Savireklama

APIE VABALIUKŲ IR ŽMOGIUKŲ SAUGUMĄ

  • %PM, %03 %725 %2017 %16:%Lap

Andrius JUŠKEVIČIUS

Neseniai vienu metu dvi žinios praskaidrino niūraus rudens kasdienybę. Pirmoji buvo reportažas lyg iš beprotnamio: Vilniuje ant Gedimino kalno siautė kažkoks barzdotas vyras, mušdamas lankytojus, realiai „dėjęs į snukį“ vienam filmuojančiam užsieniečiui, o vėliau nusiaubęs ekspozicijų salę. Antroji priminė romantišką pasakaitę: Lietuvoje bus saugomi retos rūšies vabaliukai, tam bus surasta net 1,38 mln. eurų. Tuos pinigus numatyta išleisti per penkerius metus.
Tas vabaliukas – tai niūriaspalvis auksavabalis, kurio apsaugai numatyta net speciali ES programa „LIFE+“. Tą milijoną iš tos programos ir atseikės. Likusius bemaž kelis šimtus tūkstančių duos Lietuvos valstybės biudžetas. Nemokantiems angliškai išversime, kad žodis „life“ reiškia „gyvenimas“. Ženklas „+“, matyt, reikštų, kad tiems vabaliukams prisidės tikras „gyvenimas su pliusu“.
Kai į vieną laiko akimirką sukrenta tokios dvi skirtingos žinios, galima sakyti, jog tai – atsitiktinumas. Tačiau viską vertinant tik per atsitiktinumo prizmę lengva praleisti daugybę detalių, galinčių netikėtai atskleisti gilesnius lyg ir tarpusavyje nesusijusių priežasčių ryšius.
O tos detalės pradėjo lįsti kitą dieną po bepročio siautėjimo žymiausioje mūsų sostinės vietoje. Tos detalės akivaizdžiai parodė, ko vertas žmonių saugumas, kad paprastam žmogui ne tik iki normalaus „life“ atstumas kaip iki Mėnulio, kad saugomų vabalų „LIFE+“ yra žmogui nepasiekiama tolybė.
Stebint (dabar jau iš visų beribio interneto platybių pašalintą, nes saugomas žmogaus privatumas (?)) buvusį incidentą ant Gedimino kalno, keisčiausia buvo regėti absoliutų ten buvusių ir niekaip nedalyvavusių saugos tarnybos „Ekskomisarų biuras“ vyrukų bejėgiškumą, net savotišką abejingumą. Nes iš pradžių veiksmas vyko lauke – gal už „ekskomisarų“ atsakomybės ribų? Maža to, kad galvą pametęs tipas lauke sugebėjo primušti Lietuvoje jau kelerius metus gyvenantį užsienietį, gąsdinti lankytojus, tarp kurių buvo ir vaikai, bet po šio incidento išprotėjęs vyras laisvai įėjo į bokštą ir ten ilgokai netrikdomas siautė. Nukentėjusio užsieniečio filmuotoje medžiagoje baisiausia buvo matyti, kaip akivaizdžiai protą pametęs tipas nusiima nuo pečių savo kuprinę ir be trukdymų išsiima iš jos įvairius daiktus. Apsauga tik žiūri ir nieko nedaro, net nebando jo sulaikyti. Viena ten buvusi jauna moteris po to logiškai klausė: „O kas būtų buvę, jeigu tas tipas būtų išsitraukęs pistoletą, šautuvą, o gal ir sprogmenį?“
Paaiškėjo, kad už tokį pabuvimą ant Gedimino kalno (kitaip to nepavadinsi) saugos tarnybai kas mėnesį sumokama po 3 tūkst. eurų.
Kitos detalės: vėl pribloškė pagalbos tarnybos 112 darbas. Tarp ant Gedimino kalno buvusių lankytojų ir pagalbos skambučio tarnybos bei policijos vėliau kilo kilo neakivaizdus ginčas – po kiek laiko ant griūvančio sostinės kalno pasirodė policijos pareigūnai? Pastarieji teigė, kad po kelių minučių, gavę pranešimą, žmonės kalbėjo – po keliasdešimties minučių! Nuo bepročio į „lempą“ gavęs užsienietis televizijos reporteriams akivaizdžiai parodė tos nelaimingos dienos savo telefono skambučių žurnalą – tikrai, skambinta buvo ne kartą, bet jis angliškai nesugebėjo susikalbėti su 112 tarnybos pareigūnais (labai netikėtas siurprizas ES valstybėje-narėje), todėl bendrauti padėjo nukentėjusiojo lietuvaitė mergina. Ar ne po ketvirčio valandos po pirmojo skambučio jis saulukė dar kažkokio lyg kontrolinio pagalbos tarnybos skambučio... Laikas negailestingai bėgo, kalno ir muziejaus lankytojai buvo panikoje, apimti baimės, vaikai išgąsdinti, o 112 tarnyba, pasak nukentėjusio užsieniečio, klausinėjo apie jo paties amžių, ūgį, dar kažkokius „vėjus“.
Toks tas mūsų gyvenimas. Taip sakant, „life“ su tikru ir riebiu minuso ženklu. Užtat vabaliukams bus gerai, nesvarbu, kad jis vadinamas niūriaspalviu: už tą paaukotą milijoną gal ir spalvas pakeis, taps linksmesnis. Turės gyvenimą „LIFE+“. O mums, paprastiems žemės kirminams, matyt belieka tik susigūžus laukti, kada žmonių minioje atsidūręs sveiko proto fanatikas iš savo kuprinės niekieno netrikdomas išsitrauks kokį ginklą, o skambinančių pagalbos tarnybai 112 pirmiausia bus klausinėjama apie jų ūgį, svorį, gal prašys pasitikslins ir orų prognozę.
Ar visa tai pervertinu? Nė kiek. Šviežiausias įvykis Šveicarijoje – šalyje, kuri garsėja saugumu ir ramybe: panašus į Gedimino kalno beprotį latvių tautybės 17-metis jaunuolis, ten gyvenantis jau kelerius metus, pašto skyriuje švaistėsi kirviu ir sužeidė keletą žmonių. Ar ne liepą Šveicarija taip pat pagarsėjo „originaliu“ užpuolimu – keli žmonės sužeisti nuo užpuoliko, vienoje draudimo bendrovėje siautėjusio su motoriniu pjūklu.

Skaityti 434 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Gegužė 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje