Savireklama

Jokūbaviškius lankė… nykštukai Pirmo puslapio

  • %PM, %07 %698 %2018 %15:%Saus

Laima STONKUVIENĖ

Šiandien po pasaulį keliauja Trys karaliai, kurie ant namų durų staktos šventinta kreida užrašo tris kryželius ir savo vardų raides +K+M+B, kurios lotyniškai reiškia „Tegul Kristus palaimina šiuos namus“. Jokūbavo bendruomenės žmonės dar tebegyvena kitų svečių vizito įspūdžiais – tarpušvenčiu po kaimą su dovanomis vaikščiojo... nykštukai, lydimi Kretingos kultūros centro Jokūbavo skyriaus vedėjos Albinos Buntinienės, kuriems talkino skyriaus meno vadovė Rita Valiukienė.
„Senų senovėje buvo tradicija antrąją Kalėdų dieną kaimynams su dovanomis lankyti kaimynus, linkėti vieni kitiems sutarimo, sveikatos, gero derliaus. Lankyti ir vieniši bei ligoti, ilgaamžiai ir kaimo šviesuoliai. Kaime nebuvo susvetimėjimo, žmonės vienas kitą gerai pažinojo, žinojo, kam reikia pagalbos, patarimo, – pasakojo A. Buntinienė. – Antrąją Kalėdų dieną po kaimus vaikščiodavo ir vadi¬namieji kalėdotojai – jaunimo grupės, kurios aplankydavo visas kaimo sodybas, sveikindavo šeimininkus, giedodavo kalėdines giesmes, barstydavo grūdus. Grūdų barstymas reiškė naikinimą to, kas jau sena, ir naujo gimimą. Už linkėjimus jiems aplankytieji atsilygindavo vaišėmis, dovanomis. Kalėdotojai, kaip laimės nešėjai, stengdavosi aplankyti kiekvieną trobą, nes buvo manoma, kad tik taip galima apsisaugoti nuo nelaimių ateinančiais metais. Į namų duris pavakare pasibelsdavo ir blukvilkiai: dideliausią kelmą prisirišę net įsiręžę tempdavo jį nuo sodybos prie sodybos, kad visą praeinančių metų bjaurastį surinktų ir tą kelmą padegę sunaikintų negrįžtamai. Kaimynai latviai ir žemaičiai iki šiol nepamiršo šio žaismingo papročio. Tradicija aplankyti garbaus amžiaus žmones, kurių kaime labai daug, ilgaamžius, geradarius Jokūbave atgimė prieš ketverius metus. Tuomet kaime apsigyveno nykštukai, kurie labai aktyviai ima veikti, kai žemė laukia stebuklų, kai ateina pačios gražiausios metų šventės, kai metai pasipuošia savo metų karoliais – Kalėdų šventėmis“.
Nuostabius kalėdinius burbulus, kuriuos neša dovanų, nykštukai draugiškai dekupažo technika pradeda dekoruoti lapkričio pabaigoje. Pasak A. Buntinienės, šis procesas ilgas – kol vieni burbulai džiūna, kiti lakuojami, puošiami blizgučiais. Jų vaikai kartu su vadove pagamina 30–40, tiek, kiek žmonių ketinama aplankyti. Jau gamindami žino, kam būtent vienas ar kitas burbulas bus skirtas. Šventės dieną apsirengia pačių pasiūtais nykštukų drabužiais, užsidega žibintus ir iškeliauja.
„Į kelionę po kaimą Jokūbavo nykštukai šiemet išsiruošė prieš pat Naujuosius metus, nes kalėdinių burbulų reikėjo pagaminti labai daug, o jie vis nedžiūvo... Neįmanoma žodžiais apsakyti jausmo, kurį patiri, kai jaunystė ir patirtis viena kitai dalina geras emocijas, kai iš senolių išgirsti „Mes Jūsų labai laukėme". Su dainomis ir dovanomis aplankiusius nykštukus žmonės pasitinka plojimais, su šypsena, apdovanoja saldainiais. Nykštukai linki jų svečiuose sulaukti ir kitais metais“, – kalbėjo A. Buntinienė.
Dramos būrelį lankantys vaikai bei jų vadovė gerumo akciją šventiniu laikotarpiu organizuoja įgyvendindami kultūrinės veiklos projektą „Metų karoliai“, kurį finansuoja Savivaldybė.

Skaityti 249 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Gruodis 2018
S Pr A T K P Š
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje