Savireklama

KATALONIJA – NE LIETUVA, MADRIDAS – NE MASKVA

  • %PM, %13 %750 %2017 %17:%Spa

Kęstutis GABŠYS

Politiniai neramumai Katalonijoje ne vienam iš mūsų priminė įvykius, kuriuos Lietuva išgyveno prieš 27 metus. Ne vienas patriotiškai nusiteikęs Lietuvos pilietis visa širdimi remia šios Ispanijos provincijos Nepriklausomybę. Už tai, kad Katalonija būtų nepriklausoma, kovojantys politikai savo įkvėpimo šaltiniu laiko Baltijos šalių valstybingumo atstatymą ir iki šiol žavisi mūsų Baltijos keliu. Vis dėlto Katalonija yra ne Lietuva, o Madridas – ne Maskva ir šios provincijos atsiskyrimas yra kur kas labiau kontraversiškas.
Ispanija yra ne tauta, o politinė nacija. Ši valstybė yra viduramžiais susivienijusių kunigaikštysčių, kurios norėjo iš Ispanijos pietų išvaryti ten įsitvirtinusius maurus (musulmonus arabus), junginys. Būsimos Ispanijos karalystės suvienijimas buvo baigtas XVI amžiuje. Šio proceso šerdis – Kastilijos ir Aragono kunigaikštystės. Kastilijos kunigaikštystės centras buvo Madridas, Aragono kunigaikštystės sudedamoji dalis buvo Barselonos hercogystė, šiandieninė Katalonijos sostinė. 1707 metais, sekant Europoje vyravusia, centralizuotų tautinių monarchijų idėja, Aragono karalystė buvo panaikinta ir suformuotos kelios Ispanijos provincijos (Aragonas, Katalonija, Valensija). Visi šie procesai vyko taikiai ir okupacija negali būti pavadinti. Ispanijoje įsitvirtinus demokratijai, Katalonijai buvo garantuota plati regioninė ir kultūrinė autonomija, suformuotas regioninis parlamentas, regione įteisinta dvikalbystė. Apie kokius nors persekiojimus tautiniu ar kalbiniu pagrindu net neverta kalbėti.
Lietuva, Latvija ir Estija tuometėje Sovietų Sąjungoje buvo visiški svetimkūniai. Mes nebuvome slavai, kalbėjome kita kalba, priklausėme kitai civilizacijai, buvome grubiai okupuoti, patyrėme represijas. Atkurdami Nepriklausomybę, siekėme šias skriaudas ištaisyti. Šiandieninė Katalonija tokių skriaudų neturi ir taisyti nėra ką. Jie neskelbia Nepriklausomybės tam, kad grįžtų į Europą, nes Katalonija Europoje kartu su Ispanija yra nuo 1986 metų. Taip, katalonai kalba kita kalba, tačiau Ispanija yra kalnų valstybė ir apribota komunikacija padėjo ilgiau išlaikyti savitus dialektus.
Ispanija yra demokratinė valstybė ir Madridas niekada nesugebės išlaikyti Katalonijos Ispanijos sudėtyje, jei absoliuti dauguma provincijos gyventojų norės Nepriklausomybės. Šiandien Nepriklausomybės šalininkų kritinės masės Katalonijoje nėra. Tą žino tiek Madride, tiek Barselonoje. Ne veltui Katalonų nacionalistai žavisi Baltijos keliu. Jie svajoja kada nors tokį procentą savo provincijos gyventojų išvesti į gatves ir pasisakyti už provincijos Nepriklausomybę. Galbūt Nepriklausomybės nori žymi provincijos gyventojų dalis, tačiau tikrai ne absoliuti dauguma. Tą įrodo faktas, kad ilgą laiką net Katalonijos regioniniame parlamente Nepriklausomybės šalininkai neturėjo daugumos.
Regioninis Katalonijos parlamentas paskelbė referendumą dėl Nepriklausomybės be jokio pasirengimo ir derybų, vos tik Nepriklausomybės šalininkai Katalonijos regioniniame parlamente gavo matematinę daugumą. Katalonijos vadai žinojo ir laukė ispanų policijos reakcijos ir ją sąmoningai provokavo. Jie norėjo padidinti Nepriklausomybės šalininkų skaičių ir išprovokuoti politinę krizę Ispanijoje. Tada pabandyti išsireikalauti iš naujos Ispanijos vyriausybės jau oficialaus referendumo dėl provincijos Nepriklausomybės.
Dabartinė Ispaniją valdanti konservatorių mažumos vyriausybė, pasimokiusi iš skaudžios Brexito ir Škotijos referendumų patirties, darys viską, kad toks referendumas nebūtų surengtas. Centrinė Vyriausybė pagrįstai bijo, kad balsuodami dėl Nepriklausomybės rinkėjai vargiai klausys proto balso, o balsavimo rezultatų skirtumas bus labai nežymus ir priklausys nuo rinkėjų aktyvumo ir kitų faktorių. Tai dar viena priežastis, kodėl lietuviams šiuo klausimu reiktų laikytis atsargiau ir leisti patiems ispanams išspręsti savo nesutarimus. Barselona yra gražus miestas, o katalonai – puikūs žmonės, tačiau nesinorėtų, kad Europoje tokių svarbių klausimų sprendimas priklausytų nuo rinkiminių manipuliacijų ir elektoralinių žaidimų.

Skaityti 449 kartai Atnaujinta %PM, %17 %623 %2017 %13:%Spa

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Gegužė 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje