Savireklama

Kartu su įkurtuvėmis atšventė jubiliejų Pirmo puslapio

  • %AM, %10 %506 %2017 %11:%Gruo

Laima STONKUVIENĖ

Į devintąją vietą persikraustęs Kretingos M. Valančiaus viešosios bibliotekos Darbėnų filialas savo skaitytojus ir svečius šią savaitę sukvietė ne tik į įkurtuves – kartu paminėtas ir bibliotekos veiklos 80-mečio jubiliejus.
Šventės dalyvių laukė staigmena – vyr. bibliotekininkės Danutės Paulikienės ir bibliotekininkės Jurgitos Anužienės iniciatyva sukurta dokumentinė apybraiža „Metų pynei ilgėjant“, kurioje aštuonių dešimčių bibliotekos istoriją priminė ne tik bibliotekos darbuotojos, bet ir aktorėmis tapusios Darbėnų gimnazijos ketvirtokės Augustė, Medeina, Emilija, Samanta, Svaja ir Gabrielė.
Pirmoji viešoji biblioteka Darbėnuose buvo įkurta 1937 m. Tuomet, vadovaujantis vietinių gyventojų prisiminimais, ji buvo įsikūrusi Skuodo gatvėje stovėjusiame dviejų aukštų privačiame name. Karo metais pastatas sudegė, sudegė ir visas spaudinių fondas, kuriame tuo metu buvo apie 1670 egzempliorių spaudinių. Po karo biblioteka įsikūrė Laukžemės gatvėje, Emilijai Petrauskienei priklausančiame name. Patalpas, kuriose veikė biblioteka, sugrąžinus savininkams knygų fondas buvo perkeltas į Turgaus aikštėje buvusius kultūros namus, kuriuose biblioteka veikė iki 1966 m. 1966-aisiais biblioteka įsikūrė Skuodo gatvėje, iš pradžių privačiame name, vėliau perkelta į Darbėnų apylinkės pastatą. Šiose patalpose veikė iki 1979 m., kuomet vėl buvo perkelta į kitas patalpas – bažnyčios špitolės pastatą.
Atgavus Lietuvos nepriklausomybę, 1994–1997 m. biblioteka veikė naujai pastatyto Darbėnų kultūros centro patalpose. Čia, kaip prisimena bibliotekininkai, vietos buvo daug, tačiau labai šalta. 1997 m. spalį biblioteka persikraustė į jai skirtas patalpas miestelio vaikų darželyje ir čia veikė 20 metų – iki šių metų spalio. Patalpas grąžinus vaikų darželiui, bibliotekos vėl laukė kraustymasis – ji iškelta į kitoje gatvės pusėje esantį pastatą, kuriame įsikūrusi Darbėnų ambulatorija.
Bibliotekoje dirbo N. Rauchienė (1937–1939), Bronė Puškorienė (1940–1954), Janina Beinorienė (1954–1959), Jadvyga Stančikaitė-Urbutienė (1960–1964), Algimantas Piekus (1970–1974), Irena Skripkauskienė-Žibinskienė (1971–1977), Jovita Ruzgailaitė (1977), Raimonda Mažeivaitė (1978), ilgametė bibliotekos vedėja Rina Ruzgailienė (1979–2008), Sigutė Medžiaušytė (2009), Rita Beržanskienė (2009). Šiuo metu bibliotekoje dirba dvi darbuotojos – 1999 m. joje pradėjusi dirbti vyr. bibliotekininkė Danutė Paulikienė, kuri nuo 2008 m. vadovauja bibliotekai, bei bibliotekininkė Jurgita Anužienė, dirbti atėjusi 2014 m.
1961 m. pradėta naudoti bibliotekinė sistema – pradėtas kurti pirmasis abėcėlinis katalogas, sudaryta keletas kartotekų. 1992 m. bibliotekos fondas, katalogai ir kartotekos pertvarkyti pagal naują bibliotekinę sistemą – Universaliają dešimtainę klasifikaciją – UDK. 2005 m. bibliotekoje įkurtas viešosios interneto prieigos taškas (VIPT), vartotojams skirtos penkios kompiuterizuotos darbo vietos. Tuomet atsirado naujos paslaugos – nemokama interneto paslauga, mokamas dokumentų spausdinimas, kopijavimas, skenavimas. 2008 m. biblioteka įsijungė į Lietuvos integralią bibliotekų informacijos sistemą (LIBIS). Abėcėlinį bei sisteminį katalogus pakeitė bendras Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos elektroninis katalogas LIBIS, kuris yra Lietuvos viešųjų bibliotekų Suvestinio elektroninio katalogo dalis. Nuo 2011 m. pradėta dirbti LIBIS Skaitytojų aptarnavimo posistemėje (SAP), skaitytojai aptarnaujami tik su LIBIS skaitytojų pažymėjimais, galiojančiais visose Lietuvos viešosiose bibliotekose.
Biblioteka aptarnauja Darbėnų miestelio ir 20 aplinkinių kaimų gyventojus. Filiale vyksta įvairūs renginiai, vykdoma projektinė veikla. Įgyvendinti iš Kretingos rajono savivaldybės biudžeto finansuoti projektai „Darbėnų apylinkės architektūriniai, archeologiniai ir gamtos paminklai“ (2007 m.); „Žymūs Darbėnų krašto žmonės: kūryba – gyvenimo dalis“ (2008 m.); „Niekas neužmiršta, niekas nepamiršta“ (2011 m.); „Darbėnų filialui – 75“ (2012 m.). 2015 m. iš Kultūros rėmimo fondo gavus finansavimą parengta istorinė-kultūrinė studija „Jotvingiai Žemaitijoje“, išleistas leidinys „Jotvingiai Žemaitijoje. Istorija ir dabartis“, įsigytas vaizdo projektorius. Šiais metais išleistas „Darbėnų Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčios metraštis”, krašto paveldas pristatytas bendruomenei.
Bibliotekoje organizuoti susitikimai su rašytojais, amatininkais, Kretingos rajono neįgaliųjų draugijos meninės raiškos klubo „Trijų mūzų blyksniai“, literatūros ir muzikos grupių atstovais. Ugdant naują skaitytojų kartą daug dėmesio skiriama darbui su ikimokyklinio amžiaus vaikais – bibliotekoje vyksta teatralizuotos skaitymo ir žaidimo valandėlės, pažintinės viktorinos, šventinės popietės.
Už aktyvią veiklą, pastangas puoselėjant etninės kultūros paveldą vyr. bibliotekininkei Danutei Paulikienei šiemet įteikta Kretingos rajono kultūros ir meno premija.
Apybraižoje prisiminimais apie darbą bibliotekoje dalijosi Jadvyga Stančikaitė-Urbutienė, Rina Zelionkaitė-Ruzgailienė, apie pirmąją kelionę į biblioteką papasakojo Jūratė Sofija Laučiūtė.
D. Paulikienė ir J. Anužienė pasidžiaugė, kad iš mažo kambarėlio su dviem knygų lentynomis į erdvią ir jaukią knygų šventovę išaugusi biblioteka per 80 metų atlaikė visus išbandymus: ir karu, ir gaisru, ir šalčiu bei vandeniu. Šiandien joje svarbiausias yra skaitytojas, jo norai ir interesai.
Už pagalbą įamžinant Darbėnų bibliotekos istoriją bibliotekininkės padėką įteikė Gretai Gadeikytei, už kultūrinės veiklos puoselėjimą ir bendradarbiavimą – J. S. Laučiūtei ir Darbėnų gimnazijos bendruomenei, už savanorišką veiklą – mokytojai Justinai Vaičikauskienei, už skaitymo tradicijų puoselėjimą – Jasų šeimai, už pagalbą ir bendradarbiavimą – Onai ir Rimantui Benečiams. Apdovanotas ir smalsiausias skaitytojas Paulius Pocius.
Ir toliau išlikti tokiu šviesos spinduliu, kultūros židiniu kaip iki šiol, kuo daugiau skaitytojų, naujų idėjų, jėgų ir kantrybės jas įgyvendinant Darbėnų bibliotekai ir jos darbuotojoms linkėjo Savivaldybės vicemerė Danutė Skruibienė, perdavusi ir mero Juozo Mažeikos sveikinimus, Kultūros skyriaus vyr. specialistė Dalia Činkienė, M. Valančiaus viešosios bibliotekos direktorė Birutė Karčauskienė, Darbėnų seniūnas Alvydas Poškys, kiti svečiai. Mokytoja J. Vaičikauskienė šmaikštavo, kad reikėtų keisti Laukžemės gatvės pavadinimą: „Ši gatvė turėtų vadintis Šviesos gatve, nes čia įsikūrusios mokykla, biblioteka, vaikų darželis. Į biblioteką noriai renkasi mokytojų senjorų klubo „Šviesa“ nariai. Labai džiaugiamės įrengtu keltuvu: kai nebegalėsime į antrąjį aukštą, kur dabar įsikūrė biblioteka, užlipti savo kojomis, ropoti keturiomis nereikės – pakels keltuvas“, – kalbėjo J. Vaičikauskienė. Beje, tai yra pirmas keltuvas, įrengtas Darbėnuose.
Į Lazdininkų bendruomenės atstovo Albino Šimkaus pastebėjimą, kad Darbėnų bibliotekai, jo manymu, parinkta ne itin tinkama vieta, atsakyta taip pat šmaikščiai: ambulatorijoje laukiant eilėje pas gydytoją bus galima paskaityti iš bibliotekos pasiimtą knygą ar žurnalą, o taip laikas juk daug greičiau bėga...

Skaityti 416 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Liepa 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje