Savireklama

Prokuratūra pažeidimų nerado Pirmo puslapio

  • %AM, %09 %406 %2018 %08:%Kov

Aistas MENDEIKA

Kretingos rajono savivaldybės Antikorupcijos komisijos posėdyje paaiškėjo, jog kai kurių Savivaldybės tarybos narių karšti ketinimai bet kokiais būdais surasti korupcijos apraiškas ar kitokius nusikaltimus privatizuojant Kretingos muziejaus teritorijoje buvusį bendrabutį subliuško lyg išsikvėpęs balionas – išnagrinėję gautą medžiagą Klaipėdos apygardos prokuratūros pareigūnai neaptiko nei padarytos nusikalstamos veikos, nei viešojo intereso pažeidimo.
Pirmiausia Antikorupcijos komisija pritarė praėjusių metų komisijos veiklos ataskaitai, kuri bus teikiama Savivaldybės tarybai. Komisijos narys Almantas Skruibys siūlė į ataskaitą įtraukti ir neseniai gautą Klaipėdos apygardos prokuratūros atlikto tyrimo dėl galimo viešojo intereso pažeidimo privatizuojant buvusį bendrabutį Vilniaus g. 16 išvadą, kurioje teigiama, jog viešasis interesas nebuvo pažeistas. Tačiau tam paprieštaravo kitas Antikorupcijos komisijos narys Jonas Drungilas. Pasak jo, nereikėtų visko daryti skubotai, nes prokuratūros išvada esanti tarpiniu variantu. Antikorupcijos komisijos pirmininkas savo kolegas nuramino patikindamas, jog prie bendrabučio privatizavimo temos dar bus sugrįžta.
Aptarus dar kelis pažintinio pobūdžio klausimus tikrai buvo sugrįžta prie bendrabučio privatizavimo bei Klaipėdos apygardos prokuratūros pateiktos išvados.
Aiškintis 2013 metais aukciono būdu privatizuoto buvusio bendrabučio avarinės būklės pastato peripetijas Antikorupcijos komisija pradėjo pernai po vieno Savivaldybės tarybos posėdžio, kuriame Tarybos narys J. Drungilas išsakė savo nuomonę apie galimus korupcijos bei neteisėtos, nesąžiningos veiklos atvejus privatizuojant ir vėliau rekonstruojant bendrabutį. Anuomet politikas piktinosi, jog pastatą įsigijusi UAB „Ringesta“ galimai nesąžiningais veiksmais gavusi leidimus išsinuomoti valstybinės žemės sklypą kultūros paveldo teritorijoje. Taip pat Tarybos narys teigė įtariantis, jog prie to galėjusi prisidėti ir Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė, esą apgaudinėjusi Savivaldybės tarybą neteisingais paaiškinimais bei kitomis kalbomis.
Pradėjusi aiškintis bendrabučio problemas Antikorupcijos komisija taip įsijautė į detektyvo vaidmenį, kad net užmiršo ir savo kompetencijos ribas. Esą neteisėtus sprendimus galbūt priėmęs ir Kultūros paveldo departamentas, ir Nacionalinė žemės tarnyba.
Vėliau, matyt, komisijos nariai susizgribo supratę, kad įlipo ne į savo daržą, tačiau po kelių posėdžių reikėjo padaryti kokią nors išvadą ir priimti sprendimą. Vis dėlto nepraėjus karštam norui „iškapstyti“ bent menkiausią nusikaltimą, o tuo pačiu ir apsiginti savo reputaciją, Antikorupcijos komisija nutarė bene „saliamoniškai“ – kreiptis į Klaipėdos apygardos prokuratūrą ir prašyti išsiaiškinti, ar nebuvo pažeistas viešasis interesas.
Praėjusių metų gruodį Klaipėdos apygardos prokuratūra gavo Kretingos rajono savivaldybės Antikorupcijos komisijos prašymą imtis priemonių galimiems pažeidimams pašalinti taikant viešojo intereso gynimo priemones. Prašyme informuojama „apie galimus pažeidimus privatizuojant gyvenamąsias patalpas su bendro naudojimo patalpomis Vilniaus g. 16, Kretingoje, išnuomojant valstybinės žemės sklypą ir išduodant statybos leidimą jų rekonstrukcijai. Pareiškėja (Antikorupcijos komisija, – red.) nurodo, kad galimai gyvenamosios patalpos su bendro naudojimo patalpomis, esančios Vilniaus g. 16, Kretingos m., buvo neteisėtai privatizuotos, išduotas leidimas joms rekonstruoti nesuderintas su Kultūros vertybių apsaugos departamentu. Nurodo, kad šios patalpos galėjo būti rekonstruojamos viešbučio veiklai, tačiau šiuo metu jos parduodamos kaip butai“.
Kaip teigiama Klaipėdos apygardos prokuratūros išvadoje, prokurorai aiškinosi viską nuo pradžių – analizavo ir buvusio bendrabučio pardavimo skelbtų aukcionų vykdymo procedūras, kainų mažinimo priežastis. Suprantama, patikrino, ar visi projektai bei dokumentai buvo derinami su atitinkamomis institucijomis, taip pat, ar buvo laikomasi visų kitų būtinų teisės aktų reikalavimų, ir... jokių pažeidimų nenustatė.
Būtent todėl šių metų vasario 9-ąją Kretingos rajono savivaldybės administraciją pasiekusiame Klaipėdos apygardos prokuratūros nutarime teigiama, jog nutarta „atsisakyti taikyti viešojo intereso gynimo priemones pagal pareiškėjos Kretingos rajono savivaldybės Antikorupcijos komisijos 2017-12-05 prašymą“.
Daugumos Antikorupcijos komisijos narių nuomone, toks prokuratūros nutarimas yra visiškai suprantamas ir aiškus. Tik vienam J. Drungilui pasirodė, jog prokuratūra atsakė ne į visus klausimus, todėl reikėtų šį nutarimą apskųsti Generalinei prokuratūrai.
J. Drungilui iškilo ir daugiau klausimų. Pasak jo, Kretingos muziejaus direktorė V. Kanapkienė irgi turėjo įtakos privatizuojant bendrabutį. Nors anuomet rengiant aukcionus J. Drungilas buvo Privatizavimo komisijos pirmininkas, dabar jis tikino, jog nesutinka su tuo, kad muziejaus direktorės veiksmai neturėję įtakos bendrabučio kainai.
„Prokuratūra atsakė ne į visus punktus. Neaišku, koks buvo direktorės vaidmuo. Perduodami medžiagą Generalinei prokuratūrai įvykdysime savo pareigą iki galo. Gal Klaipėdos apygardos prokuratūra gerai neįsigilino“, – tikino J. Drungilas.
Antikorupcijos komisijos posėdyje dalyvavęs Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas pastebėjo, jog kai kuriais raštais, kurių dabar neranda J. Drungilas, turėjo pasirūpinti tuometė Privatizavimo komisija.
„Privatizavimo komisija nepadarė savo darbo. Esu patenkintas tuo, kas įvyko, kokį turime pastatą miesto centre. Manau, kad jau pradeda kvepėti rinkimais“ – sakė V. Domarkas.
Pagaliau išsiaiškinusi, kad norint kreiptis į Generalinę prokuratūrą ir gauti, kaip pageidavo J. Drungilas, tinkamus atsakymus į klausimus, reikia suformuluoti taip pat tinkamus klausimus. Atrodo, jog dabar Antikorupcijos komisijos bei prokuratūros atliktus tyrimus inicijavusį J. Drungilą labiausiai domina Kretingos muziejaus direktorės V. Kanapkienės veikla.
„Pasiūlymą kreiptis į Generalinę prokuratūrą galiu atsiimti. Mes neturime kompetencijos net paklausti. Bet norėčiau gauti atsakymą dėl direktorės veiklos“, – baigiantis užsitęsusioms diskusijoms sakė J. Drungilas.
Avarinės būklės pastatą, kuris dabar papuošė muziejaus teritoriją, nusipirkusios UAB „Ringesta“ vadovas A. Skruibys apgailestavo, kad savo laiku Antikorupcijos komisija jam nesuteikė galimybės išsamiai paaiškinti buvusio bendrabučio privatizavimo bei jo rekonstrukcijos, žemės sklypo priskyrimo, visų reikalingų dokumentų gavimo aplinkybes.
„Manau, kad Antikorupcijos komisijos kažkokių nusikaltimų paieškas galima palyginti su lošimu kazino svetimais pinigais. Rekonstruodami bendrabutį net šokolado nesame davę jokiems valdininkams. Investavome per milijoną eurų. Didžiausia problema, dėl kurios net per aštuonis aukcionus niekas pastato nenupirko, buvo ta, kad jame buvo penki jau privatizuoti butai. Mes pastatą įsigijome tik dalyvaudami devintame aukcione“, – prisimindamas bendrabučio privatizavimo laikus pasakojo A. Skruibys.
Anot jo, per visą laikotarpį, kol Antikorupcijos komisija ieškojo kaltųjų ten, kur jų nėra, todėl nieko nerado, bendrovė patyrė nemažai nuostolių, nes negalėjo parduoti buvusiame bendrabutyje įrengtų butų bei vykdyti prisiimtų įsipareigojimų.
„Net nežinau, kaip dabar jaučiuosi. Ko norėjo Antikorupcijos komisija, supratau tik gavęs prokuratūros raštą“, – tikino A. Skruibys.
Nusprendus nesikreipti į Generalinę prokuratūrą, Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vilius Adomaitis pastebėjo, jog ateityje reikėtų gilintis tik į tuos klausimus, kurių nagrinėjimas neperžengia komisijos kompetencijos ribų, o aiškintis, ką kalbėjo ar nekalbėjo muziejaus direktorė, vargu ar yra Antikorupcijos komisijos reikalas.
„Mes norėjome sužinoti, ar buvo suteikta galimybė vienam Tarybos nariui įsigyti pastatą išimtinėmis sąlygomis, ir gavome atsakymą“, – baigdamas diskusijas teigė V. Adomaitis.

Skaityti 785 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Kovas 2019
S Pr A T K P Š
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje