Gėlynai be žiedų: gražu ir madinga... Pirmo puslapio

  • %PM, %02 %850 %2017 %19:%Gegužė

Aistas MENDEIKA

Jau trečią pavasarį kretingiškiai nusivilia tvarkdarių pastangomis papuošti Kretingą – miesto širdyje, Rotušės aikštėje, vietoj spalvingų ar bent jau žaluma dvelkiančių gėlynų puikuojasi kažkas panašaus į pernykštės žolės kuokštus. Nors tie patys tvarkdariai juos vadina daugiametėmis gėlėmis, esą labai madingomis puošmenomis.
Kretingą papuošti daugiamečių gėlių gėlynais sumanyta prieš dvejus metus. Galbūt tikėtasi, jog jiems reikės mažiau priežiūros, galbūt kainuos pigiau. Tokiems gėlynams įrengti bei prižiūrėti skelbtas viešųjų pirkimų konkursas, kurį laimėjusi įmonė, deja, savo įsipareigojimų įvykdyti nesugebėjo. Jau pirmąjį pavasarį kretingiškiai bei miesto svečiai laukto grožio neišvydo. Gėlininkai teisinosi, jog daugiametės gėlės pražysta kur kas vėliau nei vienmetės, todėl reikia palaukti. Tačiau ir pagaliau pražydusios jos didelio pasigėrėjimo nesukėlė.
Pernai pasirašyta sutartis su kita įmone, kuri įsipareigojo dvejus metus puoselėti Kretingos daugiamečius gėlynus. Deja, pernai miesto puošmenų irgi teko kantriai palaukti.
Šiemet istorija kartojasi – anksti pavasarį nušienauti gėlynai vis dar tebėra pilki lyg pernykštė žolė pievose. Kada juose pasirodys spalvingesni žiedai, galima tik paspėlioti. Bent jau taip mano kai kurie optimistiškai nusiteikę kretingiškiai.
Kretingos seniūnas Stanislovas Juknevičius pataria ir šiemet būti kantriems ir palaukti. Mat pavasaris pasitaikė labai šaltas, todėl gėlės skleisti savo žiedų neskuba. „Viskas vystosi taip, kaip ir turi būti. Po poros savaičių vaizdas pasikeis. Vėliau gėlynus dar papildysime spalviniais variantais“, – tikino seniūnas paklaustas, kodėl miesto centre nematyti pavasariškų spalvų. Jis sakė esąs įsitikinęs, jog Rotušės aikštė atrodo visiškai normaliai.
Pernai prižiūrėti Kretingos gėlynus dvejus metus už 14 tūkst. 223 eurus įsipareigojo Klaipėdos rajone įsikūrusi UAB „Bangos želdiniai“. Bendrovės vadovės Banguolės Verbienės nuomonė – tokia pat, kaip ir miesto seniūno S. Juknevičiaus. „Gėlynai gražėti pradės atšilus orams. Dabar jie lyg užmarinuoti. Šiaip gėlių turėtų būti daugiau, matyt, kažkas šiek tiek gėlynus „praretino“. Kai kurios gėlės gal ir nepražys, todėl bus sodinama papildomai“, – tikino gėlininkė.
Pasak jos, tokie daugiamečių gėlių gėlynai labai madingi vakarų Europoje, todėl džiugu, kad ir Kretinga stengiasi neatsilikti. Tai yra natūralistinis stilius, todėl kartu su daugiametėmis gėlėmis nesodinamos vienmetės.
„Pažiūrėkit, kaip gražu miške, kur viskas auga natūraliai – ir medžiai, ir gėlės. Ir niekas nesiskundžia, kad pastarosios pražysta per vėlai“, – žarstė pavyzdžius B. Verbienė. Jos nuomone, negalima sakyti, kad gėlynai negražūs, nes jau pradėjo žydėti narcizai.
Be to, anot gėlininkės, maišyti daugiametes gėles su vienmetėmis negalima dar ir todėl, kad gėlynai įrengiami pagal architekto Petro Daukšos parengtą projektą, kuriame tokie dalykai nenumatyti.
UAB „Bangos želdiniai“ vadovė pritarė nuomonei, jog galbūt reikėtų šalia daugiamečių gėlių gėlynų bent jau Rotušės aikštėje pakabinti lentelę, kurioje būtų parašyta apie tokių gėlynų subtilumus, o svarbiausia, kada jais reikia pradėti grožėtis. Suprantama, ne dabar, nes dar per anksti.
O kol kas kretingiškius stebina net ir nedidelis susidomėjimas nežydinčiais gėlynais. Juos fotografuojant priėjęs miestelėnas net paklausė, kodėl tai daroma. „Negi taip gražu, kad reikia fotografuoti“, – klausė žmogus. Paprašytas išsakyti savo nuomonę, tik numojo ranka tarstelėjęs, jog paprastoje pievoje gražiau, bent jau šiek tiek žaliuoja.
Ilgametę miesto tvarkymo bei puošimo patirtį turintis ir sėkmingai Palangą gražinantis kretingiškis Konstantinas Skierus kategoriškas – Kretingos centras tokiems gėlynams ne vieta, ir jie miesto tikrai nepuošia. Jo nuomone, tokius gėlynus galima įrengti ten, kur neauga kitokios gėlės.
Žinoma, ne visi kretingiškiai linkę kritikuoti madinguosius gėlynus. Kantresni vis dėlto siūlo palaukti – gal tikrai bus gražu, kai viskas pražys. Nors, sako, nei pernai, nei užpernai ypatingo grožio nepastebėję. „Gal trūksta sugebėjimų ar žinių juos prižiūrint...“, – svarstė prie nežydinčių gėlynų kalbinti miestiečiai.
Kita vertus, grožis – subjektyvus dalykas, vienam gali patikti, o kitam ne. Tik keistai atrodo, kad šįkart gėlynai patinka tik kai kuriems valdininkams, o miesto gyventojai kažkodėl turi ir priešingą nuomonę.

Skaityti 734 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Rugpjūtis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje