Savireklama

Nacionalinis diktantas Kretingoje – be netikėtumų Pirmo puslapio

  • %AM, %09 %408 %2018 %08:%Kov

Andrius JUŠKEVIČIUS

Praėjusį penktadienį Lietuvoje ir už jos ribų buvo rašomas nacionalinis diktantas. Kretingos rajono savivaldybės salėje jį rašė 17 žmonių. Šis kuklus skaičius šiek tiek viršijo pernykštį – tada diktantą rašė 11 Savivaldybės administracijos darbuotojų ir 3 gyventojai.
Pasak Savivaldybės administracijos kalbininkės Ritos Kasparavičiūtės, kretingiškiai ne vienerius metus gana kukliai ar nedrąsiai susirenka rašyti Nacionalinį diktantą, tai yra žmonės, norintys bent dėl įdomumo pasitikrinti asmenines lietuvių kalbos žinias. Gali būti, kad šiemet kiek didesnį rašančiųjų skaičių paskatino Valstybės atkūrimo šimtmečio jubiliejus, gal ir didesnė su minimu Valstybės šimtmečiu susijusi reklama.
Nacionalinis diktantas buvo rašomas ir rajono švietimo įstaigose. Savivaldybės Švietimo skyriaus vyr. specialistės Jolantos Jurgutienės duomenimis, šiemet Nacionalinį diktantą mokyklose rašė 447 mokiniai ir darbuotojai, pernai tokių buvo daugiau – 469.
Pagrindinis konkurso tikslas yra paskatinti žmones didžiuotis unikalia lietuvių kalba, kalbėti ir rašyti ja taisyklingai. Kaip teigia konkurso organizatoriai, diktantas yra kalbos šventė, tarptautinis suaugusiųjų ir moksleivių raštingumą skatinantis konkursas, o ne griežtas žinių patikrinimas, todėl rašyti kviečiami visi norintys.
Nacionalinį diktantą buvo galima rašyti savivaldybėse, bibliotekose, mokyklose, įmonėse, įstaigose, ir organizacijose, netgi namuose. Už Lietuvos ribų diktantas rašytas Anglijoje, Estijoje, Ispanijoje, Turkijoje, Amerikoje, Islandijoje, net Japonijoje ir kt. šalyse.
Diktanto organizatoriai skelbia, kad prieš šešerius metus diktantą rašė apie 3 tūkst. dalyvių, pernai pasiektas rekordas – diktantą rašė daugiau nei 33 tūkst. žmonių. Šių metų dalyvių skaičius bus žinomas vėliau apibendrinus rezultatus.
Šiemet konkursas organizuotas 11-ąjį kartą. Jo dalyviai rašė vienuolio pranciškono, Vilniaus bernardinų bažnyčios kunigo, buvusio disidento Juliaus Sasnausko tekstą „Vienkartinumas“, kurį sudarė 386 ženklai.
Į konkurso finalą, kuris vyks balandį, dėl didelio dalyvaujančiųjų skaičiaus bus atrinkti tik geriausi darbai – mokytojų komisija darbus tikrins tik iki 5–6 klaidos. Pavyzdžiui, pernai į finalą pateko 95 asmenys.
Dėl raštingiausiojo vardo bus varžomasi trijose kategorijose: raštingiausio moksleivio, suaugusiojo ir užsienio lietuvio.
Pirmą kartą konkursą 2006 metais surengė savaitraštis „Atgimimas“. Dabar pagrindinis jo organizatorius yra VšĮ Pilietinės minties institutas, kuriam talkina Valstybinė lietuvių kalbos komisija – kartu su ja rengiami diktanto tekstai.

Skaityti 365 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Vasaris 2019
S Pr A T K P Š
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje