Sukvietė prisiminti ir skaityti S. Daukantą Pirmo puslapio

  • %PM, %25 %574 %2018 %12:%Bal

Laima STONKUVIENĖ

Kretingos Simono Daukanto progimnazijoje praėjusį penktadienį vyko respublikiniai Simono Daukanto skaitymai. Jubiliejinį – penktąjį – kartą organizuoti skaitymai buvo skirti taip pat jubiliejinei sukakčiai – S. Daukanto 225-osioms gimimo metinėms.
Šiemet skaitymuose, kurių tikslas – skatinti mokinių domėjimąsi S. Daukanto kūryba, puoselėti gimtosios tarmės autentiškumą, dalyvavo trijų S. Daukanto vardo mokyklų – Kretingos S. Daukanto progimnazijos, Papilės S. Daukanto gimnazijos ir Vilniaus S. Daukanto gimnazijos bei Kretingos pranciškonų gimnazijos ir Kretingos J. Pabrėžos universitetinės gimnazijos atstovai.
Šventę rateliu „Ont kalna karvelielis“ pradėjo vienos iš skaitymų sumanytojų mokytojos Sigitos Dirmeitienės vadovaujamas vaikų folkloro kolektyvas „Blezdingelė“, visus pakviesdamas... apsikabinti – kad vieni su kitais susidraugautų, susibičiuliautų, įdomiai popietei nusiteiktų. Paskui „Blezdingelė“ parodė programą „Žėb akelės, lal bornelės“ pagal S. Daukanto surinktą tautosaką, į kurią įtraukė visus renginio dalyvius.
Popietės svečiai skaitė ištraukas iš S. Daukanto raštų ir kūrinių bei savo kūrybos pasakojimus ir eiles.
„Mokykla neturėjo tokio renginio, kuris reprezentuotų, jog esame Simono Daukanto mokykla. Kadangi S. Daukantą galima skaityti kasdien ir vis kitaip, prieš penkerius metus, kai buvo minimas jo 220-asis gimtadienis, sugalvojome organizuoti S. Daukanto raštų skaitymus. Tokią idėją kartu su tuomete pavaduotoja Snieguole Šlyžiuviene ir šokių mokytoja Judita Leščiauskiene išsakėme direktorei Adelei Jonauskienei, ji sumanymui labai pritarė, – skaitymų istorijos pradžią prisiminė S. Dirmeitienė. – Į pirmuosius skaitymus buvo atvažiavę atstovai iš visų šešių šalies mokyklų, kurios turi S. Daukanto vardą, bei beveik visų rajono mokyklų. Buvo labai gražus renginys, tai paskatino nesustoti ir skaitymus rengti kasmet. Į juos kviečiame ne tik S. Daukanto mokyklas, bet ir visų rajono ugdymo įstaigų bendruomenes. Gaila, kad šiemet ir renginiui, ir S. Daukantui jubiliejiniais metais skaitymuose dalyvavo tik Pranciškonų gimnazijos ir J. Pabrėžos universitetinės gimnazijos atstovai, nustebino, kad nesulaukėme M. Daujoto pagrindinės mokyklos mokinių, kurie buvo nuolatiniai skaitymų dalyviai“.
Prieš prasidedant renginiui, svečiai buvo pavaišinti tradicine pusmarškone koše, o pirmųjų šių skaitymų dalyviai apžiūrėjo per penkerius metus gerokai išaugusį 2013 m. pasodintą ąžuoliuką.
Skaitymo dalyvius sveikinusi progimnazijos direktorė Sigita Jonaitienė pasidžiaugė, kad prieš penkerius metus gimusi tradicija tęsiama, kad renginyje kartu su Kretingos daukantiečiais visada yra ir mokiniai bei pedagogai iš kitų šalies S. Daukanto mokyklų. „Smagu ir prasminga, kad skaitymai tapo dar viena gražia mokyklos tradicija, kad ją progimnazijos bendruomenei padeda puoselėti ir kitų šalies S. Daukanto vardo mokyklų bendruomenės, taip pat ir kitų Kretingos mokyklų atstovai. Šiais metais minime atkurtos Lietuvos šimtmetį ir S. Daukanto 225-ąsias gimimo metines. Mūsų progimnazijos veiklos kryptis – etnokultūra, o veiklos prioritetas – pilietiškumo ugdymas, S. Daukanto idėjų puoselėjimas, bendravimo ir bendradarbiavimo stiprinimas. Perskaityti S. Daukanto raštus vieną kartą neužtenka, tai tarsi žemaitiška biblija, o ją žmogus juk skaito ir skaito. Mes Lietuvą auginame kartu su Simonu Daukantu. Jam skirti skaitymai – tai tik vienas iš renginių, skirtų Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui ir S. Daukanto jubiliejiniam gimtadieniui paminėti“, – „Švyturiui“ sakė S. Jonaitienė.
Šioms datoms vasarį buvo skirta visa savaitė ,,Aš tikrai myliu Lietuvą“. Jos metu veikė kūrybinės dirbtuvės „Lietuvos vardą rašome kitaip“. Mokiniai klijavo, piešė, pynė Lietuvos vardą. Linkėjimų ir dainų Lietuvai dieną „Dainuoju Lietuvą“ nuo pat ankstyvo ryto progimnazijos fojė skambėjo muzika, o dainavo visi, kurie norėjo – nuo mažiausio iki didžiausio progimnazijos mokinio ir mokytojo.
Vasario 14-ąją progimnazijos kiemelyje visa bendruomenė apkabino Lietuvą trispalve širdimi, o vasario 15-ąją – netradicinio ugdymo dieną veiklų netrūko ne tik mokiniams, bet ir jų tėveliams. Šventinį rytmetį „Aš myliu Lietuvą“ pradėjo skaitovai ir dainininkai, Lietuvos istoriją priminė progimnazijos direktorė Sigita Jonaitienė. Šokio mokytoja Raimonda Grikšienė mokinius ir mokytojus pakvietė į akciją „Šokame Lietuvai“, mokiniai, mokytojai ir tėveliai Lietuvai „pynė“ 100 metrų tautinę juostą, kuria apjuosė progimnaziją.
Rajoninėje viktorinoje „Ką žinai apie Lietuvą?" kartu su daukantiečiais dalyvavo gausus būrys 3-čių klasių mokinių komandų iš Kartenos mokyklos-daugiafunkcio centro, Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos, mokyklos-darželio „Žibutė", Vydmantų gimnazijos, Kurmaičių pradinės mokyklos, Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinės mokyklos.
Progimnazijoje kūrybingai paminėję Vasario 16-ąją, ,,užauginę” gimtosios kalbos medį, kovo pradžioje mokyklos atstovai vyko į Akmenės rajono Papilės Simono Daukanto gimnazijos organizuotą konferenciją „Su Daukantu auginkime Lietuvą”. Joje klausytasi Klaipėdos universiteto profesorės dr. R. Bončkutės pranešimo „Simono Daukanto raštų kalba”. Apie žygį pėsčiomis Daukanto keliais, kuriame dalyvavo ir progimnazijos atstovės, priminė mokytoja Dalia Karvelytė. Kraštotyrininkas Steponas Adomavičius vaikams surengė įsimintiną ekskursiją po Papilę pėsčiomis. Ypač smagiai konferencijos dalyvius nuteikė kretingiškių vaikų folklorinio ansamblio, kuriam vadovauja mokytoja S. Dirmeitienė, koncertas „Žėb akelės, lal bornelės”. Sodria žemaičių tarme ansambliečiai sekė pasakas, bėrė patarles, į ratelį įsuko visus konferencijos dalyvius. 8 klasės mokinės Kristina Miežetytė ir Greta Venclauskaitė, kurių mokytoja – Regina Katkuvienė, konferencijoje skaitė pranešimą „Augame kartu su Daukantu”, kuriame pristatė savo veiklą puoselėjant S. Daukanto palikimą.
Rudenį progimnazija įsijungs į Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos ir Skuodo r. Mosėdžio gimnazijos rengiamus projektus.

Skaityti 917 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Rugpjūtis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje