Ūkininkų laukuose atgimė kanapės

  • %AM, %12 %241 %2019 %04:%Rugp

Šiemet Kretingos rajono ūkininkų laukuose sužaliavo... kanapės. Ne tokios, apie kurias galima paskaityti policijos suvestinėse. Tačiau ir tos, vadinamos pluoštinėmis, apgaubtos paslaptingumu.

Visoje Europos Sąjungoje už pluoštinių kanapių auginimą ir perdirbimą ūkininkams bei perdirbėjams teikiama ES parama, tačiau Lietuvoje buvo draudžiama jas auginti. Mūsų šalis tokia buvo vienintelė Europos Sąjungoje. Kaimynai latviai, įstoję į ES, 2004-aisiais patvirtino taisykles, pagal kurias reglamentuojami kanapių plotai ir jų augintojams teikiama ES parama.

Vienas iš kol kas nedaugelio rajono ūkininkų, nusprendusių šiemet savo laukuose pasėti kanapes, „Švyturiui“ teigė, jog daug pasakoti negali, nes to daryti neleidžia sutartis su pirkėju. Mat joje naudojama griežta sąvoka – konfidenciali informacija. Net ir pavardės laikraštyje prašė neviešinti.

Vis dėlto ne vienas pro kanapėmis užsėtus laukus pravažiuojantis pilietis pastebėjo bent jau šiek tiek neįprastus augalus, kurių anksčiau nesmatydavo. Pakelėse galima surasti jau išmintus takelius į kanapių laukus, kuriais naudojasi norintys nusifotografuoti šalia kone egzotiškais tapusių augalų.

Kanapės skirstomos į tris tipus pagal tetrahidrokanabinolio (THC) kiekį. Narkotinės kanapės, turinčios 1-20 proc. THC, gali veikti psichiką. Iš jų gaminami narkotikai – marihuana ir hašišas. Vidutinio tipo kanapės turi 0,3-1 proc. THC. Jos psichikos neveikia arba veikia labai mažai. Trečiojo tipo kanapės turi mažiau nei 0,3 proc. THC ir psichikos neveikia. Iš pastarųjų gaminamas pluoštas, maistinis aliejus.

Pasak specialistų Europoje sėjamosios kanapės pluoštinis tipas vertinamas kaip celiuliozės žaliava. Iš jų gaminamas popierius, taip vadinamas „popierius be medžio“. Tačiau pagrindinį iš kanapių gaminama produkcija yra pluoštas ir sėklos. Daugeliui yra tekę girdėti apie kanapines virves. Kanapių pluoštas taip pat naudojamas tekstilės gaminuose, maišomas su medvilnės ar šilko pluoštais.

Perdirbus kanapių stiebus lieka nemažai atliekų, kurios irgi panaudojamos. Spaliai naudojami statybinėms medžiagoms gaminti, mulčiui, kraikui. Jie taip pat gali būti naudojami ir kurui, nes jų energetinė vertė aukštesnė nei dagelio medienos rūšių. Kanapių sėklos naudojamos maistui, pašarams, kaip žaliava aliejui.

Lietuvos žemdirbystės istorijoje duomenų apie kanapių auginimą istorikai daug neturi. Nors manoma, jog kanapės buvo vieni iš pirmųjų kultūrinių augalų. Kanapinių virvelių liekanų bei sėklų archeologai yra aptikę III tūkstantmečio pr. m. e. II pusės Šventosios gyvenvietėse.

„Švyturio“ inf.

Skaityti 101 kartai Atnaujinta %AM, %13 %381 %2019 %08:%Rugp

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Rugpjūtis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje