Savireklama

Kartena kyla į kovą prieš namų plėšikus Pirmo puslapio

  • %PM, %09 %747 %2017 %16:%Lap

Andrius JUŠKEVIČIUS

Pirmadienį Kartenos bendruomenės susirinkime nuspręsta sukurti saugios kaimynystės grupes ir duoti atkirtį gyvenamųjų būstų plėšikams. Tokį sprendimą paskatino vienas po kito miestelyje įvykę namų plėšimai ir mintis, kad policija neretai yra bejėgė padėti.
Padeda ir budrumas
Kartenos bendruomenės pirmininkė Irma Žąsytienė į susirinkimą pakvietė Kretingos policijos pareigūnę Gitaną Macienę, kuri pritarė karteniškių iniciatyvai. Jos žodžiais tariant, miestelio bendruomenės budrumas, susitelkimas ir bendrumas kol kas yra pati veiksmingiausia priemonė užkertant kelią panašaus pobūdžio nusikaltimams.
Karteniškiai diskutuodami kalbėjo, kad nors miestelis yra ant pagrindinio kelio, realiai iš jo plėšikams pabėgti tėra 3-4 keliai. Šiais laikais plėšikai nebėga kojomis ar pasibalnoję dviračius, paprastai naudojasi automobiliais. Juk automobilius turintys gyventojai (o tokių yra absoliuti dauguma) puikiai pažįsta ir žino Kartenos automobilius, o svetimo pasirodymas, juo labiau lėtas važinėjimas gatvelėmis turi patraukti dėmesį. Juk įvykus plėšimams ne vienas karteniškis prisiminė, ne vienas buvo pastebėjęs, kad gatvelėmis kurį laiką važinėjo įtartina mašina, kurioje sėdėjo ar ne keturi vyrai. Tad netgi akylesnis žvilgsnis į kasdieninę aplinką ir pasidalinimas informacija su kaimynais gali apsaugoti nuo nepageidaujamų svečių vizito.
Ką gali gyventojai?
Policijos pareigūnės buvo klausiama, kokios priemonės galėtų geriausiai saugoti miestelio žmones, būstus, asmeninį turtą. Pasak G. Macienės, visada verta apdrausti būstą, namų turtą, turėti signalizaciją, nelaikyti namuose pinigų. Gyvenant saugios kaimynystės sąlygomis, apie savo išvykimus visada galima informuoti artimiausius kaimynus, paprašyti atidžiau pastebėti gyvenamąją aplinką. Gyventojai gali burtis į uždaras socialinių tinklų grupes, naudotis kitomis informacinių technologijų priemonėmis ir labai operatyviai keistis informacija.
Aštresni ir aktualesni klausimai buvo apie gyventojų galimybes fizinėmis priemonėmis stabdyti plėšikus, nusikaltėlius. Panašūs klausimai kilo todėl, kad pastarieji beveik nuoseklia seka vykę namų plėšimai Kartenoje, Kūlupėnuose, Darbėnuose parodė visišką policijos bejėgiškumą operatyviai sureaguoti, atvykti į įvykių vietas. Karteniškiai, tomis ekstremaliomis aplinkybėmis kreipęsi bendruoju pagalbos telefonu 112, negailėjo šiai tarnybai karčių kritikos žodžių. Tad ar miestelio bendruomenė savo lėšomis gali prisidėti įrengiant vaizdo kameras ir naudoti ne kažin kur esantį policijos serverį, o laikyti jį bendruomenės namuose ir esant būtinybei naudotis užfiksuota informacija? Ar galima savo automobiliais blokuoti miestelio gatveles ir sulaikyti sprunkančius plėšikus kol atvyks policijos ekipažas? Ar galima panašiais būdais elgtis viešoje erdvėje?
Nukentėjusieji nuo plėšikų panašius klausimus jau aiškinosi policijoje, pasirodo, vaizdo kameras gatvėse įrengti gali tik policija ir tik ji gali disponuoti gautais vaizdais. O ką daryti žmonėms? Dar įdomesnė detalė nuskambėjo diskusijoje, kai paaiškėjo, jog policijos įrengtos vaizdo kameros yra visiškai aklos nakties metu. Jų nufilmuotuose vaizduose nepamatysi ne tik automobilio numerio, bet sunku įžiūrėti netgi automobilio markę.
Policijos vis mažiau...
Diskutuojant paaiškėjo, kad praėjusią savaitę po vieno namo plėšimo operatyviai susibūrę karteniškiai miške savo rankomis sulaikė plėšiką, kuris šiuo metu dviem mėnesiams uždarytas į areštinę. Ar tai buvo legalu, pateisinama? Juk žmonės statė save į pavojingą situaciją, nes nežinia, ar plėšikas nebuvo ginkluotas...
Neseniai Kretingos policijos komisariate apsilankiusi Kartenos seniūnė Genovaitė Petrauskienė sakė, kad rajone policijos pareigūnų gali dar sumažėti. Visa tai – policijos reformos išdava. Pareigūnė G. Macienė, jau 25-erius metus dirbanti policijoje, dargi patikslino, kad anksčiau rajone buvo 140 policininkų, šiuo metu liko apie 50.
Tokia rajono policijos pareigūnų statistika bei visiškai netobulas pagalbos tarnybos 112 darbas karteniškiams tapo dar didesne paskata tolesnėms saugios kaimynystės kūrimo diskusijoms ir būtiniems sprendimams.

Skaityti 336 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Spalis 2018
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje