Savireklama

Rinksis ne pirmokus, o jų tėvus? Pirmo puslapio

  • %PM, %01 %776 %2018 %17:%Vas

Kęstutis GABŠYS

Kretingos pranciškonų gimnazijos sprendimas šiais metais atidaryti vieną pradinio ugdymo pirmąją klasę sujaukė visą Kretingos miesto švietimo sistemą ir suteikė papildomų galimybių būsimų pirmokų tėvams pasirinkti jiems patinkančią ugdymo įstaigą. Deja, dalį būsimų pirmokų tėvų šokiravo Gimnazijos vadovybės paskelbta būsimų pirmokų priėmimo tvarka. Ją vadindami pasityčiojimu retoriškai klausia: kaip tai dera su Pranciškonų vienuolių ordino viešojoje erdvėje deklaruojamomis vertybėmis?
Devyni pragaro ratai
Neseniai Pranciškonų gimnazijos paskelbtoje moksleivių priėmimo tvarkoje numatyta, kad iki balandžio 30 dienos būsimo pirmoko tėvai turi užpildyti motyvacinę anketą, o birželį turėtų įvykti individualus pokalbis su būsimais pirmokais ir jų tėvais. Tėvų siūlymu, užpildyti gimnazijos pirmoko tėvų motyvacijos anketą pabandėme ir mes.
Anketoje prašoma atsakyti į tris dešimtis į įvairių sričių klausimų nuo vaiko ir abiejų tėvų anketinių duomenų iki klausimų apie vaiko veiklas, jo pareigas namuose, tėvų dalyvavimą Bažnyčios veikloje bei pasirengimą prisidėti prie Pranciškonų gimnazijos bendruomenės kūrimo.
Prisipažinsiu, net humanitarinį išsilavinimą įgijusiems ir rašymu sau duoną uždirbantiems žurnalistams pakankamai sudėtinga reflektuoti ir aprašyti įvairias su vaikų auklėjimu susijusias patirtis ir praktikas, pavyzdžiui, atsakant į klausimą „Kaip jūsų šeimoje suprantamas santykis tarp laisvės ir atsakomybės“? Gali kilti pagrįstas klausimas, kaip tokią anketą kokybiškai gali užpildyti paprastas darbininkas, visiškai nesusidūręs su šiais laikais įprasta projektine naujakalbe.
Kol būsimų pirmokų tėvai kuria ir įvairiuose internetiniuose forumuose dalinasi sąmokslo teorijomis apie tai, kad taip Pranciškonų gimnazija bando kurti uždarą „elitinę mokyklą“, Pranciškonų gimnazijos direktorius Alvydas Virbalis OFM „Švyturį“ paskubino patikinti, kad atsakyti į motyvacinės anketos klausimus tikrai nėra sudėtinga. „Pildant motyvacinę anketą, neprašau suformuluoti akademiškų atsakymų. Prašau nuoširdžiai atsakyti, apie ką vaikas svajoja, su kokiais sunkumais susiduria, ar šeimoje svarbios yra atsakomybės, meilės ir laisvės vertybės, ar tėvai yra pasiryžę įsijungti į konkrečią Gimnazijos bendruomenės veiklą. Taip pat birželio pradžioje organizuosime priėmimo pokalbius. Taigi tie tėveliai, kuriems sunkiau sekasi rašyti, savo įžvalgomis galės pasidalinti gyvai“, – teigė A. Virbalis.
Pranciškonų išradimai
Motyvacinės anketos pildymas ir pirmokų pokalbis atrankos komisijose yra Pranciškonų gimnazijos atradimas, kurio netaiko dauguma net save katalikiškomis vadinančių ir įvairias ugdymo programas siūlančių šalies mokyklų. Pokalbį su stojančiaisiais savo nuostatuose numato tik Lietuvos ugdymo reitinguose lyderiaujanti Vilniaus jėzuitų gimnazija. Tiesa, tokiu būdu tikrinamos tik gerokai ūgtelėjusių ir subrendusių (faktiškai būsimų devintokų) vertybinės orientacijos.
Kaune veikiančios Kauno Jono Pauliaus II katalikiškos gimnazijos mokinių priėmimo tvarkoje taip pat vertinamos moksleivių vertybinės orientacijos ir jų bei jų šeimos dalyvavimas Bažnyčios veikloje. Priėmimo į šią gimnaziją tvarkoje numatyta, kad nedideles preferencijas gaus vaikai iš daugiavaikių šeimų, našlaičiai bei vaikai, gavę kunigo ar kapeliono rekomendaciją. Kaip tik tokių demokratinių ir vertybinių priėmimo į mokyklą aspektų stokoja Kretingos pranciškonų gimnazija.
Gimnazijos direktorius „Švyturiui“ teigė, kad tokią priėmimo į gimnaziją tvarką nustatė Gimnazijos dalininkų visuotinis susirinkimas. „Nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. pradėsime vykdyti pradinio ugdymo programą. Bus formuojama viena 20 mokinių pirmokų klasė. Planuojamas ne tik formalus ugdymas pamokų metu, bet taip pat ir neformalus ugdymas: būreliai, bendra mokinių veikla pertraukų metu, neatliktų darbų darymas tyrinėjant, žaidžiant ir gilinant tikėjimą, kurio tikslas yra ugdyti mokinių, tėvų ir gimnazijos bendruomeniškumą, kuriame bręsta tikėjimas. Šiam tikslui įgyvendinti, vadovaujantis Lietuvos Respublikos švietimo įstatymu, vykdomas priėmimas į Pranciškonų gimnaziją, kurio pagrindas yra tėvų motyvacinė anketa ir pokalbis su priėmimo komisija, padėsiančia geriau pažinti kandidatus, jų svajones, poreikius, tėvų motyvaciją ir panašiai“, – teigė A. Virbalis.
Pinigai į priekį
Kadangi Kretingos pranciškonų gimnazija yra privati mokymo įstaiga, mokslas joje yra mokamas. Gimnazijos interneto svetainėje teigiama, kad per mėnesį už mokslą gimnazijoje ugdytinio tėvai turėtų mokėti 60 eurų. Dar 15 eurų per mėnesį prašoma sumokėti už spintelės nuomą.
Tai yra pakankamai didelė suma, nes kur kas geresnes pajamas turinčiame Kauno mieste katalikiškojoje Jono Pauliaus II gimnazijoje mokestis už visus mokslo metus siekia tik 100 eurų. Būsimų pirmokų tėvai „Švyturiui“ teigė, kad vien už atrankos į pirmąją klasę organizavimą iš jų prašoma gimnazijai sumokėti (paaukoti) apie 200 eurų. Tiesa, informacijos apie tokį mokestį Pranciškonų gimnazijos tinklapyje rasti nepavyko. Tačiau radome informaciją (kažin, ar pirmokų tėvai tai žino?), kad mokestis už mokslą pirmoje klasėje bus 240 eurų mokslo metams. Bet taip straipsnyje „Kretingos pranciškonų gimnazija renka pirmokų klasę“, sausio 23 d. išspausdintame bernardinai.lt , teigia A. Virbalis.
Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Antanas Sungaila „Švyturiui“ sakė, kad Kretingos pranciškonų gimnazija yra nevalstybinė ugdymo įstaiga ir Švietimo skyrius negali turėti jokios įtakos nei dėl priėmimo į gimnaziją tvarkos, nei dėl mokesčių už mokslą dydžio. „Mano nuomone, Pranciškonų gimnazija stengiasi atsirinkti ne tiek pirmokus, kiek į jų ugdymą investuoti pasirengusius tėvus“, – reziumavo Švietimo skyriaus vedėjas.
Šiuo metu Kretingos miesto pasaulietinėse mokyklose pirmokai į mokyklą priimami pagal gyvenamąją vietą. „Tėvai, kurie nori, kad jų vaikas mokytųsi mūsų, Marijono Daujoto pagrindinėje mokykloje, teikia prašymą per elektroninę sistemą. Jos pagrindu yra sudaroma mokinių eilė. Tėvai privalo pateikti prašymą bei informaciją apie vaiko deklaruojamą gyvenamąją vietą. Jei vaikas nori mokytis kitoje mokykloje, ne pagal savo gyvenamąją vietą, jis turi teikti prašymą švietimo skyriui, kur jis dažniausiai yra tenkinamas“, – priėmimo į pirmą klasę tvarką aiškino M. Daujoto pagrindinės mokyklos direktorius Julius Gindulis.

Skaityti 1393 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Gruodis 2018
S Pr A T K P Š
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje