Savireklama

APIE NAUJĄ POLITIKŲ BŪSENĄ

  • %AM, %21 %500 %2018 %11:%Bal

Andrius JUŠKEVIČIUS


Nuo šios savaitės politikos mokslų ar istorijos vadovėlius bus galima praturtinti nauju terminu, nurodančiu politikų elgseną, veikimą ar poziciją – principingas neprincipingumas. Iš prezidentės Dalios Grybauskaitės lūpų išskridę žodžiai kaip reta puikiai apibūdina premjero Sauliaus Skvernelio poziciją vertinant žemės ūkio ministrą Bronių Markauską. Vietoje to, kad premjeras pasakytų trumpai ir aiškiai – ministre, būk vyras, traukis, – Vyriausybės vadovas linkęs laukti teisėsaugos institucijų tyrimo dėl galimai neteisėto žemės ūkio ministro šeimos (o iš esmės – tai jo paties) pasikėsinimo į kito asmens privačią žemės nuosavybę.
Maža to, kad pasikėsinta į svetimą nuosavybę, tai už tą galimai neteisėtai naudojamą žemę dar ir ES išmokos byrėjo į Markauskų šeimos (ar jo paties?) kišenę. Kol principingai neprincipingas premjeras laukia prokurorų, STT ir FNTT tyrimų pabaigos, buvęs FNTT vadovas Kęstutis Jucevičius šviečia premjerą: ši tarnyba netiria neteisingo žemės deklaravimo, tai daro Nacionalinė mokėjimo agentūra. O ta NMA pavaldi Žemės ūkio ministerijai. Ką ji ištirs? Kokias išvadas pateiks? Ar kirs šaką, ant kurios pati sėdi?
Tai čia dar tik ministro ir ministerijos ratas. O kur dar visagalis Ramūnas Karbauskis su savo įtakomis žemės ūkiui ir visam Seimui? Ar varnas varnui akį kirs? Baikit, taip nebūna. Jeigu kirstų, reikėtų parodyti ne tariamą, o tikrą principingumą. Per pusantrų metų karaliavimo Seime R. Karbauskio atveju to, turbūt, nepamena nė vienas. Greičiau priešingai: kai jam prasidėjo melo maratonas nuo nelemtos istorijos su Gretute, tai ir tęsiasi. Ir visai nepanašu, kad baigtųsi, nors kandžius dantis turinti šalies žiniasklaida atveria vis naujas daug įtarimų keliančias R. Karbauskio istorijas. Viena iš paskutiniųjų – milžiniškas bene didžiausio šalies žemvaldžio dvaras romantiškoje Kauno marių pakrantėje. Būtų mažiau „kabliukų“, jeigu žemvaldys apmokėtų statybas iš savo kišenės, bet ne – viską stato „koncernas“, o tada valstybė lieka be mokesčių. Solidžių mokesčių...
Tenepyksta „valstiečiai“, kad liaudyje vis plačiau skamba sunaujovintas tos partijos pavadinimas – „žalstiečiai“. Pastebėjimas tikslus, nes po daugybės skandalingų istorijų, atvejų, faktų išsprūsta jie lyg žaltys iš rankų ir toliau varo savo. Arba nutaisę nekaltas akytes ir tarytum nieko nesuprantantį veidą lepteli – tokia buvo praktika, viskas pagal įstatymus.
Štai ir šią savaitę S. Skvernelis, su principingu neprincipingumu teisindamas žemės ūkio ministrą, savo išplatintame pranešime teigė, kad B. Markauskas „padarė pažeidimą, kuris nėra korupcinio pobūdžio, tai nėra piktnaudžiavimas jo pareigomis, situacija susiklostė iki jam tampant ministru ir ji tokia paplitusi, kad net buvę žemės ūkio ministrai pripažįsta naudojantys tokią praktiką“.
Ar premjeras nemeluoja? Gal kas pamena, kuris gi dar buvęs žemės ūkio ministras (ar koks kitoks ministras) „naudojo tokią praktiką“ – kėsinosi į kitų asmenų privačią žemės nuosavybę? Kuris gi dar ministras galimai neteisėtai naudojosi ES išmokomis? Gal S. Skvernelis žino, ko niekas iš mūsų dar nežino?
Nepanašu. „Naudojantiems tokią praktiką“ spjaut ant elementarių moralės normų, tokiems visai nežinomas žodis „reputacija“, tokiems ir prezidentės net pirštu parodymas į akivaizdžius Konstitucijos pažeidimus nesukelia jokių emocijų. Matyt, gobšumas, tik asmeninės naudos troškimas, savo posto ir sau nuolankaus (ne palankaus, o būtent – nuolankaus) žmogaus laikymas pašonėje – aukščiausias tikslas. Nebūtų taip ar panašiai, Seime nesivyniotų iki begalybės ir Artūro Skardžiaus istorija. Tiesa, principingu neprincipingumu dar pasižymi ir politikai, kiekvieną sezoną keičiantys partijas...
„Žalstiečiai“, kur jūsų prieš rinkimus deklaruotas skaidrumas, politinis padorumas? Ar dar yra tarp išrinktųjų Tautos atstovų savarankiškai, principingai mąstančių, gerbiančių ir vertinančių moralės normas? Ar daugumą jų jau tikrai pradėsime vadinti (kaip sarkastiškai minėjo vienas apžvalgininkas) „Karbauskio fermos veršiais“?
O „principingo neprincipingumo“ kategoriją bet kokiu atveju jau verta įrašyti į politologijos vadovėlius. Bent jau lietuviškus.

Skaityti 400 kartai Atnaujinta %AM, %21 %519 %2018 %11:%Bal

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Liepa 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje