Parskrenda dar viena „Aukso paukštė“ Pirmo puslapio

  • %PM, %04 %811 %2018 %18:%Kov

Laima STONKUVIENĖ

Lietuvos nacionalinis kultūros centras geriausius metų kolektyvus ir jų vadovus už reikšmingą ir aktyvią meninę veiklą, naujas programas, laimėtas prizines vietas kiekvieną pavasarį įvertina „Aukso paukšte“. Šiemet šis aukščiausias mėgėjų meno apdovanojimas bus įteiktas dvylikai laureatų, tarp kurių yra ir mūsų rajono atstovai – Kretingos meno mokyklos liaudies instrumentų orkestras, vadovaujamas Donato Merkelio ir Danutės Černienės, pripažintas geriausiu liaudiškos muzikos ansambliu.
„Lietuvos nacionalinis kultūros centras jau seniai skatino teikti paraišką, kad mūsų orkestras būtų tarp pretendentų šiam apdovanojimui gauti, šįkart tą ir padarėme, –„Švyturiui“ sakė Kretingos meno mokyklos direktoriaus pavaduotoja, orkestro kanklių grupės vadovė Danutė Černienė. – Žinoma, pateikęs paraišką nesi garantuotas, kad „Aukso paukštė“ jau tavo, kolektyvus laimėtojus renka kompetentinga komisija. Sužinoję, kad esame tarp geriausių, žinoma, nuoširdžiai apsidžiaugėme, o tai pirmiausiai vaikų nuopelnas – mes, vadovai, esame tik įrankiai, kurie viską sustyguoja, varžtelį prisuka: kiekvienas vaikas kolektyve yra labai svarbus, o jis turi būti ir gabus, ir mokantis dirbti kolektyve, ir atsakingas, ir pareigingas. „Aukso paukštė“ – aukščiausias kolektyvo įvertinimas, tai garbė ne tik mokyklai, bet ir rajonui“.
Kretingos meno mokyklos liaudies instrumentų orkestras gyvuoja du dešimtmečius, nuo 2005 metų jam vadovauja Donatas Merkelis ir Danutė Černienė. Orkestre groja beveik dvi dešimtys moksleivių. Pasak D. Černienės, kolektyvas išgrynintas, tai yra, grojama tik kanklėmis, birbynėmis, skrabalais, lumzdeliais, įvairiais mušamaisiais. Orkestras – įvairių šalies ir tarptautinių konkursų dalyvis ir laureatas: 2006 m. II respublikiniame Kazimiero Biliūno tautinių muzikos instrumentų ansamblių ir orkestrų festivalyje-konkurse yra laimėjęs antrąją vietą; 2011 m. tarptautiniame šokių konkurse Contanigros mieste Ispanijoje kartu su vaikų studijos „Ratilėlis“ kolektyvu pelnę antrąją vietą; 2017 m. respublikiniame liaudiškos muzikos ir šokių konkurse „Šoktinis 2017“ skirta nominacija „Geriausiam liaudies instrumentų orkestrui“.
Tautinių instrumentų orkestras vyksta į kitas šalis, yra kviečiamas dalyvauti tarptautiniuose festivaliuose: 2010 m. dalyvavo tarptautiniame folkloro kultūros festivalyje Europiada, kuris vyko Bolzano mieste Italijoje; 2011 m. – tarptautiniame šokių konkurse Contanigros mieste Ispanijoje; 2015 m. – tarptautiniame Branderburgo žemių muzikos mokyklų festivalyje „Miesto garsas“ Wittenbergo mieste Vokietijoje; 2017 m. liepą – tarptautiniame Branderburgo žemių muzikos mokyklų festivalyje „Miesto garsas“ Liudwigsfeldo mieste Vokietijoje; 2017 m. gruodį – tarptautiniame projekte „Žiemos preliudija“ Blankenfeldės mieste Vokietijoje.
Tautinių instrumentų orkestras dalyvavo Lietuvos dainų šventėse: 2007, 2009, 2012, 2014 m.; 2016 m. Moksleivių dainų šventėje, Lietuvos vaikų ir jaunimo dainų šventėse „Mes Lietuvos vaikai“ Klaipėdoje; uostamiestyje vykusiose Lietuvos Vakarų krašto dainų šventėse.
Tautinių instrumentų orkestras nuolat rengia koncertines programas ir dalyvauja Žemaitijos ir Klaipėdos krašto tautinės muzikos ansamblių ir orkestrų festivaliuose „Trimitatis“, II, III, IV ir V respublikiniuose Kazimiero Biliūno tautinių muzikos instrumentų ansamblių ir orkestrų festivaliuose – konkursuose; Kretingos miesto dainų šventėse.
Kolektyvas glaudžiai bendradarbiauja su Kretingos meno mokyklos vaikų šokių studija „Ratilėlis“ bei jaunių choru „Smiltė“, kartu rengia koncertines programas, dalyvauja koncertuose, festivaliuose ir konkursuose.
„Mūsų orkestrui skirta „Aukso paukštė“ bus jau ketvirta, atskridusi į mokyklą. Šį apdovanojimą jau yra pelnęs šokių kolektyvas „Ratilėlis“ bei chorai „Smiltė“ ir „Saulainė“. Liaudies instrumentų orkestrui „Aukso paukštė“ bus įteikta gegužę, kai Kretingos meno mokykla švęs savo veiklos 60-mečio jubiliejų“, – sakė D. Černienė.
Geriausio praėjusių metų krašto folkloro ansamblio ir vadovo nominacija skirta Žemaitijos nacionalinio parko folkloro ansambliui „Platelee“ ir vadovui Aivarui Alminui, Geriausiu miesto folkloro kolektyvu ir vadovu tapo Vilniaus miesto folkloro ansamblis „Virvytė“ ir Loreta Sungailienė.
Geriausiu suaugusiųjų choru ir vadovu tapo Šiaulių universiteto Muzikos pedagogikos katedros mišrus choras „Studium“ ir vadovė Birutė Janonienė, Geriausiu vaikų arba jaunimo (moksleivių) choru ir vadove – Prienų „Žiburio“ gimnazijos jaunimo mišrus choras ir Roma Ruočkienė.
Geriausio vaikų ir jaunimo (moksleivių) mėgėjų teatro ir vadovo nominaciją pelnė du kolektyvai – Jurbarko kultūros centro vaikų ir jaunimo teatras „Vaivorykštė“ ir vadovė Birutė Šneiderienė bei Pasvalio kultūros centro jaunimo teatras „Drãma“ ir Asta Liukpetrienė.
Geriausiu liaudiškų šokių ansambliu pripažintas Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos jaunimo liaudiškų šokių ansamblis „Sietuva“, meno vadovas Edmundas Žička ir instrumentinės grupės vadovai Donatas Jaraminas, Dainora Kinderienė. Geriausios liaudiškų šokių grupės apdovanojimą laimėjo Prienų rajono kultūros ir laisvalaikio centro pagyvenusiųjų liaudiškų šokių grupė „Vajaunas“ ir vadovė Ligita Gedminienė.
Geriausio pučiamųjų instrumentų orkestro nominacija skirta Panevėžio r. Šilagalio kultūros centro varinių pučiamųjų instrumentų orkestrui „Sklepučini“ ir vadovui Vilmantui Vapsvai. Geriausio naujai susikūrusio mėgėjų meno kolektyvo ir vadovo nominacija atiteko Kaišiadorių kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansambliui „Žilvita“ ir jo vadovei Laimai Morkūnienei.
Nominacija „Už nuopelnus tautinei kultūrai“ šiemet skirta baletmeisterei, režisierei Leokadijai Dabužinskaitei. Apdovanojimas bus teikiamas Dainų šventės Ansamblių vakaro metu Vilniaus Kalnų parke liepos 4 d.
„Prieš 19 metų sumanyti ir įsteigti apdovanojimai – svarbus mūsų visuomenės kūrybiškumo liudijimas. Šiemet „Aukso paukštės“ aplankytieji, kaip ir daugelis kitų panašių bendruomenių, gyvena pačiose įvairiausiose Lietuvos vietose, jos buriasi draugėn ugdyti ir stiprinti savo dvasią, būti mūsų kultūros atminties ir atsinaujinimo gijomis, laimėti ne tik konkursuose ar festivaliuose, bet pirmiausia savo gyvenime. Šie žmonės yra mūsų valstybės atrama, pavyzdys nerandantiems kelio prasmingai būti – čia, Lietuvoje, ir būti apskritai“, – pranešime spaudai teigia Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Vida Šatkauskienė.
Priminsime, kad „Aukso paukštė“ 2002 m. skirta Kretingos kultūros rūmų vaikų ir jaunimo teatrui-studijai „Atžalynas“ ir režisieriui Algimantui Verbutui, 2005m. – Kretingos meno mokyklos vaikų šokių kolektyvui „Ratilėlis“ ir jo vadovei Živilei Adomaitienei, 2006 m. – Kretingos kultūros centro kameriniam chorui ir jo vadovui Tomui Ambrozaičiui, 2008 m. – Kretingos meno mokyklos chorui „Saulainė“ ir jo vadovėms Violetai Andriuškevičienei ir Eugenijai Karkienei, 2011 m. – Kretingos meno mokyklos jaunių chorui „Smiltė“ ir jo vadovei Lilijai Bakšanskienei, 2014 m. – Kretingos kultūros centro E. Radžiaus teatrui ir jo vadovams Nerijui Gedminui ir Donatui Žilinskui.
Metų nominaciją „Aukso paukštė“ geriausiems mėgėjų meno kolektyvams ir jų vadovams Lietuvos liaudies kultūros centras ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondas įsteigė 1999 metais.

Skaityti 500 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Rugpjūtis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje