Psichikos sveikatos centras: pasiekimai ir planai ateičiai Pirmo puslapio

  • %PM, %15 %666 %2017 %15:%Rugs

Kęstutis GABŠYS

Penkerius metus Kretingos psichikos sveikatos centrui vadovavusi Inna Viršilienė neseniai laimėjo savivaldybės konkursą ir šias pareigas eis dar vieną penkerių metų kadenciją. Penkmetis įstaigos darbe ir laimėtas konkursas yra puiki priežastis pakalbėti apie Kretingos psichikos sveikatos centrą, pristatyti jo veiklą, įvertinti pasiekimus ir nubrėžti planus ateičiai.
– Kokias paslaugas Kretingos psichikos sveikatos centras šiuo metu teikia ir kokia jo vietą Kretingos sveikatos apsaugos sistemoje?
– Esame sveikatos priežiūros įstaiga, kuri gerina ir stiprina Kretingos rajono gyventojų psichinę sveikatą. Šiuo metu centre dirba 17 žmonių, tarp jų – du psichiatrai, du medicinos psichologai, socialiniai darbuotojai. Mes padedame rajono gyventojams, kuriuos kamuoja įvairūs emociniai sutrikimai: nerimas, depresija, senyvo amžiaus žmones – demencija, vaikus – emocijų ir elgesio sutrikimai, artimojo žmogaus netektys.
Į mūsų centrą rajono gyventojai gali kreiptis be jokio gydytojo siuntimo. Žmogus gali paskambinti tiesiai į registratūrą ir užsiregistruot pas specialistą. Šių metų rudenį turėtų startuoti elektroninė registracijos knyga, tad tai bus galima padaryti ir elektroninėmis priemonėmis.
– Tarybiniais laikais žmonės, turintys psichologinių ir psichiatrinių problemų, buvo stigamtizuojami ir laikomi nepilnaverčiais. Valstybės dėmesys psichiatrijai tai pat buvo nepakankamas. Ar pasikeitė visuomenės ir valstybės požiūris į šias problemas šiandien?
– Valstybės dėmesys psichiatrijai ir psichologinei pagalbai popieriuje yra labai didelis – kuriamos strategijos, rašomi planai ir programos. Bet kai reikia pradėti jas įgyvendinti, prasideda teisinimasis, jog trūksta lėšų. Psichinės sveikatos centrai visoje Lietuvoje sukasi kaip išmanydami, kiekvienas savaip bandymas jas spręsti.
Pavyzdžiui, mes ir kolegos visoje Lietuvoje patiriame itin didelį spaudimą dėl gydytojų psichiatrų emigracijos. Senosiose Europos šalyse yra net specialios programos, kuriomis verbuojami mūsų gydytojai. Ten ir atlyginimas geresnis, ir darbo krūviai mažesni. Be to, Europos sveikatos apsaugos sistemoje gydytojas psichiatras yra pagalbos sistemos piramidės viršuje. Iki jo su žmogumi, kuris turi emocinių problemų, dirba socialinis darbuotojas, psichologas ir tik po to darbo imasi psichiatras. Pas mus tokios piramidės kol kas nėra.
Iš tikrųjų mūsų visuomenėje vis dar gajus įsitikinimas, kad į psichiatrus gali kreiptis tik „visiškai durnas žmogus“. Norime keisti tokį požiūrį, norime būti reikalingi Kretingos visuomenei, todėl stengiamės kurti ir įgyvendinti įvairias prevencines programas. Kretingos rajono gyventojai yra labai darbštūs, motyvuoti ir jie linkę nepasiduoti, ieškoti sprendimų. Jei motyvacijos trūksta pacientui, jam padeda artimieji. Norime, kad Kretingos bendruomenė žinotų, jog yra toks Psichikos sveikatos centras, kuriame galima gauti kokybišką pagalbą.
– Kaip centras keitėsi per penkerius metus, kokias svarbiausias problemas pavyko įveikti?
– Penkeri praėjusieji metai buvo labai intensyvūs. Pagrindiniai resursai buvo metami į psichikos dienos centrą – rugpjūčio 12 dieną sukako ketveri metai, kai jis oficialiai atidarytas. Kadangi šis projektas finansuotas Europos Sąjungos lėšomis, turime užtikrinti, kad būtų pakankamai pacientų, teikiamos kokybiškos paslaugos.
Per tą laiką sustiprėjo bendradarbiavimas su kitomis institucijomis: Savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos skyriumi, Vaiko gerovės komisija, Probacijos tarnyba. Savo pacientams galime teikti integruotas paslaugas. Mūsų stipriausioji vieta yra įvairios prevencinės programos. Pavyzdžiui, dabar Lietuvoje labai daug kalbama apie smurtą artimoje aplinkoje ir smurtą prieš vaikus. Savo iniciatyva mes, vieninteliai Lietuvoje, įgyvendiname šeimoje smurtaujančių vyrų mokymų prevencinę programą. Smurtauti artimoje aplinkoje linkę vyrai kartą per savaitę, o iš viso 26 kartus, dalyvauja grupinėje terapijoje, kurioje mokosi kontroliuoti savo emocijas bei elgesį, daro namų darbus. Centras šiuo metu vykdo vaikams ir paaugliams skirtą asocialaus elgesio prevencijos programą „Elgesys – požiūris – pasikeitimas“. Mūsų centras Kretingos gyventojams siūlo daug įvairių paslaugų.
– Kokių pokyčių reikia įstaigai ir ką galite dar padaryti dėl rajono gyventojų psichologinės sveikatos?
– Prieš nuspręsdama vadovauti įstaigai dar vieną kadenciją, turėjau sau atsakyti į klausimą, ar aš dar turiu sumanymų, ar noriu ką nors keisti. Pokyčius įgyvendinantis vadovas gal ir nėra labai mėgiamas pavaldinių, tačiau tai yra vienintelis kelias, kad įstaiga išliktų, o jos paslaugomis naudotųsi pacientai. Į šiuos klausimus atsakiau teigiamai ir pradėjau dėlioti pokyčius, kuriuos norėčiau per kitą penkmetį įgyvendinti.
Artimiausiu metu ketiname pradėti ir penkerius metus plėtoti „EQUUIP“ programą, skirtą asocialaus elgesio problemų turintiems nepilnamečiams. Jaunuoliai mokintųsi valdyti savo pyktį, būtų lavinami jų socialiniai įgūdžiai ir ugdoma moralinė asmenybės branda. Centras labai padėtų švietimo specialistams ir mokytojams. Galiausiai tai būtų dar viena pagalbos forma prieš nukreipiant vaiką į socializacijos centrą. Ši įstaiga yra kraštutinė priemonė parodanti, kad visuomenė prieš tokį vaiko elgesį kapituliuoja. „EQUIP“ ir smurtaujančių suaugusiųjų elgesio korekcijos programa, apie kurią kalbėjome, Lietuvoje kol kas yra įgyvendinama tik Kretingoje.
Centre norėtumėme teikti logoterapeuto paslaugas, kuris padėtų pacientams įveikti medicininio pobūdžio kalbos sutrikimus. Kalbos sutrikimai mažina paciento pasitikėjimą savimi, vaikai priversti kęsti bendraamžių patyčias. Šiandien tokie specialistai dirba reabilitacijos centruose ir sanatorijose. Mūsų tikslas yra gauti šios veiklos licenciją, įrengti kabinetą, surasti gydytoją, kuris teiktų tokią paslaugą ir padėtų pacientui pašalinti psichologinį diskomfortą sukeliančias priežastis.
– Daugelis provincijoje esančių gydymo įstaigų skundžiasi gydytojų ir personalo trūkumu. Kaip sekasi spręsti personalo problemas Kretingos psichikos sveikatos centre?
– Jau minėjau, kad gydytojų psichiatrų emigracija mūsų sistemoje yra opi problema. Kad dirbtų mūsų įstaigoje, slaugytojoms būtina papildomai mokytis, todėl tai sukelia tam tikrų iššūkių. Per šiuos metus įstaigoje pavyko suburti kvalifikuotų žmonių komandą ir sukurti gerą mikroklimatą, todėl didelės personalo kaitos nėra.
Stipri centro reputacija padeda lengviau pasikviesti naujus specialistus. Pavyzdžiui, šią vasarą iš darbo išėjus vienam gydytojui netrukus sulaukėme gydytojos Rasos Simonavičienės skambučio, kuri apie laisvą darbo vietą išgirdo iš kolegų. Manau, kad per kitus penkerius metus personalo branduolį pavyks išlaikyti ir sėkmingai plėtoti įstaigos veiklą.

Skaityti 1502 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Rugpjūtis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje