Savireklama

CHAOSAS: PASIDUOTI AR SUVALDYTI?

  • %PM, %08 %697 %2017 %15:%Rugs

Andrius JUŠKEVIČIUS

Chaosas reiškia visiškai netvarkingą būseną, kurią valdo nenuspėjami atsitiktinumai. Chaose žmogus jaučiasi tarytum žiaurių, nevaldomų jėgų žaisliukas, kur atsitiktinę sėkmę gali nulemti primityvi taisyklė: o gal pasiseks?.. Tačiau, kaip žinia, dažniausiai nesiseka. Čia – kaip loterijoje: gali pirkti šimtus loterijos bilietų, o laimėti tik „barankos“ skylę.
Chaosas karaliauja Kretingos Žemaitės alėjoje. Eismo chaosas. Nes kažkas patikėjo kažkokio matuotojo išvada, kad mašinų srautas iš Palangos pusės didesnis, nei iš Plungės pusės. Ir nežinia, kada ir kiek tas mašinų srauto matuotojas matavo. Ar jis mašinas skaičiavo nuo 6 ryto valandos iki 8-os, o gal nuo 8-os iki 10-os? O kaip su popietės valandomis, ar taip pat dar matavo, ar jau buvo nusibodę visą dieną lyg žąsiukus tas mašinas skaičiuoti? Kyla klausimų, ar tas automobilių srautas buvo skaičiuojamas žiemą, ar vasarą, pavasarį ar rudenį? Nes taip nebūna, kad tos nelemtos mašinėlės Žemaitės alėja važinėtų lyg šveicariško laikrodžio švytuoklė – kas sekundė tiksliai tiek ir nei mažiau, nei daugiau.
Kelių mėnesių patirtis liudija, kad to mašinų srauto skaičiuotojui prieš pradedant tokį grandiozinį projektą – pagrindinės Kretingos transporto arterijos statybą, - trūko arba kompetencijos, arba jis padarė tikrų tikriausią „chaltūrą“. Įdomu, kiek eurų jam už tokį skaičiavimą buvo atskaičiuota? Keista tai, kad vietinė valdžia, kurios pastato pašonėje karaliauja tas transporto chaosas, taip lengvai patikėjo ir palaimino pateikiamus duomenis. Patikėjo ir statybininkai, kelius tiesiantys.
Patikėjo visi ir pastatė du šviesoforus, kurių žalias signalas šviečia ilgiau nuo Palangos pusės važiuojantiems. Tai iš tos pusės judantiems lengviau. O iš priešingos pusės? Jeigu jau ne vieną kartą nebūtų tekę po 45-50 minučių (ponai, tai beveik valanda brangaus gyvenimo laiko!) stumdytis transporto eilėje nuo Plungės pusės bandant patekti į Kretingą ir dar toliau, nebūtų ir šių eilučių, negadinčiau jūsų brangaus gyvenimo laiko siūlydamas skaityti. Bet kad taip yra!
Paskutinius du kartus, horizonte tik sušvitus ryškiai raudonoms degalinės reklamoms ir pamatęs „žąsiukų“ - automobilių uodegą, pradėjau skaičiuoti, žiūrėti, kaipgi tie šviesoforai suderinti. Ką gi, spėjimai pasitvirtino. Plika akimi matėsi, kad atsitrenkus į „žąsiukų“ uodegas kažkur dar prieš raudonų atspalvių degalinę, mes kas keletą minučių pajudėdavome po 20, gal 25 metrus. Ne daugiau. Pro šalį iš Kretingos pusės prieš tai pravažiuodavo gal 10-14 automobilių. Taip pat ne daugiau.
Galvoju, nematau, kas dedasi toliau, prie „Maximos“, prie „Lidl“, ten gi sankryža į savivaldybės pusę, kitas gatveles. O kiek automobilių išsuka iš ten, kiek įsilieja į tą chaotišką srautą?
Taip, vėliau pasimatė! Ir ką gi? Iš tikrųjų, nuo Palangos pusės degant žaliam signalui keletą kartų pravažiavo po 4-6 mašinas (neskaičiuoju tų, kurios į Žemaitės alėją įsuko iš šalutinių gatvelių), vieną kartą – net 12 automobilių. O paskui tuščia, tik į mūsų reisinio autobuso kaktą negailestingai ir beprasmiškai mušė raudonas šviesoforo signalas. Kai jis šiaip ne taip persivertė į žalią, vėlavome jau 45 minutes.
Na, baisiai įdomu, ar statybininkai, ar tie nekompetentingi matuotojai skaičiuoja, kiek beprasmiškai sudeginama kuro, kiek užteršiamas miesto oras, kiek prarandama brangaus žmogaus gyvenimo laiko? Apie sugadintus bobučių ir jaunesnių žmonių nervus net nebekalbu, nes visi vėluoja pas Kretingos ligoninės ar poliklinikos gydytojus. O pas gydytoją patekti žinote kaip lengva?
Sakote, šviesoforų veikimo negalima pakeisti, labai sunku juos perderinti? Baikit, kas gali būti sunku šiuolaikinių informacinių technologijų amžiuje? Kažkada seniau esu matęs paprastą šviesoforų derinimo priemonę: vienas žmogus su radijo telefonu stovi vienoje remontuojamos kelio atkarpos pusėje, kitas – kitoje. Ir suderina veiksmus, atsižvelgdami į mašinų srautus. Dabar, aišku, kitaip: kelią stato mažiausią kainą pasiūliusi bendrovė, ji skaičiuoja kiekvieną centą, o čia reikėtų net du žmones papildomai samdyti. Minimalūs atlyginimai vis didėja, „Sodra“ savo reikalauja – kaipgi čia prasisuksi...
Tai gal galima apsieiti ir su vienu žmogumi? Duoti jam į rankas distancinio valdymo pultelius (gal du, o gal ir vieno pakaktų?), spaudytų sau mygtukus, keistų šviesoforų signalus pagal aplinkybes. Čia žmogelio ir su pradiniu išsilavinimu pakaktų, nebūtina aukštos klasės specialisto. Ar nėra tokių pultelių, ar nėra tokių šviesoforų? Baikit, juk IT amžiuje gyvename, kur nors tokie rastųsi...
Kai chaosas užgriūna, galima jam pasiduoti, galima jį ir valdyti. Žemaitės alėjoje jį būtina suvaldyti, nes dar šiemet liko metų laiko gabalas, o kur dar ištisi kiti metai? Pasyvus pasidavimas chaosui garbės nedaro niekam – nei Kretingos valdžiai, nei kelio statytojams.

Skaityti 502 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Gegužė 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje