Savireklama

Grožį kuria vyro rankos Pirmo puslapio

  • %PM, %23 %751 %2017 %17:%Lap

Juozas MAKSVYTIS

Pedagogas

Ne vieną savaitę Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos Grūšlaukės filialo skaitytojai džiaugėsi įdomia ir spalvinga kryželiu siuvinėtų meninių darbų paroda „Siuvinėjimo menas iš arti“. Dar labiau stebėtasi sužinojus, kad tą grožį sukūrė jaunos vyriškos rankos. Pasirodo, kad ir jos gali būti ne tik darbščios, bet ir nagingos, darančios stebuklus. Kas dabar suskaičiuos, kiek valandų praleista adata dygsniuojant įvairiausius vaizdus eksponatuose! O tas auksinių rankų meistras pasirodo besąs visiems gerai pažįstamas žemietis Vytautas Raudonis.
Nors gyvenimas šį jaunuolį, kuriam dabar – dvidešimt aštuoneri, ir nuskriaudė (dėl gimdymo metu patirtos traumos susirgo sunkia ir nepagydoma liga – cerebraliniu paralyžiumi), vis tik jaučiasi tvirtas ir saugus. Rūpestingų ir darbščių tėvų Alvidos ir Vytauto (deja, prieš septynerius metus jis tragiškai žuvo – subadė jų pačių augintas jautis) Raudonių dėka nesijautė neįgalus. Nors nuolatinės konsultacijos su gydytojais ir neteikė vilčių, kad vaikas atsistos ant savo kojų, kad išmoks kalbėti, tėvai neprarado vilties. Daug kartų jį vežė į Vilnių. Jame susitiko su garsiu visoje Lietuvoje parapsichologu Vytautu Kazlausku. „Ir įsivaizduokit, – anot motinos Alvidos, – įvyko stebuklas: vaikas prakalbo!“. Jo pirmasis ištartas žodis „upė“ abiem tėvams išspaudė džiaugsmo ašaras. O kiek tokių ašarų buvo, kai Vytukas pradėjo nedrąsiai dėlioti pirmuosius žingsnelius! Tada jam jau buvo penkeri. Džiaugsmu nesitvėrė ir broliukai Raimondas, Gytis bei sesutė Jurgita. Visi šokinėjo aplink Vytuką, padėjo, kuo galėjo, kad tik šis būtų linksmesnis ir stipresnis.
Įsibėgėjus šeštiesiems gyvenimo metams, pradėjo lankyti Kretingos vaikų ugdymo centrą, kuriame mokėsi pagal galimybes – jam buvo sudaryta adaptuota pagrindinio ugdymo programa. Mokyklą baigė 2006-aisiais metais. Tuo metu Vytautui buvo septyniolika metų. Už gerus mokymosi pasiekimus, pavyzdingą elgesį ir aktyvių dalyvavimą mokyklos renginiuose ne kartą buvo apdovanotas padėkos raštais. Šiandien jie visi puikuojasi jo kambaryje.
2011-ųjų metų pavasarį Salantuose įkūrus Dienos veiklos centro padalinį, Vytautas tapo jo klientu. Tris kartus per savaitę dalyvauja įvairiuose renginiuose. Patinka iš molio lipdyti visokias puodynes, ąsotėlius, lėkštes, vazonėlius. Džiaugiasi, kad pastaruoju metu jo rankoms pakluso ir medis. Kiek jau priskaptavo įvairiausių daiktelių, ir pats nebesuskaičiuotų! Bet labiausiai vis tik patinka siuvinėti kryželiu. Šio meno jis irgi išmoko čia, Salantuose. O ta mokytoja, įkvėpusi noro – Loreta Mickuvienė. Dabar vaikinas siuvinėja ne tik Salantuose, bet ir namuose. Todėl nieko nuostabaus, kad pastaraisiais metais organizuoja net savo meninių darbų parodas. Jo eksponatais ne kartą džiaugėsi salantiškiai, o šiemet – ir grūšlaukiškiai. Daugiau kaip dvidešimt meno darbų, išsiuvinėtų kryželiu ant drobės, puikavosi Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos Grūšlaukės filiale. „Malonu man buvo paviešinti Vytauto darbus, – sakė vyr. bibliotekininkė Birutė Markaitienė. – Tegu pamato visi, ką gali ir neįgalaus vaikino rankos! Tegu toks pavyzdys būna ne tik pamokantis, bet ir užkrečiantis“.
Jaunuolis Salantų padalinyje garsėja ir kitais gabumais – gražiai vaidina. To meno mokosi teatro būrelio užsiėmimuose, kuriuos veda iš Klaipėdos teatro atvykstanti režisierė Milginta Palubinskaitė. Ne viename spektaklyje yra atlikęs pagrindinius vaidmenis. Malonu, kad ne vienas spektaklis buvo parodytas ne tik Salantų, bet ir Kretingos kultūros centro rūmuose.
Vaikinui nesvetimi ir ūkio darbai – noriai talkina savo našlei mamai Alvidai: prineša žolių karvėms, padeda jas pamelžti. Sutvarko net ir virtuvę: išplauna grindis, pamerkia gėlių. O kai žvarbios rudens sutemos plaukioja už langų, jiedu, susėdę virtuvėje prie stalo, ne tik šildo vienas kitą gerumu, bet ir dirba sau artimą bei širdžiai mielą darbą.

Skaityti 639 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Liepa 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje