Savireklama

Pavojaus atveju teks bėgti... Pirmo puslapio

  • %PM, %04 %746 %2018 %16:%Vas

Aistas MENDEIKA

Kilus dideliam potvyniui ar įvykus ekologinei katastrofai kretingiškiai neturėtų kur pasislėpti nuo plūstančio vandens ar užteršto oro. Jei tektų evakuoti į pavojingą zoną patekusios teritorijos gyventojus, tai padaryti irgi būtų beveik neįmanoma, nes Kretingoje nėra nė vienos slėptuvės, net ir skirtos laikinam prieglobsčiui.
Šalies Vyriausybė neseniai patvirtino taip vadinamas „Slėptuvių optimizavimo rekomendacijas“, kuriose nustatoma, kokiais atvejais valstybės institucijos ir įstaigos, turinčios steigti ekstremaliųjų situacijų operacijų centrus, privalo turėti slėptuves. Rekomendacijose taip pat nustatyta, kad slėptuvės turi būti įrengiamos ir tais atvejais, kai valstybės institucijų ar įstaigų arba savivaldybių ekstremaliųjų situacijų operacijų centrai patenka į pavojingo objekto galimą poveikio zoną.
Rekomendacijose taip pat įtvirtinta nuostata, kad „slėptuvės gali būti neįrengiamos, jei valstybės institucija, įstaiga ar savivaldybės administracijos direktorius, atlikę galimų pavojų ir ekstremaliųjų situacijų rizikos analizę ir ją suderinę su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu prie VRM, ekstremaliųjų situacijų operacijų centro veiklą užtikrina saugiose darbo vietose, kuriose ekstremaliųjų situacijų metu negali atsirasti gyvybei ar sveikatai pavojingų veiksnių“.
Visoje Lietuvoje jau yra įrengta 16 slėptuvių. Pagal rekomendacijas jos turėtų būti įrengtos 33 savivaldybėse ir 17 valstybės institucijų.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Civilinės saugos valdybos skyriaus viršininkas Ernestas Trunovas „Švyturiui“ teigė, jog Vyriausybės patvirtintos slėptuvių optimizavimo rekomendacijos taikomos tik savivaldybių ekstremalių operacijų centrams, o dėl slėptuvių gyventojams Vyriausybė dar nieko nesvarsčiusi. Kaip ir kur įrengti slėptuves ar saugias patalpas operacijų centrams, turi nuspręsti pati savivaldybės administracija. Taip pat jos reikalas, ar apskritai tokios slėptuvės reikalingos. Tai nustatoma išanalizavus galimas situacijas, kai jų prireiktų.
Kad būtų ketinama bent vieną slėptuvę įrengti Kretingoje, Savivaldybės administracijos Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Rasmina Beniušienė sakė nieko negirdėjusi, nors apie jas kalbama seniai.
„Ekstremalių situacijų centrui, kad galėtų dirbti, numatyta Savivaldybės administracijos pastate esanti salė. Joje yra visos reikalingos komunikacijos. Gyventojams numatytos laikino apgyvendinimo patalpos, o pastatai, kuriuose jos yra, paženklinti atitinkamais ženklais. Daugiausiai tai mokyklos, Kultūros centras – pastatai, kuriuose yra didesnės salės. Slėptuvių nėra, tačiau ir tokios rizikos, kad jų reikėtų, nėra“, – teigė R. Beniušienė.
Pasak vedėjos, labiausiai tikėtina, kad laikino apgyvendinimo patalpų gali prireikti kilus kokiai nors didelei avarijai Klaipėdos uoste ar Būtingėje. Jei iš uostamiesčio būtų evakuojami žmonės, juos būtų galima apgyvendinti Kretingoje. Tačiau tokios patalpos patiems kretingiškiams lyg ir nereikalingos. Evakuacijos atveju jie būtų vežami į kitas vietas. Be to, juk jokio skirtumo, ar pasilikti namuose, ar bėgti į netoliese esančią mokyklą.
Žodis „slėptuvė“ daugeliui asocijuojasi su priešų puolimu, branduolinėmis raketomis ar bombomis. Nuo jų pasislėpti tikrai nėra kur. Pasak R. Beniušienės, anksčiau dokumentuose buvo įrašytos slėptuvės įmonės „Kretingos grūdai“ teritorijoje bei buvusiame „Laisvės“ fabrike. Sovietiniais metais statytos jos kažkiek gal ir galėjo apsaugoti gyventojus, tačiau buvo apleistos. Vėliau jos nurašytos.
Dabar dėmesys kreipiamas ne į karo atvejus, o į tai, kad gali ištikti stichinės, ekologinės nelaimės, įvairios avarijos, galinčios užteršti orą ir t. t. Todėl ir numatomos laikino apgyvendinimo patalpos. Tačiau ir joms aprūpinti visais reikalingais reikmenimis vis dėlto trūksta lėšų.

Skaityti 445 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Sausis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje