Savireklama

ŠIMTMEČIO PARODOJE – KRETINGOJE GAMINTI MEDINIAI ŽAISLAI

  • %PM, %28 %580 %2018 %12:%Bal

Šių metų liepos 13–spalio 14 dienomis Lietuvos dailės muziejaus Nacionalinėje galerijoje vyks paroda „Daiktų istorijos“, skirta Lietuvos dizaino istorijai. Joje numatoma eksponuoti per pastaruosius 100 metų Lietuvoje sukurtus įsimintiniausius pramonės ir unikalaus dizaino objektus. Parodoje bus pristatyti ir Kretingos muziejaus eksponatai – įmonės „Akmena“ gaminti mediniai žaislai.

Kretingos baldų įmonės istorija prasideda prieškarinėje nepriklausomoje Lietuvoje 1936 metais. Pirmąją baldų įmonę, tada vadinta baldų dirbtuve (fabrikėliu) pastatė baldžius Aleksandras Salys.
Jis gimė Pakutuvėnų kaime Plungės rajone, ūkininkų Kazimiero ir Ievos Salių šeimoje. Kariuomenėje baigė baldžiaus mokslus ir gamino baldus ūkininkams. Kretingoje pasistatė namelį, vėliau Gėlių gatvėje – baldų dirbtuves. Šioje baldų įmonėje buvo įkurta ir siuvykla, nes A. Salio žmona Petronėlė (Zubielaitė) baigė siuvimo kursus Klaipėdoje, siuvo drabužius kretingiškiams.
Baldų dirbtuvė turėjo tik vieną baldų cechą, kuriame buvo mašinų ir stalių skyriai. Tuo metu įrengimų buvo labai mažai – savos gamybos išilginio pjovimo staklės, vienos obliavimo staklės ir nedidelio pajėgumo džiovykla. Įmonėje nuolat dirbo 7–10 darbininkų. Daugiausia gaminti įvairūs gaminiai buičiai, baldai.
1940 m. A. Salys su šeima ir seserimi Ona 15 metų buvo ištremtas į Sibirą. Baldų dirbtuves sovietų valdžia nacionalizavo. Žmona iš Sibiro grįžo keleriais metais už vyrą anksčiau. A. Salys mirė 1987 metais. Apie 1990 m. Salių vaikai atgavo apleistą buvusį įmonės pastatą, 2014 m. jį pardavė.

*
Nuo 1941 m. birželio A. Salio baldų dirbtuvių bazėje įsikūrė Kretingos baldų dirbtuvė „Akmena“, kuri iki 1944 m. gruodžio dirbo su prastovomis, nes karo metu trūko darbo jėgos bei žaliavų.
1957 m. buvo pradėta sparčiai plėsti baldų gamybą. Baldų įmonėje pastatytas naujas gamybinis korpusas, kurio naudingas gamybinis plotas du kartus viršijo iki tol buvusį. Buvo įrengta atskira katilinė, džiovyklos, sandėliai gatavai produkcijai. Virkštininkų kaime (dabartinė AB „Akmena“ teritorija Vydmantų k.) buvo pastatyta katilinė, kurios pajėgumas buvo 1 milijonas plytų per sezoną. Čia pastatytas ir naujas korpusas kokliams gaminti, įrengti presai, privesta elektra. Iš esmės pasikeitė rūbų siuvimo cechas, kuris buvo mechanizuotas, pastatyta 14 naujų siuvimo mašinų.
1962 m. spalio 31d. buvo įkurta Kretingos baldų įmonė „Akmena“. Ją tuo metu sudarė 4 cechai: baldų, liaudies meno gaminių, siuvimo ir koklinė. Tuo metu stalių ceche gamintos pusminkštės teatrinės, auditorinės kėdės bei kiti stalių gaminiai; liaudies meno gaminių ceche – mediniai suvenyrai, kaklo juostos, šalikai; siuvimo ceche – vatiniai čiužiniai, specialūs darbo drabužiai; koklinėje – neglazūruoti kokliai.
„Akmenos“ baldų ceche pagamintos kėdės daug metų puošė ne tik naujuosius Vilniaus, Kauno, Klaipėdos kino teatrus. Jos buvo siunčiamos į Maskvą, Leningradą, Kijevą, Minską, buvo skirtos viešbučiui „Maskva“, Kijevo sporto rūmams, Leningrado mokslinių institutų posėdžių salėms ir dešimtims mokyklų. 1962 m. bendrosios produkcijos apimtis sudarė 741 tūkst. rublių per metus.
1964 m. baldų ceche pradėti gaminti mediniai žaislai, kurie buvo gaminami iki 1996 metų. Rekonstravus koklinę, žaislų gamyba buvo perkelta į Virkštininkų kaimą.
Pirmasis medinis žaislas buvo „Traukinukas“ (1964 m.), vėliau pradėti gaminti „Geležinkelio stotis“, „Kolūkis“.
Įmonėje veikė ir liaudies gaminių cechas, kuriame gamintos įvairios gintaru puoštos dėžutės, klumpaitės, statinaitės.

Skaityti 180 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Sausis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje