Savireklama

Apie smurtą – bendruomenėms ir specialistams Pirmo puslapio

  • %PM, %10 %800 %2017 %18:%Spa

Laima STONKUVIENĖ

Kretingos moterų informacijos ir mokymo centro darbuotojos pradeda įgyvendinti neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programą „Smurtas artimoje aplinkoje: apraiškos, padariniai, atsakomybė, pagalba“.

Užtikrinti pagalbą įpareigoja įstatymai

Jos metu vyks keturi seminarai, skirti Kretingos rajono specialistams, dirbantiems smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir pagalbos teikimo srityje. „Lietuvos Respublikos Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas ir Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas smurtą artimoje aplinkoje traktuoja kaip visuomeninę reikšmę turinčią nusikalstamą veiką ir įpareigoja valstybines institucijas užtikrinti nukentėjusių nuo smurto artimoje aplinkoje asmenų saugumą bei reikiamos pagalbos prieinamumą. Šiais įstatymais visuotinai pripažįstama, kad nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėję asmenys nepajėgūs tinkamai atstovauti savo interesams, todėl šiuo atveju būtinas atitinkamų institucijų ir bendruomenės įsikišimas, – „Švyturiui“ sakė Kretingos moterų informacijos ir mokymo centro direktorė, programos koordinatorė Jurgita Cinskienė. – Programos „Smurtas artimoje aplinkoje: apraiškos, padariniai, atsakomybė, pagalba“ tikslas yra skleisti informaciją apie smurto artimoje aplinkoje apraiškas ir padarinius, teisines pasekmes ir atsakomybę, pagalbos gavimo galimybes atsižvelgiant į aktualius įstatymų ir kitų teisės aktų pakeitimus, ugdyti bendruomenės netoleranciją smurtui artimoje aplinkoje“.
13 akademinių valandų trukmės mokymuose, pasak J. Cinskienės, dalyvaus 45 Kretingos rajono kaimo bendruomenių nariai, seniūnai, seniūnaičiai ir specialistai, teikiantys pagalbą nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusiems asmenims.

Pateiks ir smurtautojo, ir smurto aukos portretus

Pirmąją paskaitą „Smurtautojo portretas“ rytoj ves Klaipėdos apygardos probacijos tarnybos Probacijos skyriaus vyresn. specialistas Vaidas Viršilas. Jis kalbės apie smurtinio elgesio pasireiškimo priežastis; psichinių sutrikimų ir polinkio į smurtinį elgesį ryšį; priklausomybės nuo psichoaktyvių medžiagų ir polinkio į smurtinį elgesį ryšį; smurtinio elgesio keitimo galimybes.
Antrame seminare, kuris vyks spalio 20 dieną, Vilniaus moterų krizių centro direktorė Nijolė Dirsienė pristatys smurto aukos portretą: jos reakciją į smurtą, psichologinę traumą, savęs žalojimo/savižudybės riziką; priežastis, dėl kurių liekama su smurtautoju; pagalbą smurtą aptyrusiam asmeniui.
Trečiasis susitikimas lapkričio 10 dieną bus skirtas smurtui prieš vaikus. Kretingos švietimo centro Pedagoginės psichologinės pagalbos skyriaus psichologė Eglė Deksnienė pasakos apie ribą tarp griežto auklėjimo ir smurto prieš vaiką; smurto prieš vaiką identifikavimą; smurto poveikį fizinei, psichinei ir socialinei vaiko raidai; pagalbą smurtą patyrusiam vaikui.
Ketvirtame seminare lapkričio 16 dieną su specialistais susitiks Klaipėdos apygardos teismo psichologė Aušra Augaitienė. Jos tema „Pokalbio su nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusiais vaikais specifika“. Psichologė papasakos apie vaiko, kuris tiesiogiai patyrė smurtą ar tapo smurto liudininku, apklausą, pavojaus tokio vaiko sveikatai/gyvybei vertinimą; apsaugos užtikrinimą; smurtautojo manipuliavimą smurtą tiesiogiai patyrusiu ar smurto liudininku tapusiu vaiku.

Trys efektyvios pagalbos kryptys

„2016 metais Lietuvoje policijos pareigūnai užregistravo daugiau kaip 38 tūkstančius pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje, Kretingos rajone – 324. Rajono policijos komisariato viršininko teigimu, smurtas artimoje aplinkoje sudaro didžiąją nusikalstamų veikų dalį. Apie 70 proc. nukentėjusių nuo smurto artimoje aplinkoje asmenų sudaro moterys. Vaikai, kurie nukentėjusiais nuo smurto artimoje aplinkoje laikomi ir kai nukenčia tiesiogiai, ir kai tampa jo liudininkais, ir kai gyvena smurtaujančioje aplinkoje, sudaro apie 6 procentus, – teigė J. Cinskienė. – Specialistai sako, jog nustatyti tikrąjį psichologinio, fizinio, ekonominio, seksualinio smurto prieš moteris artimoje aplinkoje problemos mastą sudėtinga. Europos Sąjungos pagrindinių teisių agentūros atliktas tyrimas rodo, kad tik apie 15 procentų nukentėjusių nuo smurto artimoje aplinkoje moterų apie tai praneša policijos pareigūnams. Visuomenė vis dar tolerantiška smurtui artimoje aplinkoje, todėl daugeliu atveju moterys vengia apie patiriamą smurtą pranešti policijai. Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras nuo 2004-ųjų įgyvendina projektus, skirtus smurto artimoje aplinkoje prevencijai, kompleksinei pagalbai nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje asmenims teikti, o nuo 2012 metų atlieka Specializuotos pagalbos centro funkcijas. Ilgametė darbo patirtis rodo, kad, siekiant efektyviai spręsti smurto artimoje aplinkoje problemą, būtina veikti trimis lygiagrečiomis kryptimis: tai yra prevencija, specializuota kompleksinė pagalba nuo smurto nukentėjusiems asmenims ir koordinuotas institucinis atsakas į smurtą artimoje aplinkoje. Įstatymai ir kiti teisės aktai savaime negarantuoja nukentėjusių nuo smurto artimoje aplinkoje asmenų saugumo ir reikiamos pagalbos prieinamumo, todėl būtina ugdyti bendruomenės netoleranciją smurtui artimoje aplinkoje ir užtikrinti reikiamą specialistų, dirbančių smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir pagalbos teikimo srityje, kompetenciją. Ši programa jiems ir suteiks reikiamų žinių“.
Programai „Smurtas artimoje aplinkoje: apraiškos, padariniai, atsakomybė, pagalba“ įgyvendinti lėšų skyrė Kretingos rajono savivaldybė. Centras vykdo ir dar vieną Savivaldybės finansuojamą projektą „Matai smurtą – netylėk“. „Lankomės bendruomenėse, kur Centro teisininkė Vijoleta Piluckienė kalba apie įstatymų garantuojamą pagalbą nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje asmenims, aš ir Centro konsultantė Marija Juškienė – apie Centro tokiems asmenims teikiamas paslaugas, psichologė Daiva Martinkuvienė pristato smurto aukos portretą tam panaudodama filmą „Rutina“, kuris 2010 metais trumpametražių filmų festivalyje pelnė antrąją vietą. Į kai kuriuos susitikimus kartu su mumis važiuoja ir Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistės, kurios kalba apie vaiko teises smurto artimoje aplinkoje kontekste, bei rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnės Jūratė Kazlauskienė ir Gitana Macienė – jos papasakoja apie policijos vaidmenį užtikrinant nukentėjusių nuo smurto artimoje aplinkoje asmenų apsaugą“, – sakė J. Cinskienė.
Centro komanda jau pabuvojo Kūlupėnuose, Vydmantuose, Baubliuose, Salantuose, Darbėnuose, o šį penktadienį lankysis Kartenoje.

Skaityti 416 kartai Atnaujinta %PM, %10 %803 %2017 %18:%Spa

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Paieška tinklapyje

Kalendorius

Rugpjūtis 2018
S Pr A T K P Š
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke