Į Salantų Kaziuko mugę – vienetinių darbų Pirmo puslapio

  • %AM, %09 %402 %2018 %08:%Kov

Laima STONKUVIENĖ

Kretingos dienos veiklos centro Salantų padalinyje šv. Kazimiero dienos išvakarėse šurmuliavo Kaziuko mugė. Užeiti vidun ir įsigyti originalių rankdarbių bei pasilinksminti, pabendrauti kvietė iš tolo sklindantys liaudiškos muzikos garsai bei kermošiaus šeimininkų Kazytės ir Kaziuko raginimai. Salantiškiams ši tradicija – prie širdies, noriai traukia į mugę: vienetiniai padalinio lankytojų rankomis padaryti darbai, kaip sužinojome, yra ideali dovana bet kokia proga, o pasipuošti jų siūtais „kvartūgais“ norėtų kiekviena gaspadinė.
Kad šventėje įspūdžių bus per akis, aišku buvo vos pravėrus padalinio duris – svečius pasitiko pati Kazytė, antrame aukšte kelionės į turgų „laukė“ simbolinis vežimas su gėrybėmis. Salėje rikiavosi prekeiviai, ten pat visi svečiai buvo kviečiami ne tik gražių dalykų nusipirkti, bet ir liaudiškos muzikos pasiklausyti, pašokti, pasivaišinti.
„Šią pavasariu kvepiančią šventę šiemet organizavome ketvirtąjį kartą. Ruoštis pradėjome jau sausio pradžioje – mūsų klientai viską daro lėčiau, bet padaro, ir net labai gražių darbų, – pasakojo Dienos veiklos centro Salantų padalinio vyriausioji socialinė darbuotoja Airida Stonkienė. – Žinoma, jiems talkina socialiniai darbuotojai: keramikos darbus dirba kartu su Rima Vengaliene, siuva su Loreta Mickuviene, medžio darbus daro su įstaigos ūkio dalies vedėju Stasiu Galdiku. Atėjusieji į mugę turėjo progos nusipirkti dirbinių iš keramikos – vazų, dubenėlių; megztų, siūtų, siuvinėtų rankdarbių – prijuosčių, pagalvėlių, rankinių, servetėlių, trispalvių gėlyčių, šalikų, movų; dirbinių iš medžio – mentelių, pjaustymo lentelių, padėklų gėlėms, pieštukinių ir net inkilų parskrendantiems paukščiams. Savo darbų atvežė ir Dienos veiklos centro lankytojai iš Kretingos“.
Kadangi šie metai yra Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio metai, pagrindinė šventės tema susieta su šia garbia sukaktimi. Visos darbuotojos buvo pasipuošusios tautiniais rūbais, padalinio klientų aprangoje taip pat buvo tautinis akcentas. O kad šventė būtų tranki ir linksma, pasiskirstę pareigomis, ruošėsi visi bendruomenės nariai. „Esame labai dėkingi Salantų kultūros centrui, su kuriuo mus sieja graži draugystė – kada reikia, paskolina tautinius kostiumus, remia ir palaiko visus sumanymus, visada apsilanko mugėje ir dar svečių atsiveda. Mūsų darbuotojos pačios ir šventines dekoracijas tautiškais motyvais sugalvojo, ir programą, ir vaišių paruošė: naminę girą raugė Darata Žukova, naminę duoną kepė Daiva Šetkienė, naminį sūrį suslėgė Regina Bertašienė, naminių lašinukų parūpino Ramutė Motuzienė“, – pagyrų darbuotojams negailėjo A. Stonkienė.
Kad šventės dalyviams būtų smagu ir linksma, itin rūpinosi ne tik mugės „kaltininkai“ – Kazytė (Ramutė Motuzienė) ir Kaziukas (Aldona Joskaudienė). Valsiukus ir polkutes šimtamete armonika griežė 86-erių Stanislovas Gailius. „Labai džiaugiamės, kad Stanislovo dėka turime „gyvą“ muziką, kad pas mus atėję svečiai turi galimybę pasiklausyti širdžiai mielų melodijų. O Kaziuko mugė jau yra visų Salantų šventė, peržengusi padalinio ribas, – joje apsilanko ne tik kaimynystėje esančios palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės pacientai ir taip bent trumpai praskaidrina monotonišką kasdienybę, bet ir miestelio įstaigų darbuotojai, gyventojai, aplinkinių vietovių bendruomenių nariai. Daugelis jau žino, kad neįgalūs žmonės turi daug kūrybinių gebėjimų, todėl ateina į Kaziuko mugę ir noriai jų darbus perka“, – pasakojo A. Stonkienė.
Anot jos, lėšos už mugėje parduotus rankdarbius bus pervestos į Centro sąskaitą ir už jas nupirkta darbams reikalingų medžiagų – molio, glazūros, siuvimo reikmenų, siūlų ir kt. priemonių.
Mugėje sutikta žinoma rajono audėja Ingrida Šilgalytė prisipažino pirmiausiai ateinanti pažiūrėti ir pasidžiaugti Salantų padalinio kūrėjų darbais. „Pati kurdama apturiu didžiausią malonumą, bet ir žinau, kiek laiko, ištvermės ir valios reikia, kai nori kažką gražaus, originalaus sukurti. O čia juk meną daro neįgalūs žmonės. Ir kiek kantrybės reikia tiems, kurie tų gražių dalykų juos moko. Pažiūrėkit, kokias vazas, molinius indus jie daro, ir tie daiktai vienetiniai, niekur tokių daugiau nenusipirksi. Geresnės dovanos ir nesugalvosi. Be to, pirkdami tuo pačiu ir padalinį paremiame, juo labiau, kad kainos normalios, „nesikandžioja“, – juokėsi Ingrida.
Ne tik ji, bet ir kiti kalbinti mugės svečiai tvirtino, jog labai malonus ir pats sutikimas, rodomas dėmesys. „Labai viskas sustyguota, apie viską, kaip toje reklamoje sako, pagalvota, – šmaikštavo pašnekovai. – Darbuotojos visus pasitinka, darbus aprodo, jų kūrėjus pristato, pabendrauja, pavaišina. Labai smagu čia ateiti, gera nuotaika paskui visą dieną lydi. Tradicine tapusios Kaziuko mugės, kurią organizuoja Salantų padalinio bendruomenė, labai laukiame“.
Dienos veiklos centro Salantų padalinį šiuo metu lanko 17 klientų nuo 18 iki 75-erių metų.

Skaityti 979 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Rugpjūtis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje