Savireklama

Kaip gerbiame valstybės simbolį - vėliavą Pirmo puslapio

  • %PM, %17 %847 %2017 %19:%Kov

Andrius JUŠKEVIČIUS


Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena dar kartą paliudijo, kaip mokame ar nemokame gerbti jos simbolio – vėliavos. Šventinę dieną pasižvalgius po Kretingą ir rajoną, teko matyti įvairių Vėliavos įstatymo pažeidimų. Neabejojame, kad daugelis pažeidimų – dėl nemokšiškumo ir nežinojimo.
Svarbiausia – iškelti
Ne tik praėjusios Kovo 11-osios, bet ir daugelio ankstesnių valstybinių švenčių įspūdis dėl vėliavų iškėlimo toks pat – svarbu iškelti. O ar teisingai trispalvė keliama, ar teisingai komponuojama su kitomis greta keliamomis vėliavomis – lyg ir mažai kam rūpi.
O rūpėti turėtų. Viena, kad valstybinės vėliavos iškėlimas parodo deramą pagarbą savo valstybei, antra, - už netinkamą, nepagarbų trispalvės iškėlimą taikoma įstatymais numatyta atsakomybė.
Redakcijos užfiksuoti trispalvės iškėlimo pažeidimai – akivaizdūs. Vienas rajono gyventojas sugebėjo valstybės vėliavą įstatyti į krūmą šalia savo gyvenamojo namo. Deja, krūmuose vėliavos nedygsta, o jeigu nėra kaip jos tvirtinti prie namo sienos – geriau jau išvis nekelti.
Kitas pažeidimas – ant individualaus gyvenamojo namo sienos pritaisyta automobiliams skirta vėliavėlė. Suprantama, galime įvertinti žmogaus gerą norą ir valią pagerbti Nepriklausomybės atkūrimo dieną, gal 1990 metų kovo 11-oji dar gyva jo atmintyje, tačiau pagarbą valstybės simboliui reikėtų pademonstruoti laikantis įstatymo.
Galvosūkis – eiliškumas
Ne vienoje vietoje fiksavome neteisingą keliamų vėliavų eiliškumą. Vėliavos įstatyme nurodoma, jeigu kartu iškeliamos kelios vėliavos, jos turi būti viename aukštyje, kiek tai įmanoma, panašaus dydžio, taip pat laikomasi šio eiliškumo: Lietuvos valstybės vėliava; Lietuvos valstybės istorinė vėliava; užsienio valstybių vėliavos; Europos Sąjungos vėliava; tarptautinių viešųjų organizacijų vėliavos; Respublikos Prezidento vėliava; štandartai; apskričių vėliavos; savivaldybių vėliavos; kitos vėliavos.
Kretingos centre – Vilniaus gatvėje, - net du akivaizdūs vėliavų eiliškumo pažeidimai. Jau daugybę kartų DNB banko Kretingos skyrius valstybinę vėliavą kelia neteisingai. Gal ir suprantamas banko darbuotojų noras savo įstaigos vėliava pabrėžti, kad jiems svarbiausia – bankas. Tačiau Vėliavos įstatymas reikalauja, kad valstybės vėliava būtų į fasadą žiūrint heraldinės dešinės pusėje.
Matyt, panašia logika vadovaujasi ir Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos vadovai. Nuo gatvės žiūrint į mokyklos fasadą matome tris stiebus, valstybinė vėliava plevėsuoja ant vidurinio stiebo. O kairėje – žalia vėliava, matyt, simbolizuojanti Žemę. Suprantama, Žemė - mūsų visų bendri namai, privalome ja rūpintis, tačiau Vėliavos įstatymas reikalauja keisti iškabintų vėliavų eiliškumą.
Šventinę dieną užfiksavome ir vieną sodybą, šalia kurios kabėjo ir trispalvė, ir Lietuvos istorinė (herbinė) vėliavą. Sveikintiną žmogaus norą pagerbti valstybę pavedė neišmanymas, kaip tai komponuoti. Paprasta taisyklė: žiūrėkite į pastato fasadą, kairėje turi būti Lietuvos valstybinė vėliava.
Ponai, viskas surašyta
Tarp kitko, kai dėl Trispalvės kėlimo subtilybių kreipėmės į Užsienio reikalų ministerijos Protokolinę dalį, mums buvo pasiūlyta tiesiog išsamiai susipažinti su Valstybės vėliavos protokolu, kurį dar 2010 metais išleido Valstybinio ir diplomatinio protokolo departamentas. Protokolas yra laisvai prieinamas viešojoje erdvėje, tad bet kurios įstaigos vadovui, gerbiančiam valstybės simbolius, o taip pat nenorinčiam apsijuokti prieš užsienio svečius, būtų ir pačiam naudinga paskaityti ir įsidėmėti Vėliavos įstatymo reikalavimus bei tarptautinio diplomatinio protokolo subtilybes. Juk įvairaus rango svečiai iš užsienio valstybių mus aplanko ne taip jau retai.
O kol kas galime tik pasidalinti savo nuogąstavimais, kad vėliavų iškėlimas dažnai būna tik kokių nors ūkio dalies vedėjų lygio darbuotojų ar net kiemsargių (valytojų) reikalas, todėl saviveiklos ir nepagarbos valstybės simboliams netrūksta.
Stiebai, stiebai...
Matyt, kažkada buvo mada šalia valdiškų ir privačių įmonių pasistatyti bent po keletą stiebų vėliavoms. Gal tada buvo įsitikinimas, gal plazdantis vėliavų šilkas padės privilioti, atkreips dėmesį, galų gale – kels prestižą. Laikai pasikeitė, klientus ar interesantus dabar vilioja kiti dalykai, kita vertus – juk bet kurios vėliavos kainuoja. Dabar likę pliki vėliavų stiebai tik menkina tos vietos prestižą.
Vėliavų stiebų grupes stebėjome Kretingos Vytauto gatvėje. Garsioji UAB „Terekas“ vietoje kažkada, matyt, keltų įvairių vėliavų, kovo 11-ąją viduriniame stiebe kėlė trispalvę. Bent jau gerai, kad jai buvo parinktas tinkamas stiebas.
Tas pat ir SĮ „Kretingos komunalininkas“. Iš trijų stiebų – du tušti, trispalvė plevėsavo viduriniame stiebe.
O gal bent pagrindinių, didžiųjų valstybinių švenčių proga tokių objektų šeimininkai ar savininkai galėtų prisiminti sustatytus vėliavų stiebus ir nelaikytų juos tuščius? Gana nykus vaizdelis sukuriamas.

Skaityti 733 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Birželis 2019
S Pr A T K P Š
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje