Savireklama

MINISTRAS TARNAUJA ALKOHOLIO PRAMONEI?

  • %PM, %08 %795 %2018 %18:%Bal

Kęstutis GABŠYS

Velykų švenčių išvakarėse socialiniuose tinkluose pasirodė dvi žinomų Lietuvos atlikėjų dainos, skirtos sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai. Šios dainos vaizdų dalinimosi tinklo „Youtube“ Lietuvos segmente tapo labiausiai žiūrimomis. Net šiomis dienomis abi dainos tebėra populiariausių šio kanalo vaizdo siužetų penketuke. Labiau paieškojus galima pamatyti, kad internete sveikatos apsaugos ministro žygdarbius blaivinant tautą apdainuoja ne vienas daugiau ar mažiau talentingas kūrėjas. Dar po metų A. Verygos personažas, bent Lietuvoje, kovoje dėl populiarumo be vargo nugalės Romeo ir Džiuljetą, kurių meilės istorija menininkų kraują kaitina nuo 16 amžiaus.
Ministras ir jo šalininkai mano ir garsiai skelbia, kad puolimą jo adresu inicijuoja ir jį vykdo alkoholio pramonės lobistai, kurie nenori prarasti savo pelno. Mano nuomone, tokia savo grubia ir netašyta veikla A. Veryga pats tarnauja alkoholio pramonės interesams. Nuo Gorbačiovo laikų nė vienam žmogui Lietuvoje taip stipriai nepavyko sukompromituoti pačios alkoholio kontrolės politikos idėjos. Kai A. Veryga neteks savo posto, alkoholio lobistams be vargo pavyks įtikinti visuomenę ir politikus, kad reguliavimus būtina mažinti. Visi sveiko proto asmenys, kurie sakys, jog besaikė alkoholio pasiūla skatina jo vartojimą, taps radikalais, kuriems padorūs ir išsilavinę asmenys gatvėje nedrįs paduoti rankos.
Alkoholio kontrolės politika yra reikalinga, tačiau ji turi veikti taip, kaip veikia Rusijos skleidžiama propaganda. Ji privalo būti nepastebima, ir (iš pirmo žvilgsnio) nekeisti žmogaus įpročių bei gyvenimo būdo. Priešingu atveju žmogus pradeda priešintis ir visos valstybės pastangos nueina šuniui ant uodegos. Dešimtą valandą vakare, užsidarius parduotuvėms, daugumai iš mūsų kils natūralus noras eiti namo. Aštuntą valandą, nenusipirkus skardinės alaus, ne vienam gali kilti natūralus noras eiti „ieškoti žygdarbių“ baruose.
Manipuliuodamas statistiniais duomenimis, A. Veryga ir jo sektos nariai tuoj pradės trimituoti, kad alkoholio suvartojimas Lietuvoje mažėja. Tačiau tai nebus ministro nuopelnas, kadangi, Statistikos departamento duomenimis, legalaus alkoholio suvartojimas Lietuvoje pradėjo mažėti dar tada, kai A. Veryga tebedirbo gydytoju-psichiatru. Dėl sumažėjimo masto bus galima ginčytis iki nukritimo, nes ministro oponentai baksnos pirštu į mūsų tautiečius, apsiperkančius Latvijoje bei Lenkijoje.
Labiau nei diskusija dėl alkoholio prekybos laiko ribojimo piktina faktas, kad Motiejumi Valančiumi II tapti pasišovęs ministras per šį laiką nesukūrė kompleksinės pagalbos nuo alkoholio priklausomiems asmenims sistemos. A. A. Seimo narys Rokas Žilinskas kažkada akcentavo, kad asmuo, išdrįsęs paprašyti pagalbos, kovojant su savo priklausomybe, valstybinėse gydymo įstaigose, po to visam gyvenimui liks „įskaitoje“ ir turės problemų įgyjant ginklą ar vairuotojo pažymėjimą. Medikai profesionalai bado pirštu į problemą, kad nuo alkoholizmo panorusiam gydytis asmeniui valstybės garantuoja tik 14 dienų nedarbingumą, kai stacionarinio gydymo trukmė siekia 28 dienas. Vadinasi, gydytis galės tik tas, kuris savo sąskaitoje bus sukaupęs neišnaudotų atostogų.
Probacijos tarnybos pareigūnai skambina pavojaus varpais, nes ministras savo įsakymu uždraudė taip vadinamąjį „alkoholikų kodavimą“. Taip, šis gydymo metodas rėmėsi paciento savitaiga. Gydytojai koduojam asmeniui dažnai suleisdavo tik fiziologinį tirpalą. Tačiau paciento tikėjimas ir gydymo sėkmės sąsajos yra moksliškai įrodytas faktas. Neveltui liaudies išmintis sako, kad kai pacientas nori gyventi, medicina yra bejėgė. Galima suprasti, kodėl ministrui netinka toks gydymo būdas, tačiau sunku pateisinti tokio metodo uždraudimą.
Neturime pamiršti ir socialinių alkoholio vartojimo priežasčių. Aplinkinių agresija, netikrumas dėl darbo vietos, ekonominė nelygybė, kurią turtingieji stengiasi padaryti paveldimu reiškiniu, skatina alkoholio vartojimą. Socialiniais ir medicininiais kovos su alkoholiu klausimais ministras savo nuomonės neturi. Veiksmų plano irgi. Jis nori toliau likti dainų herojumi ir apsiriboti tik prekybos laiko trumpinimu.

Skaityti 303 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Vasaris 2019
S Pr A T K P Š
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje