Savireklama

GRUZINO CIRKAS UKRAINOJE

  • %PM, %15 %829 %2017 %18:%Gruo

Kęstutis GABŠYS

Pastarosiomis dienomis iš Ukrainos vėl atskriejo neramios žinios apie politinius neramumus šioje šalyje. Protestai prieš valdžios veiksmus Ukrainoje buvo dažni ir visi protestuojantys kažkodėl juos siekia vadinti „maidanais“. Kodėl beveik tris mėnesius nesėkmingai tautą į Maidaną bandęs išvesti buvęs Gruzijos Prezidentas Michailas Saakašvilis staiga susilaukė jėgos struktūrų represijų, sunku pasakyti. Vieni apžvalgininkai įžvelgia Maskvos ranką, kiti kalba apie konfliktus šiuo metu Ukrainą valdančios grupuotės viduje.
Protestai prasidėjo, kai praėjusią vasarą Ukrainos Prezidentas Petro Porošenko pasielgė labai neoriai ir susipykęs su buvusiu kursioku Michailu Saakašviliu iš jo atėmė Ukrainos pilietybę motyvuodamas tuo, kad M. Saakašvilis nenurodė, kad jam Gruzijoje yra iškeltos baudžiamosios bylos. Tai juokingas paaiškinimas, nes tuo metu, kai pats P. Porošenko jam teikė Ukrainos pilietybę, apie buvusio Gruzijos prezidento problemas gimtojoje šalyje žinojo beveik kiekvienas.
M. Saakašvilis Gruzijoje susikūrė kovotojo su korupcija ir oligarchais reputaciją, kurią jis bando kapitalizuoti Ukrainoje, siūlydamas savitą, postsovietinėms valstybėms būdingą, politinių problemų kelią. Kertinė Gruzijos ir Ukrainos socialinės ekonominės sistemos problema yra oligarchinis kapitalizmas. Šiose valstybėse teisiniu lygmeniu yra kuriamos dirbtinės problemos ekonominei konkurencijai, neįsileidžiamos užsienio investicijos, o ekonominių gėrybių saugumas yra glaudžiai susijęs su politinės valdžios turėjimu. Ekonomines gėrybes galima išlaikyti tik būnant „prie valdžios“, o pralaimėjus politinę kovą netenkama ne tik valdžios, bet ir nuosavybės.
Dabartinis Ukrainos prezidentas Petro Porošenka yra toks pats oligarchas. Jis neformaliai vadovauja didžiausią frakciją turinčiai partijai parlamente, kuri vadinama „Petro Porošenko politiniu bloku“. Jam priklauso viena iš šalies televizijų – 5 kanalas. Apie Ukrainos prezidento šokolado verslo imperiją visi jau esame girdėję, taigi šio žmogaus rankose yra sukoncentruota politinė valdžia, ekonominė galia ir medijos rinkos dalis. Ukrainos Prezidentui yra sunku reformuoti šią sistemą, nes jis pats yra šios sistemos vaisius. Vis dėl to ją reikia reformuoti, nes tai trukdys valstybei išgyventi karo sąlygomis.
M. Saakašvilis, žerdamas populistinius lozungus, Prezidentą P. Porošenką nori paversti visų Ukrainos nelaimių priežastimi ir blogio šaknimi. Tai yra kvaila. Pirma, P. Porošenko nenusileido iš Marso ir jis veikia toje aplinkoje ir tokiomis priemonėmis, kokias rado tapęs Ukrainos Prezidentu. Antra, P. Porošenko nėra rusiško tipo „žaliavinis oligarchas“, kurio tikslas yra maksimaliai išpumpuoti gamtos turtus, juos brangiai parduoti užsienyje ir dingti iš Ukrainos. Jo koncerno produkcijos vartotojai pirmiausia yra paprasti ukrainiečiai, todėl Ukrainos Prezidentas yra asmeniškai suinteresuotas šalies gyventojų gerove.
M. Saakašvilio valdymo laikais Gruzijoje buvo pasiekti įspūdingi kovos su korupcija rezultatai. Pagal korupcijos suvokimo indeksą Gruzija iš 133 vietos pakilo iki 44. Apie reformas Gruzijos policijoje sklando legendos. Tiesa, mokslininkai, nagrinėjantys M. Saakašvilio pasiekimus, yra šiek tiek kritiškesni. Jie smarkiai kritikuoja, kad buvęs Gruzijos Prezidentas kovai su korupcija labiau kliovėsi prokurorais, o ne buhalteriais ir auditoriais.
Pasaulinė kovos su korupcija praktika rodo, kad korupcinės bylos ir suėmimai yra kaip vyšnia ant torto. Ji atrodo įspūdingai, tačiau didžiausią poveikį korupcijos prevencijai daro valdymo skaidrumo didinimas bei aiškių ir paprastų administracinių sprendimų taisyklių priėmimas. Tai M. Saakašviliui nebuvo patrauklu ir šia veikla užsiėmė dabar jau miręs Gruzijos Ekonomikos ir plėtros ministras Kakha Bendukidzė, būtent jis ir yra tikrasis Gruzijos reformų sėkmės architektas. Asmeninių M. Saakašvilio „reformų“ iniciatyvos balansavo ties teisėtumo riba ir (daugelio politinių apžvalgininkų nuomone) bylos Gruzijoje jam yra keliamos tikrai ne be reikalo.
Šiandien Ukraina vėl atsidūrė nemalonioje kryžkelėje. Liaudis nekantrauja ir nori reformų. Nekantraujanti visuomenė kamuojasi tarp noro greitai ir stebuklingai išspręsti visas problemas ir ilgo bei sunkaus darbo. Kiekvienas iš tų kelių turi savų privalumų ir savų trūkumų, o pasirinkimą sunkina šalia seilę varvinanti rusiška meška.

Skaityti 356 kartai Atnaujinta %PM, %22 %736 %2017 %16:%Gruo

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Gruodis 2018
S Pr A T K P Š
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje