Šiluma kasmet vis pigesnė Pirmo puslapio

  • %PM, %12 %872 %2017 %19:%Gegužė

Aistas MENDEIKA

Jau ketverius metus iš eilės šilumos kaina Kretingoje kasmet po truputį mažėja, o šilumą vartotojams tiekianti UAB „Kretingos šilumos tinklai“ dirba pelningai. Tačiau praėjusiame Kretingos rajono savivaldybės tarybos posėdyje pristatydamas savo praėjusių metų veiklos ataskaitą bendrovės direktorius Jonas Barzdys užsiminė, jog ateityje situacija gali ir pablogėti.
UAB „Kretingos šilumos tinklai“ svarbiausia užduotis yra ne tik tiekti šilumos energiją vartotojams, bet ir mažinti jos kainą. Kaip teigiama direktoriaus J. Barzdžio ataskaitoje, nuo praėjusių metų birželio 1-osios taikoma Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VTEKK) 0,39 cento už vieną kilovatvalandę padidinta šilumos kaina. Tačiau mažesnės perkamo technologinio kuro kainos kompensavo šį padidėjimą ir vidutinė šilumos kaina pernai sumažėjo 0,19 cento už kilovatvalandę.
Pasak direktoriaus, praėjusius metus galima pavadinti vienais iš sėkmingiausių, nes įvykdyti visi įmonės valdybos patvirtinti planai bei atliktos kai kurios šių metų investicijos.
UAB „Kretingos šilumos tinklai“ prižiūri 28 katilines, iš kurių eksploatuojamos 27. Šešios iš jų yra didesnio galingumo, o likusios – prie kaimo mokyklų bei kultūros įstaigų.
Praėjusiais metais įmonė pagamino 47,782 tūkst. megavatvalandžių šilumos energijos arba 8,69 proc. daugiau nei 2015-aisiais. Per praėjusius metus šilumos energijos realizuota 39,45 tūkst. megavatvalandžių arba 8,25 proc. daugiau nei užpernai. Iš viso šilumos energijos gyventojams parduota 66,9 proc., biudžetinėms įstaigoms – 26,3 proc., verslo įmonėms – 6,8 proc.
Nors kasmet pagal galimybes senosios šilumos tiekimo trasos keičiamos naujomis, nuostoliai jose išlieka nemaži, pernai jie padidėjo 0,09 proc. Praėjusį pavasarį pasibaigus šildymo sezonui ir atliekant šilumos trasų hidraulinius bandymus padidintu slėgiu, dalis jų neatlaikė. Seni vamzdžiai naujais izoliuotais pakeisti Darbėnuose, nuo vaikų darželio iki Pirminės sveikatos priežiūros centro, Kretingos muziejaus teritorijoje, prie Sporto mokyklos. Taip pat dalis vamzdžių pakeista Vytauto, Savanorių, Vilniaus gatvėse. Lauko šilumos tinklų remontui išleista apie 20 tūkst. eurų.
Bendras bendrovės eksploatuojamų šilumos trasų ilgis yra 20,209 kilometro. Izoliuotų vamzdžių ilgis – 7,527 kilometro. Pernai 27 proc. sumažintas vandens kiekis lauko šilumos tinklams papildyti.
Pasak bendrovės direktoriaus J. Barzdžio, akivaizdūs ir daugiabučių gyvenamųjų namų renovacijos rezultatai. Kai kuriuose namuose sutaupoma nuo 25 iki 50 proc. šilumos energijos. Tai priklauso nuo to, kaip buvo renovuojama šildymo sistema. „Mažiausiai, tai apie 16-25 proc., sutaupo tie vartotojai, kurie neįsirengė daliklių. Naudojant daliklių sistemą vartotojas gali reguliuoti šilumos kiekį kiekviename šildymo prietaise pagal savo poreikius ir papildomai sutaupyti apie 20-25 proc. šilumos. Palyginus renovuotų namų šiluminės energijos poreikį iki renovacijos ir po jos, pastebimi dideli sutaupymai. Anksčiau per mėnesį vienam kvadratiniam metrui apšildyti reikėjo 15-16 kWh, o dabar vidutiniškai 11 kWh“, – sakė J. Barzdys.
UAB „Kretingos šilumos tinklai“, kaip ir kitos Savivaldybės kontroliuojamos įmonės, turi dirbti pelningai. Pasak J. Barzdžio, jei taip nebūtų, bendrovei būtų sudėtinga prižiūrėti šilumos ūkį, atnaujinti įrangą, pastatus, trasas. Vadinasi, tokiu atveju ir šilumos energijos pagaminimo savikaina didėtų, nes didėtų nuostoliai.
Tačiau optimistiškai žvelgiant į sėkmingas gyvenamųjų namų renovacijos perspektyvas, galima prognozuoti įmonės pajamų mažėjimą. Priežastis paprasta – sumažės šilumos poreikis, todėl jos pagaminti irgi reikės mažiau. Guodžia tai, jog tokia diena, tikriausiai, išauš dar negreit. Anot J. Barzdžio, kada nors šalies valdžiai teks imtis rimtų priemonių panašioms problemoms spręsti.

Skaityti 492 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Rugpjūtis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje