Per šalčius dirbti būtina saugiai Pirmo puslapio

  • %PM, %04 %807 %2018 %18:%Kov

Andrius JUŠKEVIČIUS

Žiemą dirbant per šalčius labai svarbu įvertinti oro temperatūrą. Esant žemoms temperatūroms tinkamomis darbo sąlygomis visų pirma privalo pasirūpinti darbdavys, tačiau dalis atsakomybės tenka ir dirbantiesiems.
Kaip teigė Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Klaipėdos skyriaus vedėjo pavaduotoja Virginija Leškauskienė, didžiųjų šalčių metu skyrius negavo skundų dėl darbuotojų darbo sąlygų. Nedidelis incidentas dėl nesusipratimo savaitgalį įvyko tik Klaipėdos naujajame turguje, tačiau tai nebuvo atvejis, susijęs su sutartiniais darbo santykiais.
Kaip žinia, elektros linijų tiesimo, krovos darbai, kelių, inžinerinių komunikacijų tiesimo ir remonto, miško kirtimo, teritorijų, gatvių, kiemų valymo, statybos ir kiti darbai, atliekami lauke, nesustoja ir žiemą. V. Leškauskienė priminė, kad, kai aplinkos oro temperatūra žemesnė kaip minus 10 Celsijaus, dirbantiems lauke arba nešildomose patalpose darbuotojams privalu suteikti specialias pertraukas pasišildyti. Minimali specialių pertraukų trukmė per 8 valandų darbo dieną ar pamainą turi būti ne mažesnė kaip 40 minučių.
Be to, įvertinęs darbo aplinkos rizikos veiksnius, darbdavys privalo aprūpinti darbuotojus specialiais darbo drabužiais ar asmeninėmis apsaugos priemonėmis, apsaugančiais nuo žemos temperatūros.
V. Leškauskienė atkreipė dėmesį, kad darbo patalpų oro temperatūra turi atitikti dirbančiojo fizines pastangas atlikti darbą. Kuo lengvesnis fizinis darbas, t. y. nereikalauja didelės fizinės įtampos bei jėgų jam atlikti, tuo aukštesnė turėtų būti darbo patalpų oro temperatūra. Pavyzdžiui, prekybos salės darbuotojo, siuvėjo darbo vietos temperatūra turėtų būti ne žemesnė nei 17°C, biuro darbuotojo – ne žemesnė nei 20°C.
Šalčio ir kitus žiemos pavojus būtina įvertinti kiekvienoje darbovietėje. Ne vienas darbuotojas žiemą susižaloja dėl slidžių judėjimo kelių darboviečių teritorijose - šaligatvių, laiptų, kiemų. Ypač pavojinga šiuo atžvilgiu statybose – dėl apledėjusių pastolių, kopėčių, darbo priemonių ir panašiai. VDI specialistė ypač akcentavo, kad orų kitimą būtina atidžiai stebėti bei vertinti atliekant darbus aukštyje, miško darbus.
Žiemos ir šalčių metu reikia atkreipti dėmesį į atsirandančius papildomus pavojus, susijusius su lauko sąlygomis naudojamomis darbo priemonėmis, tarp jų – ir potencialiai pavojingų įrenginių, ypač kėlimo kranų, darbu. Dėl stipraus vėjo, sniego, pūgos, apledėjimo, blogo matomumo ir kitomis sudėtingomis oro sąlygomis, jei jos kelia grėsmę darbuotojų saugai ir sveikatai, darbus būtina nutraukti.
VDI duomenimis, šiemet darbo vietose jau įvyko 8 žmonių žūtys darbe, net trys iš jų – prieš pat Lietuvos valstybės nepriklausomybės šimtmečio sukaktį.

Skaityti 368 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Rugpjūtis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje