Savireklama

Kretingiškio režisuotam spektakliui – pagrindinis prizas Pirmo puslapio

  • %PM, %04 %736 %2018 %16:%Vas

Laima STONKUVIENĖ

Estijos mieste Voru praėjusią savaitę vyko nacionalinis Estijos mėgėjų teatrų festivalis, kuriame itin aukštai buvo įvertintas Rakverės teatro „KaRakTer“ spektaklis „Ką jai pasakyti arba Apie sraigę“, kurį režisavo Kretingos E. Radžiaus teatro režisierius Nerijus Gedminas. Spektaklis laimėjo net keturis prizus, tarp kurių – trys pagrindiniai: už geriausius vyro bei moters vaidmenis ir Pagrindinis prizas.
„Labai šiuo įvertinimu džiaugiuosi, nes buvo pastebėti aktoriai, puikiai atlikę savo vaidmenis, išpildę visus mūsų sumanymus. Žinoma, smagu ir tai, kad estai taip aukštai įvertino ir mano, kaip režisieriaus, darbą“, – šypsojosi N. Gedminas.
Spektaklį Adomo Stančiko „Ką jai pasakyti arba Apie sraigę“ N. Gedminas Estijoje šią vasarą kūrė pagal bendrą Lietuvos-Latvijos-Estijos nacionalinių kultūros centrų bei mėgėjų teatrų asociacijos vykdytą meninį projektą, kuriuo buvo sumanyta padaryti tarptautinius režisierių ir teatrų kūrybinius mainus. Tai yra, Lietuvos režisieriai vyksta į Latviją ir Estiją, Latvijos – į Lietuvą ir Estiją, Estijos – į Lietuvą ir Latviją, ten dirba su tų šalių kolektyvais. Dalyvauti projekte iš Lietuvos, be N. Gedmino, dar buvo pakviestas jo kolega iš Anykščių teatro Jonas Buziliauskas, dirbęs su mėgėjų teatro grupe Rygoje. Kitų Baltijos šalių režisieriai spektaklius statė Anykščių bei Joniškio mėgėjų teatruose.
N. Gedmino kartu su Rakverės miesto dramos grupės „KaRakTer“ aktoriais kurtas spektaklis buvo parodytas ir itin gerai įvertintas pernai rugsėjį Latvijos kurorte Jūrmaloje vykusiame Baltijos šalių mėgėjų teatrų festivalyje „Baltijos rampa“. Spektaklis, kompetentingos komisijos sprendimu, atrinktas į nacionalinį Estijos mėgėjų teatrų festivalį Voru mieste.
„Įdomu tai, kad prieš išvykstant į „Baltijos rampą“ buvo surengta tik spektaklio peržiūra, kurioje dalyvavo Estijos mėgėjų teatro sąjungos prezidentė Kristiina Oomer. Jai spektaklis labai patiko, prisipažino buvusi nustebinta naujovių – šviesos, simbolių, spalvų – gausos, režisūrinių sprendimų. Jau tada užsiminė, jog spektaklis į Nacionalinį šalies teatrų festivalį patenka be atrankos. Iš 40-ties teatrų į nacionalinį festivalį buvo atrinkta apie 15, tarp jų – ir „Apie sraigę“. Kad patys estai gerai įvertino spektaklį – labai svarbu, vadinasi, mūsų bendras kūrybinis darbas su „KaRakTer“ aktoriais pavyko“, – kalbėjo N. Gedminas.
Į Estiją kretingiškiui teko važiuoti keturis kartus, spektaklis pastatytas per palyginti trumpą laiką – tris savaites, repeticijos kartais trukdavo visą dieną.
N. Gedminas pasidžiaugė, kad su estų aktoriais dirbti buvo įdomu, nes jie – atsakingi ir pareigingi, todėl viskas buvo padaryta laiku ir kokybiškai. „Kolektyvas – jaunas, susibūręs tik prieš penkerius metus, bet labai iniciatyvus, visur dalyvaujantis. Sąlygos dirbti taip pat buvo sudarytos puikios: neturėjau jokių rūpesčių nei dėl spektaklio dekoracijų, nei dėl rūbų. Labai džiaugiausi, kad iš trijų kūrinių, kuriuos pasiūliau, estai pasirinko statyti spektaklį pagal lietuvių autoriaus kūrinį, juo labiau, kad Adomą pažįstu, jis šį spektaklį 2004 metais statė Kretingoje. Estai patys susirado pjesę, išsivertė tekstą į estų kalbą. Spektaklyje yra penki personažai, o situacija buitinė: į prekybos žmonėmis tinklą papuolusi mergaitė angelui sargui pasakoja apie savo šeimą, kaip anksčiau gyveno. Visą veiksmą buvo galima padaryti tamsų, tačiau norėjosi daugiau akcentuoti pasakiškąją pusę – tegu tai bus siaubo pasaka, bet pasaka. Žinoma, tokio turinio švelniai nepapasakosi, tačiau galima „įvilkti“ į šviesesnį rūbą, pafilosofuoti, kodėl mergaitei taip nutiko, kodėl tas angelas sargas jos nesaugojo. Angelas leidžia mergaitei prisiminti savo gyvenimą, net leidžia kažką pataisyti, tačiau ši jam turi priekaištų – jo nebuvo, kai labai reikėjo, o dabar kažką taisyti jau yra per vėlu. Beje, parašyti tokią pjesę, kaip yra sakęs pats jos autorius, jam kilo pamačius reklamą „Tave parduos kaip lėlę“, – spektaklio temą trumpai priminė režisierius.
Pasak N. Gedmino, estai nusprendė spektaklį parodyti vasario 16 dieną ir skirti jį Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. Lietuviai spektaklį galės pažiūrėti nemokamai. Tiesa, Rakverėje, kiek N. Gedminui žinoma, nėra nė vieno lietuvio...

Skaityti 1283 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Liepa 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje