Savireklama

Pakiršinsime visuomenę su rentomis Pirmo puslapio

  • %AM, %10 %248 %2019 %04:%Birž

Andrius JUŠKEVIČIUS
Šios kadencijos Seimo valdančioji dauguma į istoriją neabejotinai įeis kaip politikai, įsismaginę beatodairiškai drausti, meluoti, žerti pamokymus, gąsdinti, svyruoti šen ir ten ir vis žadėti pasitraukti, nebevaldyti. Kodėl? Nes tauta nepalaiko jų politikos. Nes visi 2019 metų rinkimai pralaimėti. O likus keliolikai mėnesių iki naujų Seimo rinkimų anie rimtai susirūpino savo ateitimi ir atgaivino dar 2007 metais bandytą prastumti galimybę iki gyvos galvos apsirūpinti rentomis. Jeigu kas nežino, paaiškinsiu: renta – tai galimybė nusiurbti dalį visų mokesčių mokėtojų lėšų savo naudai ir kas mėnesį gauti nuo 30 iki 50 proc. buvusios Seimo nario algos. Tai ne pensija, kuri ir šiaip priklauso sukakus atitinkamam amžiui ir turinčiam nustatytą darbo stažą. Renta – tai galimybė ženkliai pasigerinti savo finansinę padėtį, pasijausti sočiu vakarietišku pensininku arba padoriai uždirbančiu aukštos kvalifikacijos specialistu su oriu atlyginimu. Ir taip – kol gyvas esi. Neblogai?
Kaip pilietis ir paprastas mokesčių mokėtojas aš atvirai prieštarauju tokiems seimūnų sumanymams. Šiomis dienomis iniciatyvos autoriai aiškino, kad buvusiems, nebeišrinktiems Seimo nariams ar Vyriausybės vadovui yra sunku įsidarbinti. „Ne dėl to, kad jie negabūs ar nekompetentingi, o dėl to, kad trukdo jų pavardė ar prieš tai buvusi veikla“, – sakė Gediminas Kirkilas. Dabartinis Seimo nario bazinis atlyginimas „ant popieriaus“ – 3356 Eur. O dar reikėtų kiekvienu konkrečiu atveju suskaičiuoti įvairius kitus priedus, kuriuos gauna frakcijų vadovai, komitetų pirmininkai ar turintys kitas pareigybes – tada Seimo nariams mokamas didesnis atlyginimas. Neretai valdančiųjų dauguma saviškiams net prikuria kokių nors, ką nors „veikiančių“ komisijų, kad tik būtų galimybė tam saviškiui padidinti atlyginimą: taip Dainiui Kepeniui buvo leista sukurti Sveikos gyvensenos komisiją, jis tapo ir jos pirmininku. Priedas prie bazinės algos garantuotas. 4463 Eur be priedų – tokia Seimo pirmininko alga.
Skaitytojas, jeigu mokykloje iš matematikos neturėjo apskrito dvejeto, su skaitytuvu pats galėtų primesti, ką reikštų 30, 40 ar 50 proc. buvusios Seimo nario algos renta. Nežinau, ar tik aš vienas taip vertinčiau, bet su 1000 Eur renta Lietuvoje galėčiau gana oriai jaustis.
Informaciją apie atnaujintą įstatymo projekto pataisą pirmasis pranešė delfi.lt. Ją šių metų gegužę pateikė Seimo narys, Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos seniūnas Andrius Palionis. Daugiau nei prieš dešimtmetį, 2007 metais, rentų klausimą Seime taip pat stūmė socialdemokratai, kurių programoje buvo užrašyta „pirmiausia – žmogus“.
Žmogiškai Seimo narius suprasti galima. Pateisinti dėl rentų projekto – vargu. Suprantama, kad kiekvieni Seimo rinkimai tiek seniesiems politikams, tiek naujokams – lyg loterija: išrinks arba ne. Čia kaip dabar įvesti valstybinės įstaigos ar įmonės vadovo konkursai, dalyvaujant ir senajam vadovui: o jeigu staiga jam nepasiseks, laimės protingesnis, jaunesnis? Nelaimėjęs konkurso gal ir jis privalėtų gauti kokią rentą? Tai ne, eina į darbo biržą (atsiprašau – dar jau Užimtumo tarnybą), registruojasi ir laukia, kada kas nupirks jo gabumus. O nebeišrinktas Seimo narys, tas „paprastų žmonių tarnas“, kuris didžiąją kadencijos dalį praleido tyliai sėdėdamas salėje, o po pietų, kaip tai daro dauguma, apskritai dingdavo iš plenarinių posėdžių salės? Suprantama, DIDELIS klausimas, kas darbo rinkoje pirktų jo „gabumus“. Ar tokių dar liko pas jį? Jeigu ne – renta jam išsigelbėjimas.
Renta – išsigelbėjimas tiems Seimo nariams, kuriems jau senokai ir gerokai per 60. Ponai, bičiuliai, draugai – o gal jums jau laikas palikti politinę areną, įvertinkite save blaiviai, padarykite ką nors gera asmeniniu pavyzdžiu ir atverkite kelius jaunimui. Kelius net į Seimą. Ką slėpti: planuojamos rentos iki gyvos galvos įvedimas ypač naudingas Seimo senbuviams, užsibuvusiems jame po daugybę kadencijų. Gauti pusę buvusios seimūno algos – svajonė! Peržvelgus Seimo narių sąrašą ir susipažinus su biografijomis matyti, kad į maksimalias rentas pretenduotų ne viena dešimtis įvairių partijų politikų.
Patys Seimo nariai nusipelnė įvairių spekuliacijų, taip iškėlę SAVO PRIVILEGIJŲ klausimą. Gal „valstiečių“ vadas Ramūnas Karbauskis, lipdydamas ir tvirtindamas valdančiąją koaliciją, tokiais būdais planuoja papirkti ne tik Seimo socdarbiečius, kurių gretose ypač daug vadinamojo „senimo“, bet ir kitų partijų atstovus?
O juk šią savaitę Europos Komisija (EK) dar kartą rekomendavo Lietuvai (prieš tai – vasarį) plėsti mokesčių bazę, didinti socialines garantijas, mažinti atskirtį, daugiau investuoti į švietimą ir inovacijas, gerinti kokybę ir efektyvumą. Rekomendacijų turinys kartojasi, tai – ne naujiena valdžios politikams. Tai ar kam rūpi skurdo, atskirties mažinimas? Skambių žodžių, lozungų apie tai netrūksta, o realių darbų? Anot EK, ekonominis augimas Lietuvoje nėra įtraukiantis. Didelė dalis visuomenės, ypač senyvo amžiaus žmonės, neįgalieji, vaikai, nepilnos šeimos ir bedarbiai yra skurdo ir socialinės atskirties rizikoje, o socialinė nelygybė yra viena didžiausių ES.
Gal politikams, nenorintiems pripažinti skaudžios mūsų tikrovės, atrodo, kad rentos neišrinktiems Seimo nariams bus labai efektyvi skurdo mažinimo priemonė? Tikrai?..

Skaityti 63 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Birželis 2019
S Pr A T K P Š
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje