Savireklama

Kretingos ligoninei – svarbus pripažinimas Pirmo puslapio

  • %PM, %11 %740 %2017 %16:%Lap

Laima STONKUVIENĖ

Neseniai Palankių naujagimiams ligoninių sąrašą papildė dar aštuonios šalies gydymo įstaigos, tarp kurių – ir VšĮ Kretingos ligoninė. Šią iniciatyvą, siekiančią, kad visi pasaulio gimdymo namai taptų Naujagimiui palankūs, 1991 metais paskelbė Pasaulio sveikatos organizacija kartu su Jungtinių Tautų vaikų fondu, o jos tikslas – užtikrinti motinos teisę žindyti savo kūdikį ir kūdikio teisę būti žindomam, taip gauti geriausią maistą ir ryšį su motina. Kretingos ligoninė tokį statusą pelnė sėkmingai įgyvendinusi Žindymo rėmimo programą.

Turi atitikti pasaulinius kriterijus
„Pagal naujagimiams palankios ligoninės principus dirbame nuo 1993 metų, kai Lietuvoje prasidėjo šis judėjimas. Grįžusios iš konferencijos Klaipėdoje, kurioje kolegos iš Švedijos papasakojo, kad mamos su kūdikiais jų ligoninėse būna kartu nuo pat vaiko gimimo, tą pačią dieną iš spintelių „sukonstravome“ vystymo stalus, į palatas suvežėme naujagimių lovytes ir jau nuo tada mamos su kūdikiais visą buvimo ligoninėje laiką yra kartu“, – pasakojo Akušerijos ginekologijos skyriaus vedėja Dalytė Opulskienė. – Siekti Naujagimiams palankios ligoninės statuso pasirinkome savo noru, 1,5 metų ligoninė buvo įsipareigojusia tokia ligonine tapti. O tokia ligoninė turi turėti įstaigos vadovo patvirtintą Žindymo rėmimą programą, kurioje išdėstyta, kaip ligoninėje laikomasi dešimties Naujagimiams palankioms ligoninėms keliamų reikalavimų: ar sudaromos palankios sąlygos sėkmingai žindyti naujagimius nuo pat pirmos jų gyvenimo valandos; ar visas gydymo įstaigos personalas moka įgyvendinti šios programos priemones; ar visos nėščiosios informuojamos apie žindymo privalumus kūdikiui, motinai, šeimai ir dirbtinio maitinimo trūkumus ar pavojus; ar visos nėščiosios mokomos taisyklingai žindyti ar prireikus rankomis nutraukti pieną; ar kūdikis su motina kartu būna 24 valandas per parą, ar kūdikis maitinamas tik motinos pienu ir tiek kartų, kiek jis nori, ir taip ilgai, kaip jis nori – ir dieną, ir naktį, ar išrašomos žindančios motinos informuojamos apie žindančių mamų savitarpio pagalbos grupes ir t. t. Teko atlikti daug įvairių paruošiamųjų darbų, dalyvauti mokymuose. Minėto statuso siekiančios ligoninės vertinamos labai griežtai, jos turi atitikti pasaulinius kriterijus“.

Pagalbą gauna ne tik ligoninėje
Ne tik Akušerijos ginekologijos, bet ir kitų skyrių gydytojai ir net ligoninės administracijos darbuotojai dalyvavo mokymuose apie žindymą, laktacijos priežiūrą, pagalbą nežindančioms motinoms. Savivaldybės visuomenės sveikatos biuras mokymus organizuoja nėščiosioms: būsimoms mamoms paskaitas skaito žinomi savo srities specialistai – didelę patirtį turintis plungiškis vaikų gydytojas Kazimieras Vitkauskas, vaikų gydytoja iš Klaipėdos Indrė Būtienė ir kt. Gimdyti moterys atvažiuoja jau apsilankiusios Akušerijos skyriuje, susipažinusios su personalu. Jos turi galimybę iš anksto apžiūrėti gimdyklą, palatas, kur bus užtikrintas visiškas privatumas, kur galės būti kartu su kūdikio tėvu ar kitais artimaisiais net ir per naktį.
Mokymai, kaip žindyti, tęsiami ir gulint Akušerijos skyriuje. Tolesnei žindymo sėkmei ir sveikatai itin svarbūs yra ankstyvas ir ilgas naujagimio ir motinos odos kontaktas tuoj po gimimo ir ankstyva žindymo pradžia. „Kai moteris pagimdo, nesvarbu, ar vaikas gimė natūraliai, ar operuojant, jeigu tik leidžia jų abiejų būklė, naujagimis nuogas paguldomas motinai ant pilvo. Neskubama jo nei sverti, nei matuoti, nes pirmosios valandos yra labai svarbios. Taip inicijuojamas „oda prie odos“ kontaktas, kūdikis tada pasirengia pirmą kartą žįsti. O žindymas kūdikiui yra ne tik geriausias, vertingiausias maitinimo būdas, bet ir apsauga nuo ligų, itin mažina riziką sirgti įvairiomis infekcijomis. Mamą kūdikio maitinimas krūtimi saugo nuo pogimdyvinio kraujavimo, geriau traukiasi gimda. Žindymo metu pieno gamybą užtikrinantys hormonai skatina stipraus ryšio tarp mamos ir vaiko atsiradimą“, – žindymo privalumus vardijo D. Opulskienė.
Pagal PSO ir UNICEF rekomendaciją kūdikis vien motinos pienu, neduodant nei vandens, nei arbatų, išimtinai turi būti maitinamas iki 6 mėnesių, po pusmečio pradėjus siūlyti tinkamą papildomą maistą tęsti žindymą iki 2 metų ir ilgiau, kiek to norės kūdikis. Pagimdžiusioms moterims ši ir kita informacija apie žindymą, tęstinę pagalbą įteikiama ligoninėje, ji paskelbta ir ligoninės internetinėje svetainėje.

Vardas suteikiamas dviems metams
„Žindymo rėmimo programa duoda vaisių – moterys atvažiuoja gimdyti tam pasiruošusios, žino apie žindymo privalumus. 2015 metais vien tik mamos pienu maitinti 88 proc. kūdikių, pernai iš 340 gimusių kūdikių išskirtinai tik mamos pienu, išrašant į namus, maitinti jau daugiau negu 97 proc. naujagimių. Atvejų, kai mama atsisako savo vaiką maitinti krūtimi būna vos vienas du per metus“, – teigė D. Opulskienė pasidžiaugdama ir glaudžiu mamų ir gydytojų, akušerių, naujagimių slaugytojų, kito personalo bendravimu bei bendradarbiavimu. Tęstinę pagalbą, grįžusios į namus, mamos gali gauti ne tik Akušerijos skyriuje, bet ir pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje, tai yra pas šeimos gydytoją, akušerę. Padėti pasiruošusi ir Žindymo palaikymo grupė – konsultuoja mamos, kurios kūdikius krūtimi maitino metus, joms reikia tik paskambinti nurodytais telefonais.
„Naujagimiams palankios ligoninės reikalavimus įvykdėme 100 procentų, vertintojų buvome įvertinti labai palankiai. O tikrino jie itin rimtai ir griežtai: žiūrėjo ne tik dokumentaciją, stebėjo gimdymus, visų skyrių gydytojus „egzaminavo“ apie Žindymo rėmimo programą, ką žino apie žindymą klausinėjo ne tik pagimdžiusių moterų, bet ir nėščiųjų. Naujagimiams palankios ligoninės vardas – ne tik statusas, bet ir nuolatinio tobulėjimo procesas, įpareigojantis ir toliau semtis žinių, domėtis naujovėmis, nes vardas suteikiamas tik dviems metams. Po to vėl tikrinama, kaip vykdoma Žindymo rėmimo programa. Būti Naujagimiams palankia ligonine – ir prestižo reikalas, nes nemažai nėščiųjų labai kreipia į tai dėmesį. Be to, tai didelis pliusas vertinant ligoninę, kalbant apie jos išlikimą. Šiais metais mūsų ligoninėje jau gimė 257 naujagimiai, tikimės, kad jų gims daugiau negu 300, nes gimdyti pas mus atvažiuoja moterys ne tik iš aplinkinių rajonų, bet ir uostamiesčio“, – kalbėjo D. Opulskienė.

Vienodai svarbūs visi
Pagyrų Kretingos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriaus medikams negailėjo dvi šią savaitę naujagimių susilaukusios kretingiškės. „Kretingoje gimdžiau abi savo dukras – Nelijai dabar 9-eri, o Dominykai – 6-eri. Viskuo likau labai patenkinta, tad net minties nebuvo dabar važiuoti gimdyti kitur, – prisipažino 3,350 gramų ir 52 centimetrų sūnų pagimdžiusi Ramutė Razmuvienė. – Kad ligoninė pripažinta Naujagimiams palankia ligonine, žinojau, nes lankiau paskaitas, nors žinių iš anksčiau turėjau. Būti su kūdikiu visą parą – didelis privalumas ir džiaugsmas, o gydytojos, akušerės, slaugytojos visada pasiruošusios padėti. Ateina po kelis kartus per dieną, teiraujasi, ar viskas gerai, ar nereikia kokios pagalbos. O ir sąlygos čia labai geros – jauku, saugu, kaip namuose“.
R. Razmuvienės žodžius, kad Žindymo rėmimo programa itin naudinga pirmą kartą gimdančioms moterims, patvirtino kita pašnekovė Gintarė Stonkienė. Su vyru Pauliumi 2,910 gramų ir 53 centimetrų sūnaus Elijaus susilaukusi moteris pasidžiaugė, kad turėjo galimybę lankyti nėščiosioms skirtus kursus, kur daug sužinojo apie gimdymą, kūdikio maitinimą krūtimi, jo privalumus. „Galėjau net iš anksto apžiūrėti gimdyklą, palatą, kurioje su vaikeliu dviese būsime. Tai pirmą kartą gimdančiai moteriai labai svarbu. Ir informacijos pakanka, jos galima rasti internetinėje svetainėje, feisbuke. O skyriaus personalas – superinis, labai rūpestingas, daug padeda, pataria. Drąsiai galiu pakviesti visas vaikelių besilaukiančias moteris gimdyti tik Kretingos ligoninėje, nes čia vienodai svarbūs visi – ir gimdyvė, ir kūdikis, ir savo darbui atsidavę medikai. Ir tėtis gali būti kartu, o tai irgi didelis pliusas“, – šypsojosi G. Stonkienė.

Skaityti 2145 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Gruodis 2018
S Pr A T K P Š
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje