Narkotikų kontrolės komisija: būtina veikti Pirmo puslapio

  • %PM, %11 %845 %2018 %19:%Vas

Aistas MENDEIKA

Pirmąkart posėdžiavusi naujos sudėties Kretingos rajono savivaldybės Narkotikų kontrolės komisija konkrečių sprendimų nepriėmė, tačiau vieningai nusprendė, jog būtina imtis skubių priemonių, galinčių užkirsti kelią narkotinių medžiagų vartojimui, jo pasiekiamumui, ypač saugant moksleivius, jaunimą. Kitame posėdyje planuojama pradėti rengti komisijos veiklos priemonių planą.
Narkotikų kontrolės komisija dabar atnaujina savo veiklą. Ji buvo įkurta 2011 metų rugsėjo 29-osios Kretingos rajono savivaldybės tarybos sprendimu. Tačiau vėliau, pasikeitus šalies valdžioms, planuota tokias komisijas savivaldybėse naikinti. Laukdama paskutinių dienų Kretingos savivaldybės komisija savo veiklą buvo sustabdžiusi. Komisijų naikinimas argumentuotas tuo, kad jų veikla dubliuojasi su kitų įstaigų ar organizacijų veikla.
Kai šaliai pradėjo vadovauti nauja valdžia, vėl atsirado tokių komisijų poreikis, todėl šių metų sausio 25 dieną Savivaldybės taryba savo sprendimu trejiems metams patvirtino atgimusią naujos sudėties Kretingos rajono savivaldybės Narkotikų kontrolės komisiją, kurią sudaro Kultūros skyriaus vyr. specialistė Dalia Činkienė, jaunimo reikalų koordinatorė Diana Laimutė Garjonienė, Policijos komisariato Veiklos skyriaus vyriausioji tyrėja Jūratė Kazlauskienė, Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Violeta Lukoševičienė, gydytojas psichiatras Sergėjus Michalcovas, mero pavaduotoja Danutė Skruibienė, Pedagoginės psichologinės pagalbos skyriaus vedėja Vaidota Vaišienė ir savivaldybės gydytoja Vanda Verbutienė. Komisijos pirmininke paskirta D. Skruibienė, jos pavaduotoja – V. Verbutienė.
Nors jokio konkretaus sprendimo Narkotikų kontrolės komisija savo pirmajame posėdyje nepriėmė, diskusijos užtruko ilgai. Su įgyvendinama narkotikų prevencijos programa komisijos narius supažindino Kretingos probacijos skyriaus specialistė Živilė Budginienė. Pasak jos, Kretingos probacijos skyrius vykdo tretinę prevenciją – dirba su grįžusiais iš įkalinimo vietų ar narkotinių medžiagų vartojimo „stažą“ turinčiais asmenimis.
Specialistė pripažino, jog situacija rajone nėra guodžianti. 2016 metais Probacijos tarnybos akiratyje buvo 2 narkotines medžiagas vartoję asmenys, o praėjusiais metais jų užregistruota jau 11. Be to, jie padarę nusikaltimus, susijusius su narkotikais. Probacijos tarnyba taip pat prižiūri ir 15 nepilnamečių rajono gyventojų, vartojančių narkotines medžiagas.
Tačiau, anot Ž. Budginienės, Probacijos tarnybos vykdoma programa ne itin pasiteisina. Labiau reikėtų atkreipti dėmesį į antrinę prevenciją, kuri orientuota į paauglius, moksleivius.
Pagal su psichiką veikiančių medžiagų vartojimo prevencija susijusių programų įgyvendinimą Kretinga šalyje yra pirmaujanti. Ir mokyklos, ir daug kitų institucijų bei įstaigų vykdo įvairias programas, kuriose integruota ir narkotinių medžiagų prevencija. Vienos jų yra labiau veiksmingos, kitos mažiau. Tačiau dauguma nukreiptos į teorinių žinių sklaidą. Komisijos narių nuomonės sutapo – reikia daugiau tokių programų, kuriose būtų numatytas praktinis darbas, akivaizdi pažintis su narkotinių medžiagų žala, kad paaugliai pamatytų, kas gali nutikti jų organizmui ar visam gyvenimui.
Pasak Policijos komisariato Veiklos skyriaus vyriausiosios tyrėjos J. Kazlauskienės, vien tik kalbėti apie narkotikų žalą nepakanka. Norint, kad žmogus pats atsisakytų itin žalingo potraukio vartoti narkotines medžiagas, reikia jam ką nors duoti mainais.
„Jei narkotikus vartojančiam žmogui tai suteikia malonumą, jam tai patinka, tai reikia pasiūlyti kažką kita. Ypač vaikas turi pats suprasti, kad narkotikai yra blogai“, – sakė pareigūnė.
J. Kazlauskienė informavo, jog pernai pradėti 5 ikiteisminiai tyrimai dėl narkotinių medžiagų turėjimo bei vartojimo. Kai kurie jau pasiekė teismą. Šiemet gauti 2 pranešimai apie laikymą ir vartojimą. Jie pasiteisino.
„Kretingoje pareigūnai stebi kelias vietas, kuriose susirenka jaunimas ir galbūt vartoja narkotines medžiagas. Kaimuose dažniausiai tai daroma automobiliuose“, – sakė J. Kazlauskienė.
Posėdyje kalbėta ir apie gresiančias baudas už narkotinių medžiagų vartojimą. Tačiau jos dažniausiai būna neadekvačios, net ir juokingos. Negi gali atsirasti laukiamas rezultatas, jei narkotinių medžiagų vartojęs žmogus nubaudžiamas... 2 eurų bauda.
Vis dėlto sutarta, jog bet kokios informacijos apie narkotikų žalą nebus per daug. Tačiau pastebėta, jog ją būtina kontroliuoti, koordinuoti jos pateikimą jaunimui, derinti įvairių programų vykdymą, nes gali atsirasti rizika, jog prevencija taps narkotikų reklama.
Taip pat pastebėta, jog apie narkotikus vaikai žino kur kas daugiau nei jų tėvai, todėl labai svarbu yra dirbti su jais suteikiant kuo daugiau aktualios informacijos.
Komisijos narius sujaudino pasakojimas apie vieną globojamą kretingiškį paauglį, nuolat uostantį benziną. Pasak socialinių darbuotojų, jie yra bejėgiai ką nors padaryti, kad vaikinukas tokio pomėgio atsisakytų. Kreiptasi į įvairias gydymo įstaigas, prašyta priimti jį gydytis, tačiau to padaryti nepavyksta. Svarbiausias faktorius norint nebevartoti psichiką veikiančių medžiagų, yra paties žmogaus noras gydytis. Deja, vaikinukas nesupranta, jog uostyti benziną yra blogai, nes turi intelekto sutrikimų. Dar ir dėl šios priežasties nė viena gydymo įstaiga negali jo priimti.
Pasak Narkotikų kontrolės komisijos pirmininkės D. Skruibienės, būtina imtis kokių nors priemonių, kad ši situacija pasikeistų.
„Turime kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją ar net į Seimo narius, rašyti raštus, stengtis, kad būtų priimti tokie teisės aktai, kurie atvertų kelius kokiais nors būdais išgydyti žmogų nuo tokių įpročių“, – teigė pirmininkė.
Narkotikų kontrolės komisijos narių nuomone, prieinamumas prie narkotinių medžiagų, ypač prie rūkalų, yra labai didelis. Pastebėta, jog ribojant alkoholio prieinamumą rūkymas yra beveik pamirštas.
Dabar vis labiau populiarėja vadinamosios elektroninės cigaretės. Pasak kai kurių komisijos narių, jos galbūt yra dar blogesnės už paprastas. Tėvams beveik neįmanoma nustatyti, ar vaikas rūkė, ar ne, nes elektroninės cigaretės gali kvepėti įvairiais kvapais, bet ne tabako.
Iki kito Narkotikų kontrolės komisijos posėdžio jos nariai įpareigoti parengti pasiūlymus, kokias numatyti priemones komisijos veiklos plane.

Skaityti 435 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Rugpjūtis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje