Savireklama

PŪKINLIGĖ

  • %PM, %17 %670 %2017 %15:%Lap

Andrius JUŠKEVIČIUS

Negalavimas, vadinamas pūkinlige, jau ketvirtį amžiaus siaučia tarp visų, užimančių bent kiek aukštesnius, reikšmingesnius, atsakingesnius postus mūsų valstybėje. Pūkinlige retai suserga paprasti žmonės, kas rytą savo keturračiais kledarais (statistiškai jų vidutinis amžius 12-15 metų) važiuojantys į paprastus darbus – kalti, malti, sėti, pjauti, karves ar avis prižiūrėti, prekybcentrių kasose sėdėti ar vaikus mokyti. Pūkinligė – tik išrinktųjų liga, labiausiai ji paplitusi tarp Seimo narių, ministrų, departamentų ar valstybinių tarnybų vadovų, na, – dar ji nusileidžia rangu žemyn ir paliečia valstybinių įmonių direktorius (paprastai – generalinius). Seniau aristokratų liga buvo migrena, dabartinių valdžioje sėdinčiųjų – pūkinligė.
Masinius pūkinligės protrūkius arba tą žmogų, kuris ja netrukus susirgs, nesunku prognozuoti. Jeigu tai būtų panašu į kokį gripą, galėtume skiepytis, tačiau medicina čia kol kas bejėgė. Spėti pūkinligės protrūkius gali padėti net paprastas įvykių stebėjimas ir sostinės Gedimino prospekto ar S. Daukanto aikštės naujienų klausymas. Reikia tik žiūrėti ir įvertinti, kuris iš politikų ar aukštųjų vadovų ką nors prisidirba. Jeigu tik kokie žurnalistai, gal dar STT, FNTT ar VMI kurį nutvėrė prisidirbusį, tas tuoj susirgs pūkinlige.
Ta liga yra tarytum savotiškas apsidraudimo polisas, kuriam laikui padedantis visa galva nekristi į baisius ir šiaip jau visokios karjeros galą reiškiančius nemalonumus. Pūkinligę galima palyginti su stručio elgsena: kilus pavojui - galvą į smėlį ir vaidinti pasislėpusį, apsidraudusį. Tai tik saviaupgaulė, bandymas kurį laiką nematyti, negirdėti, nejausti atslenkančios karjeros ir privilegijuotos padėties visuomenėje pabaigos. Nes kol apsimetęs sergi ta pūkinlige, kol stručio galva pakasta smėlyje, gyvenimas aplinkui nesustoja, įvykiai rutuliuojasi, asmeninės negandos tik kaupiasi, pavojai didėja.
Jau tiek dešimtmečių valstybės vyrus ir moteris kamuojanti pūkinligė tik parodo, kad nė vienas, ja sirgęs, neturi asmeninės atsakomybės jausmo, deramo orumo ir garbės. Politikai linkę labai skrupulingai ir skausmingai skaičiuoti ir sekti savo reitingus, tačiau nė kiek nepamąsto apie asmeninę reputaciją. O kai būni sučiuptas padaręs žalą valstybei, jos interesams, gerovei, piliečiams, tai kol kas nė vienas (kiek pamenu) nepadėjo ant stalo savo darbinio pažymėjimo, nė vienas neišėjo ramiai uždaręs duris ir bent mintyse sau prisipažinęs – kaltas. Naudojamasi įprastu metodu – susirgti pūkinlige.
Pūkinligė – tai ne tik šiomis dienomis linksniuojamo Seimo nario Kęstučio Pūko liga. Tai daug rimčiau, nei gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Tai elementari nepagarba ne tik kolegoms, bet ir visai valstybei, jos institucijoms bei piliečiams. Todėl prisidengus pūkinlige nuvertinami ir visi mūsų demokratijos pasiekimai.
Galima suprasti, kad kiekvienas mūsų turi teisę gintis, vengti pavojų, ypač paliečiančių asmeninį gerbūvį, statusą visuomenėje. Tačiau argi ne keista, kad populiariausia gynybos priemonė – tai staiga užklupusios būtos ir nebūtos ligos? Dėl panašių pūkinligių savaites, mėnesius ar net pusmečius stovi kokių nors Seimo komisijų darbas, nevyksta teismo procesai, neįmanoma žmogaus nei kur iškviesti, nei ką daryti. Tempiamas laikas yra padorumą ir garbę praradusiems gera priemonė – o gal viskas užsimirš? Gal vietoje vieno, nučiupto ką nedoro darančio, atsiras jau kitas? Tada visas dėmesys – tik jam, tam naujokui, o ankstesni valstybinio masto niekšeliai galės tyliai pasitraukti į šešėlį...
Viskas teisėta. Taip ir gyvename, vis pasirgdami pūkinligėmis. O prognozuoti ją ne taip jau ir sunku. Tik reikia stebėti, kur visuomenėje kaupiasi įtampa, kur daromi įtartini darbai, veiksmai ar priimami nevykę, net visuomenę pykdantys sprendimai.
Gal ir apsiriksiu, bet labai panašu, kad ta nelemta pūkinligė sėlina ir prie vyriausiojo mūsų visų sveikatos saugotojo...

Skaityti 448 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Gegužė 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje