Savireklama

PRISIGYVENOME

  • %PM, %26 %640 %2018 %14:%Saus

Andrius JUŠKEVIČIUS

Iki atkurtos Lietuvos šimtmečiui likus tik 20 dienų gavome „gerą“ žinią iš pasaulio ekonomistų. Sniego beveik palaidotame Šveicarijos kalnų kurorte Davose vykstančiame Pasaulio ekonomikos forume paskelbtas šių metų vadinamasis Įtraukties plėtros indeksas. Lietuva užėmė pirmąją vietą (!) tarp besivystančių valstybių. Ši pozicija nedžiuginanti, nes mes katastrofiškai atsiliekame nuo valstybių, didelę ekonomikos dalį kuriančių smegenimis, o ne su kokių santechnikų raktais.
Įtraukties plėtros indeksas, pagal kurį kasmet įvertinami 103 valstybių ekonominiai rodikliai, parodo šalių ekonominį progresą ne tik pagal bendrojo vidaus produkto (BVP) augimą. Jame kartu remiamasi socialiniais, demografiniais bei kitokiais ekonominiais rodikliais.
Tarp išsivysčiusių valstybių pirmoji vieta teko Norvegijai, antroji – Islandijai, trečioji – Liuksemburgui. Išsivysčiusių valstybių grupei priskirta ir Estija, užėmusi 22 vietą, o toje grupėje iš viso nurodytos 29 valstybės.
Šis tyrimas dar kartą parodė, kad ne BVP augimas lemia gerėjančius valstybės piliečių gyvenimo standartus. O kiek apie tai jau kalbėjo mūsų ekonomistai, dalis politikų, visa galva dar nepasinėrusių ir nenugrimzdusių į kovą su užsienio žurnaluose pasirodančia alkoholio reklama? Pamenate, kai kurie nesusipratėliai mūsų politikai, išgirdę apie stebėtinai puikų 2016 m. ir 2017 m. Lietuvos BVP augimą, tik retoriškai klausė: gyvenimas vis gerėja, tai kodėl tauta taip masiškai bėga į užsienį? Netrūko ir priekaištų balsuojantiems kojomis prieš gyvenimo sąlygas Lietuvoje: jie neįvertina, jie nesupranta, jie nemyli savo tėvynės...
Užsienio ekonomistų žiedo, atliekančių panašius tyrimus ir skelbiančių išvadas, niekaip neapkaltinsi „alkopramonės“ papirktaisiais ar aršiais politiniais oponentais, norinčiais bet kokia kaina kišti pagalius į „šlovingų“ „valstiečių“ valdymo politiką. Ne, tai yra pamokančios išvados, į kurias stengiasi atsižvelgti, jeigu tik įmanoma – ir kuo greičiau vadovautis kiekvienos valstybės vadovai, realai besirūpinantys savo piliečių gerove.
Dauguma žmonių savo šalies ekonominę pažangą matuoja ne BVP augimo statistika, o per asmeninę prizmę – pajamas, darbo galimybes, ekonominį saugumą ir gyvenimo kokybę, psichologinę aplinką. Aišku, BVP augimas yra būtina, bet visiškai nepakankama sąlyga gyvenimo standartams gerėti. Todėl atliekant minėtą tyrimą remtasi ir kitais svarbiais rodikliais. Augimas ir plėtra vertinta pagal vienam gyventojui tenkantį BVP, užimtumą, darbo našumą bei tikėtiną sveiko gyvenimo trukmę. Įtraukimui atspindėti reitinge naudoti duomenys apie vidutines namų ūkio pajamas, skurdo lygį, pajamų ir turto Gini koeficientai (rodikliai, skirti gyventojų pajamų ar turto pasiskirstymo netolygumui atspindėti).
Suprantama, atsidurti besivystančių šalių sąrašo viršuje – vis šiokia tokia paguoda. Nedaug lieka peržengti dabar užbrėžtą liniją ir pakilti laipteliu aukštyn, atsidurti paskutinėje išsivysčiusių valstybių vietoje. Tačiau panašu, kad šiam tikslui pasiekti tikrai nepakaks dar labiau didinti tik statistinius ekonomikos skaičiukus.
Tai svarbiausia – skaičiukai ir lieka tik skaičiukais. Politikai, pasidavę jų magijai, gali rašytis sau nuopelnus, žiūrėdami į viršų kylančias kreives. O žinant, kad psichologiškai visada daug maloniau matyti gerus, širdį glostančius dalykus, gali nekreipti dėmesio į nerimą keliančius dalykus, kurių kreivės beveik nuolat taip pat šauna aukštyn. Valstybės šimtmečio išvakarėse prisigyvenome tokią tautos išsibėgiojimo, nykimo ribą, kad nežinia ką galima kalbėti ar samprotauti – kokia bus Lietuva dar po 20 ar 50 metų. Panašu, kad dar vienas mūsų valstybės šimtmetis skendi visiškoje tamsoje ir nežinomybėje. Ar čia bus Lietuva, kurioje lietuviai sudarys piliečių daugumą?

Skaityti 483 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Vasaris 2019
S Pr A T K P Š
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje