Savireklama

Detektyvinė skulptūros istorija Pirmo puslapio

  • %PM, %13 %813 %2017 %18:%Gegužė

Laima STONKUVIENĖ

„Kalbame apie tautinius kostiumus vaikams, būtinybę tęsti ir puoselėti tautos tradicijas, saugoti išliekamąją vertę turinčius dailės kūrinius ir taip toliau, ir taip toliau, tačiau tautodailės darbai kažkodėl guli pamesti stadione“, – piktinosi skaitytojas Pranciškus, redakcijai papasakojęs apie atsitiktinai rastą medžio skulptūrą, kuri kažkada puošė buvusios Kretingos pirmos vidurinės mokyklos, dabar Pranciškonų gimnazijos, prieigas. Vyrui smalsu, kaip greičiausiai žinomo rajono medžio drožėjo darbas atsidūrė tegu ir prižiūrimoje bei tvarkomoje Nidos gatvėje esančio stadiono teritorijoje, ir koks likimas jo laukia.

Tapo nereikalingas
Kad daugeliui kretingiškių žinoma skulptūra tikrai guli stadione, įsitikinome nuvažiavę į vietą. Apie tai pirmiausiai nusprendėme papasakoti rajono tautodailininkų klubo „Verpstė“ vadovei Danutei Šorienei – kas kitas, jeigu ne ji, galėtų daugiau žinoti apie skulptūrą. Ir neapsirikome. Pamačiusi nuotrauką, D. Šorienė patvirtino, kad tai yra skulptūra „Varpas“, kuri tikrai stovėjo prie dabartinės Pranciškonų gimnazijos.
„1988 ir 1989 metais Darbėnuose bei Jokūbave vyko rajono liaudies meistrų kūrybinė stovykla, kurioje dalyvavo būrys tautodailininkų – Gražvydas Čepulevičius, Steponas Žiubrys, Raimundas Puškorius, Juozas ir Feliksas Lukauskai, Alfonsas Skiesgilas sūnus, Pranas Zapalis ir kiti, – pasakojo D. Šorienė. – Stovyklos metu išdrožtos skulptūros turėjo papuošti miestą. Kiek suprantu, tuometis vyriausiasis architektas Jonas Liutkus buvo numatęs ir vietas, kur jos turėjo būti pastatytos. G. Čepulevičiaus (1938-2004) skulptūra „Varpas“ su užrašu „Kretingos pirmoji vidurinė mokykla“ ir mokyklai svarbiomis datomis buvo pastatyta prie tos mokyklos. Kodėl būtent tokia skulptūra, ar ją kas užsakė, ar menininkas taip pats sugalvojo, negaliu pasakyti“.
Bėgant laikui, „Varpas“, pasak D. Šorienės, sunyko, sutrešo. 2008 m., minint G. Čepulevičiaus 70-ąsias gimimo metines, Kretingos rajono tautodailininkų klubas „Verpstė“ kartu su Savivaldybės Kultūros skyriumi, norėdami įamžinti menininko atminimą, nutarė skulptūrą atnaujinti. „Verpstė“ parengė projektą ir iš savivaldybės gavo lėšų numatytiems darbams atlikti. Skulptūrą atnaujino dabar jau taip pat Amžinybėn išėjęs tautodailininkas Valerijonas Veitas. „Kai darbas jau buvo padarytas, susidūrėme su problema – atnaujinto „Varpo“ naujieji mokyklos šeimininkai broliai pranciškonai senojoje vietoje, tai yra, prie gimnazijos, pastatyti nebeleido, nors skulptūroje buvo naujas užrašas „VšĮ Kretingos pranciškonų gimnazija“, – kalbėjo D. Šorienė.

Privalu rasti tinkamą vietą
Anot jos, buvo ketinimų, vėl pakeitus užrašą, skulptūrą pastatyti prie J. Pabrėžos gimnazijos, tačiau taip tuomet nebuvo padaryta. Kaip ir niekam nebereikalingą „Varpą“, kaip prisiminimą, pageidavo pasiimti G. Čepulevičiaus sūnėnas, juvelyras Gražvydas Kasperavičius, kuris padėjo dėdei skulptūrą kurti, tačiau jo noras liko neišpildytas. G. Čepulevičiaus darbo brėžiniai-eskizai saugomi Kretingos muziejaus moksliniame archyve, išsaugota ir pirmoji skulptūros nuotrauka. „Apie liaudies meistrų kūrybinę stovyklą ir joje sukurtus darbus, tarp jų – „Varpą“, papuošusius miestą, 1988 metų rugsėjo 10 dieną straipsnyje „Skulptūros rikiuojasi Kretingoje“ rašė dabar šalyje žinoma žurnalistė Rita Miliūtė“, – beveik 30 metų senumo įvykius prisiminė D. Šorienė.
Jos nuomone, šviesaus atminimo tautodailininko G. Čepulevičiaus išliekamąją vertę turinti skulptūra „Varpas“ turi būti pastatyta toje vietoje, kur ją menininkas ir pastatė. Vien iš pagarbos šiam žmogui. Juo labiau, kad skulptūroje užrašytas ir dabartinis mokyklos pavadinimas. Dar, D. Šorienės manymu, tinkama vieta būtų prie „Špitolės“, kur stovėjo pirmoji mokykla. „Kai tuometė Pranciškonų gimnazijos vadovybė pastatyti „Varpo“ prie mokyklos neleido, jis buvo išvežtas saugoti į savivaldybės įmonę „Kretingos komunalininkas“. Ar 10 metų skulptūra ten ir gulėjo, kaip atsidūrė stadione, nežinau, nes toliau jos likimu rūpinosi Kultūros skyriaus darbuotojai“, – sakė D. Šorienė.

Išvežė be leidimo?
Savivaldybės Kultūros skyriaus vyr. specialistė Dalia Činkienė papasakojo, galima sakyti, tą pačią istoriją. „2008 metais laiko paženklintą varpą ir kitas skulptūros detales radome gimnazijos dirbtuvėse. Buvo nutarta darbą atnaujinti, lėšų tam skirta iš etninės kultūros programos. Tačiau atnaujintos skulptūros toje pačioje vietoje, kur ji daug metų stovėjo, pastatyti nebeleista. Teko galvoti apie kitas erdves. Kol klausimas išsispręs, „Varpas“ buvo išvežtas saugoti į „Kretingos komunalininką“. Po kelių metų buvau nuvažiavusi skulptūros apžiūrėti, vaizdas vėl buvo liūdnas. Ne kartą ėjau pas rajono vadovus vis primindama apie skulptūrą, kad ji turi turėti savo vietą, tačiau konkretus sprendimas nebuvo priimtas. Šiandien galiu tik apgailestauti, kad pritrūko ryžto ir kantrybės įrodinėjant, jog „Varpas“ turi puošti miestą, o ne trūnyti kur komunalinės įmonės kieme“, – „Švyturiui“ sakė D. Činkienė.
Išgirdusi, kad skulptūros VĮ „Kretingos komunalininkas“ teritorijoje jau nebėra, D. Činkienė sakė negalinti tuo patikėti. „Norint „Varpą“ kažkur išvežti, reikėjo turėti tam leidimą. Kas be jo skulptūrą galėjo paimti?“ – stebėjosi vyr. specialistė.
VĮ „Kretingos komunalininkas“ direktorė Renata Surblytė atviravo nežinojusi nei kam ne vienerius metus įmonės teritorijoje gulėjusi skulptūra priklauso, nei kad ji vertinga. „Priėmėme pasaugoti, tačiau niekas neinformavo, kad skulptūra kažkuo ypatinga, svarbi, kad ją reikia rūpestingai saugoti. Joks priėmimo aktas nebuvo surašytas, tad kai tik tautodailininkas Raimundas Puškorius pasakė, jog skulptūrą išsiveža, mielai atidavėme“, – neslėpė R. Surblytė.

Detektyvo pabaiga
Skulptūros „Varpas“ detektyvinės istorijos kamuolį iki galo išvyniojo R. Puškorius. „Ne kartą su meru apie skulptūrą kalbėjome, galvojome, kur ją pastatyti. Priimtas sprendimas, pakeitus užrašą, ją pastatyti prie J. Pabrėžos universitetinės gimnazijos, viskas aptarta su direktore Biruta Mikiene. Kadangi laikas padarė savo darbą, „Varpą“ vėl reikėjo atnaujinti, tad prieš dvejus metus (!) parsivežiau skulptūrą prie namų. Ji stadione nėra bet kaip pamesta, neguli ant žemės, padėta tvarkingai. Esu kaltas dėl to, kad per milijonus darbų, be to, buvau ir apsirgęs, neradau laiko „Varpui“ atnaujinti. Dabar kilęs šaršalas bus paskata kuo greičiau šį darbą padaryti. Pasistengsiu, kad prieš rugsėjo 1-ąją skulptūra prie J. Pabrėžos universitetinės gimnazijos jau stovėtų“, – žadėjo R. Puškorius.
Kai viskas jau tapo aišku kaip dieną, susidarė įspūdis, kad „šaršalas“, kaip sakė R. Puškorius, kilo dėl paprasčiausio nesusikalbėjimo. Kaip liaudis sako: „Nežino kairė, ką daro dešinė“.
Gal „Švyturio“ skaitytojai norėtų išsakyti savo nuomonę dėl skulptūros „Varpas“, tuo labiau, kad daugelis, ypač buvęs Kretingos pirmos vidurinės mokiniai, ją puikiausiai prisimena? Kuri vieta „Varpui“ būtų tinkamiausia, jeigu ir J. Pabrėžos universitetinės gimnazijos bendruomenė su nauja savo vadove taip pat atsisakytų skulptūrą teritorijoje statyti?
Rašykite el. paštu svyturiolaikrastis@ gmail.com arba į laikraščio facebook puslapį.

Skaityti 710 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Birželis 2019
S Pr A T K P Š
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje