Savireklama

Kartenos oreiviai nesuglaus sparnų Pirmo puslapio

  • %PM, %18 %653 %2017 %14:%Vas

Andrius JUŠKEVIČIUS


Kartenos aerodrome įsikūrę sklandytojai, lengvųjų orlaivių pilotai nenuleidžia sparnų ir Kretingos rajono savivaldybei perėmus aerodromo turtą puoselėja viltis vystyti sklandymo tradicijas. Dangaus mėlynė visada traukė jaunimą, o atsiradus galimybei naudotis privačiais lėktuvėliais oro erdvė tapo pasiekiama daugeliui žmonių.
Perimtas turtas – nugyventas
Sausio pabaigoje Savivaldybės taryba sutiko perimti Kūno kultūros ir sporto departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės patikėjimo teise valdomą turtą, esantį Kartenos aerodrome. Tarybos sprendimo prieduose nurodoma, kad vertingesnis turtas yra tik įvairūs aerodromo statiniai. Tarp jų – didysis angas (daugiau nei 1,5 tūkst. kv. m), įvairios paskirties nameliai, buitinės patalpos, sargo namelis ir pan. Šio nekilnojamojo turto likutinė vertė – beveik 34 tūkst. eurų.
Kitaip įvertintas turtas, kurio paskirtis – kilti į dangų. Trijų lėktuvėlių, naudotų sklandytuvų iškėlimui į orą, keliolikos įvairių tipų sklandytuvų likutinė vertė – kiekvieno po simbolinį 1 eurą, o viso – tik 19 eurų. Aerodromas naudoja didesnį nei 60 ha žemės sklypą, kuriame kyla ir leidžiasi įvairūs skraidymo aparatai.
Gal ne vienas esame buvę liudininkai, kad vasarą, sezono metu gyvenimas Kartenos aerodrome verda, čia susirenka ir šiaip smalsuoliai pažiūrėti kylančių ir besileidžiančių sklandytuvų. Kitoks vaizdas žiemą, kai gyvenimas panašiuose objektuose apmiršta, dažniau vyksta infrastruktūros tvarkymo darbai.
Tokiu metu apsilankius Kartenos aerodrome norom nenorom kilo klausimas – kaip patys oreiviai įsivaizduoja tolesnį aerodromo gyvenimą, ką daryti, kad jo gyvenimas neužgestų, kaip patraukti žmones, ypač jaunimą, kilti į dangų.
Dangus traukia entuziastus
Klaipėdos sklandymo klubo valdybos narys Linas Zubė pasakojo, kad jų organizacija visuomeninė, o Kartenos aerodromas naudojamas kaip viena iš bazių. Jis pastebėjo, kad nuo seno likęs geografinis sklandymo klubo pavadinimas, susietas su Klaipėda, ne vienam gali sukelti įspūdį, kad „klaipėdiškiai“ Kartenoje lyg kokie svetimkūniai, tačiau taip nėra. Klubo nariai diskutuoja, kad dabar, po Kretingos savivaldybės tarybos sprendimo, kyla būtinybė keisti, koreguoti klubo pavadinimą.
Jis pats dar būdamas mokinukas apie 1973-uosius metus susižavėjo sklandymu, Kartenoje praleido daug laiko, išmoko valdyti sklandytuvą, o dangaus erdvė galutinai pavergė jau subrendusį vyrą. Ir taip atsitikę su daugeliu klubo narių.
Kritus Lietuvą slėgusiai geležinei uždangai, žmonėms atsivėrė ne tik sienos, bet ir dangaus erdvė. Šiuo metu klube veikia dvi pilotų mokyklos, kurioms vadovauja didelę patirtį turintis Gintaras Povilaitis, klausytojų ir mokinių netrūksta, nes pasiturinčius žmones vilioja magiškas tikslas – įsigyti piloto licenciją. Be to, visame Vakarų Lietuvos regione tik Kartenoje ir Klaipėdoje yra galimybė lankyti pilotų mokyklą. Kitose vietose veikiantys aerodromai pilotų mokyklų neturi.
L. Zubė vadovauja skraidyklių ir ultralengvųjų lėktuvų sekcijoms. Jo teigimu, kaip anksčiau, taip ir dabar dangus traukia entuziastus, tik dabartinėmis sąlygomis už kiekvieną žingsnį į dangų tenka mokėti pačiam. O sklandymo klubo įstatuose nurodyta, kad jų pagrindinė paskirtis – vystyti sklandymo sportą. Tik vykdant šią funkciją ir misiją klubui suteikiama teisė panaudos pagrindais naudotis valstybės turtu. Pasak L. Zubės, tai, kas ir šiuo metu yra Kartenos aerodrome – didžiulė valstybės parama sklandymo entuziastams.
Biurokratinės kliūtys - ir danguje
L. Zubė pripažino, Lietuvai įstojus į ES, jos teisinis reglamentavimas įsigaliojo ir mūsų orlaiviams. Kartenos aerodromo angare ilsisi išardyti sklandytuvai. Jais būtų galima skraidyti, jeigu ne kai kurie „bet“...
Pasirodo, kažkada kažkur Alpėse panašaus tipo sklandytuvas patyrė avariją, žuvo pilotas, tada aviacijos saugumo institucijos pareikalavo, kad būtina sustiprinti jų sparnų konstrukcijas. Lengva pasakyti, bet kaip tai padaryti, jeigu mūsų sklandymo klubai tik vos pragyvena? Tada iš Europos ateina pasiūlymas – pirkite mūsų naudotus sklandytuvus, tai bus pigiau, nei senųjų remontas. Tai – tiesa, tačiau, kaip pastebėjo L. Zubė, tai labai primena jau seniau girdėtus dalykus: imkite iš Vakarų pas juos užsigulėjusį balastą... Ar verta?
Tačiau problema yra – kaip atnaujinti skraidymo aparatų parką? Visi skraidymo aparatai turi savo resursą, jau daugelį metų tik sklandytojų klubo narių dėka lėktuvai ir sklandytuvai dar kyla į dangų. Tačiau neverta slėpti – būtina rasti rimtesnių finansavimo šaltinių. Visiems skraidymo aparatams reikalingi atitinkami ES galiojantys sertifikatai, o jie kainuoja.
L. Zubė paminėjo, kad Lietuvos sklandytojai garsūs ne tik Europoje, bet ir pasaulyje. Neatsitiktinai netgi pasaulio sklandytojų čempionatai vyksta ir Lietuvoje. Aukšti lietuvių pasiekimai danguje, jų tarptautinis garsas ir pripažinimas gimsta lyg upelis: tarp į sklandytojų klubus atėjusio jaunimo vis atsiranda vienas kitas, kuris tobulina ir šlifuojas savo meistriškumą, kol lyg nejučia įsilieja į galingesnius ir platesnius vandenis nešančius upę, kuri tampa pastebima daugelyje valstybių. Yra tokių, savo kelią pradėjusių Kartenos aerodrome.

Skaityti 2053 kartai Atnaujinta %PM, %18 %658 %2017 %14:%Vas

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Liepa 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje