Bajorų įžymybei gresia sunaikinimas Pirmo puslapio

  • %PM, %16 %733 %2017 %16:%Gegužė

Aistas MENDEIKA

Buvusioje Bajorų geležinkelio stotyje stovintis vandens bokštas netrukus gali tapti bešeimininkiu ir jo likimas bus labai miglotas – galbūt išnarstytas po plytą išnyks nuo žemės paviršiaus. Taip bus prarastas unikalus inžinerinis statinys, kurio Kretingai pavydi Klaipėda, savojo neišsaugojusi.
Iki vasaros pabaigos bus laukiama, kol galbūt atsiras bokšto savininkas. Anksčiau jis priklausė AB „Lietuvos geležinkeliai“, bet vėliau buvo parduotas. Kam, rajono savivaldybei išsiaiškinti dar nepavyko.
Pasak istoriko Juliaus Kanarsko, duomenų apie Bajorų vandens bokštą bei apie pačią buvusią geležinkelio stotį yra labai mažai. Manoma, jog visas statinių kompleksas buvo pastatytas apie 1892-uosius, kai buvo tiesiamas geležinkelis. Anuomet Bajorai priklausė Vokietijai ir čia buvo šiauriausia geležinkelio stotis.
Bajorų geležinkelio stoties vandens bokštas buvo naudojamas garvežiams užpildyti vandeniu. Tačiau jis nebuvo įprastas. Jo stogas pritaikytas surinkti net ir lietaus vandenį, kuris irgi būdavo panaudojamas garui gaminti.
Pasak kretingiškio Romualdo Beniušio, ir Bajorų vandens bokštas, ir buvusi geležinkelio stotis turėtų tapti turistų traukos objektu, tačiau tai padaryti būtų pakankamai sudėtinga. Mat šis statinių kompleksas nėra įtrauktas į jokius paveldo objektų sąrašus.
Panašus vandens bokštas kažkada buvo ir Klaipėdoje, statytas taip pat vokiečių. Deja, jo išsaugoti uostamiesčiui nepavyko.
Buvusi Bajorų geležinkelio stotis dabar paversta gyvenamaisiais būstais. Savo funkcijas vis dar atlieka tiltas per Tenžės upę bei viadukas. Vandens bokštas jau seniai apleistas, vietinių gyventojų iniciatyva užkaltos durys, kitos landos, kad vidun nepatektų vaikai.
Senose fotografijose dar galima pamatyti ant bokšto stogo buvusią unikalią vėtrungę su parašytais metais – 1909. Deja, dabar jos jau nebėra. Pasak J. Kanarsko, gal ir ne vagišiai ja pasirūpino, gal paprasčiausiai ji kur nors viršuje užkrito.
Laikantis nustatytos tvarkos, jei neatsiras bokšto savininkas ir juo nepasirūpins, Savivaldybės administracija kreipsis į teismą dėl jo pripažinimo bešeimininkiu. Po to, tikriausiai, bus mėginama bokštą parduoti. Jei neatsiras pirkėjų, labiausiai tikėtina perspektyva – nugriovimas.

Skaityti 935 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Rugpjūtis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje