjus ir architektai. Tikimasi, kad antrojo susitikimo metu skulptūrų autorius pateiks ir daugiau techninės informacijos apie šiuo metu demonstruojamus eskizus.

Skaityti 770 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Birželis 2019
S Pr A T K P Š
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje