Savireklama

Atgautą laisvę garbingai deklaruokime Pirmo puslapio

  • %PM, %09 %775 %2018 %17:%Vas

Juozas BAUŽYS

Kuprotas buvo mano gyvenimo kelias, bet įdomus. Esu peržengęs 80-mečio slenkstį. Per tą laiką mačiau visko – ir šilto, ir šalto.
Pokaryje varginga vaikystė. Vėliau suvaržyta jaunystė. Tas pats ir sulaukus brandos metų. Bet viską pakėliau, darbuose ir ryžto, ir jėgų užteko.
Didelis ligų puodas nebuvau. O kai esi sveikas, viskas yra gerai.
Taip tada gyvenome: išvažiuoti niekur negalėjome, tik po tarybų šalį galėjai keliauti, kiek širdis geidė ir kišenė leido. Dabar, kai esi laisvas, galėtum keliauti į bet kurią užsienio šalį, bet saulelė jau prie laidos.
Daug metų skaitau ir rajono, ir nacionalinius laikraščius. Nemėgstu spaudinių, kurie bijo rašyti tiesą. Ir pats rašinėju. Esu patenkintas, kai mano rašiniai išspausdinami. Jei nespausdina, vadinasi, esu persona non grata.
Rašyti pradėjau 1953 metais, taigi prieš 65-erius metus. Truputį liūdna, kad mažai rašoma prisiminimų. Juk mano kartai per tiek metų visko teko išgyventi ir patirti. Senų žmonių pasakojimai, manau, jaunimui būtų įdomūs. Ir pats gaunu daug laiškų, sulaukiu skambučių su raginimu rašyti daugiau. Tai yra paskata prisiminti, ką per aštuonias dešimtis metų teko matyti ir girdėti.
Esu atviras. Ir rašau atvirai. Ir prie visų valdžių toks buvau. Nė vienam ponui padų nelaižiau. Kyšių nedalinau. Ir nepražuvau, nors mano darbo stažas – net 50 metų. O dirbti teko įvairius darbus: buvau apskaitininkas, fermos vedėjas, buhalteris, brigadininkas, medžio meistras, mūrininkas, miško kirtėjas, paprastas lauko darbininkas. Visur buvau savamokslis. Kiek daugiau žinių gavau, kai mokiausi Klaipėdos žemės ūkio technikumo neakivaizdiniame skyriuje. Ne vienam greičiausiai kils klausimas, kodėl tiek darbų teko dirbti? Kodėl buvau svaidomas iš vienos vietos į kitą? Ogi todėl, kad nestojau į partiją. Nė pats nežinau, kodėl to nedariau. Niekas nedraudė. Nestojau, ir kvit. Matyt, dėl to mane ir mėtė kaip daržovę iš vienos priekabos į kitą. Komunistų partijai buvau neištikimas. Dirbti viską sugebėjau, ir pagyrimų, ir apdovanojimų gavau. Tada valdžia tų popierių su Lenino galvomis neskundė. Tik tinginiams nedavė, jų karikatūras sienlaikraštyje nupaišydavo.
Dabar tik krutu po ūkelį. Senatvė. Ir ligos prispaudė. Užauginau dukrą ir keturis sūnus. Džiaugiuosi, kad mano vaikai nelaksto iš savo tėvynės Lietuvos. Visi turi darbus, gražias šeimas, namus, automobilius. Nedejuoja, kad blogai. Džiaugiuosi ir anūkais bei proanūkiais, kurių nemažą pulkelį turiu.
Nors dabar kai kurie valdžios vyrai kaimiečius runkeliais vadina, tačiau naudoja cukrų, kuris iš tų runkelių ir pagamintas. Tegu vadina. Tikro lietuvio nuo savo gimtos žemės tikrai nenustums. Miesčionys irgi prieš kaimiečius paburnoja. Bet turguje vis vien jų užaugintos produkcijos dairosi.
Daugiau tinginių, manau, yra miestuose. Šliaužioja aplink šiukšlių konteinerius ir rankioja butelius, kad nusipirktų alaus „bambalį“. To kaime tikrai nepamatysi. Naudingo darbo nusitverti nenori. O kam, sako, gaunu pašalpą iš darbo biržos.
Lietuvos žmonės kantrūs. Moka laukti. Ir išlaukė. Gyvename nepriklausomoje Lietuvoje. Esame laisvi laisviausi. Gaila tik vieno – kad beveik milijonas lietuvių Lietuvą paliko, į užsienius išdūmė laimės ieškoti. Tikiu, kad grįš. Jaunimas nori pažinti pasaulį, ir didesnio uždarbio, žinoma, nori. Čia jau mūsų valdžios bėda.
Iki šio nerimsta kalbos dėl kolūkių sunaikinimo. Daugelis kolūkių pirmininkų patys to norėjo. Nujautė gardų kąsnį, didžiąją turto dalį ir pasiėmė. O apkaltino Landsbergį, kad šis viską padarė. Tas, po teisybei, nė pusės plytos negavo.
Paminėsiu ir pokarį. Daug jaunų vyrų, kurie nekentė okupantų, į miškus sulindo. Daug jų žuvo. Dabar jiems atminti statomi paminklai, kryžiai. Tai labai gerai. Jie kovojo už Lietuvos laisvę. To doram lietuviui pamiršti nevalia. Bet pastatėme kryžius ir tiems, kurie to nebuvo verti. Jie buvo prikišę nagus prie žydų holokausto. Toks atvejis buvo ir mūsų rajone.
Visokių žmonių pasaulyje yra. Visokių ir bus. Manau, kad paminklus reikia statyti ir tiems, kurie nuo žūties gelbėjo žydus ir ypač jų vaikus. Gelbėjo net rizikuodami savo gyvybe.

Skaityti 301 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Sausis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje