Savireklama

Dangiras Samalius: Kretinga privalo įjungti aukštesnę pavarą Pirmo puslapio

  • %AM, %21 %506 %2018 %11:%Bal

Kęstutis GABŠYS

Praėjusį savaitgalį vykęs Tėvynės Sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų partijos Kretingos skyriaus narių susirinkimas oficialiai patvirtino politikos užkulisiuose sklandžiusius gandus, kad beveik dešimt metų rajonui vadovavęs meras Juozas Mažeika daugiau nebeketina siekti mero posto. Partijos kandidatu į mero postą surinkime buvo iškeltas ekonomistas, Savivaldybės tarybos narys Dangiras Samalius.
D. Samalius aktyvioje politikoje yra beveik dešimt metų, tačiau, nepaisant viešos veiklos, jam neblogai pavyko apsaugoti savo privatų gyvenimą, todėl rajono žmonės apie šį Tarybos narį žino ne tiek ir daug. Demokratinėje visuomenėje piliečiai turi teisę žinoti viską apie žmones, kurie pretenduoja užimti renkamas pareigas. Tad šiandien su D. Samaliumi kalbamės apie jo gyvenimą, darbą ir politiką.
– Jūsų oficialioje rinkimų biografijoje parašyta, kad gimėte Margių kaime, Klaipėdos rajone. Kada atvykote į Kretingą ir kokie gyvenimo vingiai čia jus atbloškė?
– 1966 metų gegužės 5 dieną gimiau Margių kaime, esančiame netoli Gargždų, tačiau netrukus tėvai atsikraustė gyventi į Kretingą. Čia prabėgo visa mano vaikystė. Mokiausi dabartinėje Simono Daukanto progimnazijoje, baigiau Kretingos 1-ąją vidurinę mokyklą (dabartinę Pranciškonų gimnaziją). Iš Kretingos mane „išplėšė“ tik tarnyba sovietinėje kariuomenėje ir studijos Vilniaus universitete. Taigi, nors esu gimęs Klaipėdos rajone, save laikau kretingiškiu ir tikru žemaičiu.
– Kodėl nusprendėte studijuoti ekonomiką ir po studijų vėl grįžote į Kretingą?
– Mokykloje visada patiko matematika ir skaičiai. Studijuoti teko permainų laikotarpiu, todėl greitai pajutau turintis gabumų verslui. Dar studijų metais su keliais kurso draugais atidarėme kavinę Vilniuje. Grįžęs į Kretingą su mama atidariau parduotuvę. Skaudžiausią smūgį patyrėme, kai buvo įvestas litas. Žmonės pradėjo taupyti. Apyvartos krito, teko uždaryti parduotuvę ir „atsistoti“ į Darbo biržą.
Ji atsiuntė dirbti į „Akmeną“. Kai įmonę nupirko SBA koncernas, nuo 2005 m. dirbau motininėje koncerno įmonėje Klaipėdoje. Buvau atsakingas už visų koncerno įmonių apskaitos ir finansinės atskaitomybės konsolidavimą. Tai buvo pakankamai sudėtingas, tačiau, neslėpsiu, įdomus darbas. Įvykdžiau užduotis ir 2008 m. nusprendžiau grįžti į „Akmeną“.
– Kaip atsidūrėte politikoje ir kodėl nusprendėte pasirinkti TS–LKD?
– Kaip jau minėjau, studijavau permainų laikotarpiu, todėl 1990-uosius sutikau Vilniuje. Dalyvavau Sąjūdžio mitinguose, 1991 metų sausio 13-ąją su draugais buvome prie LRT pastato Konarskio gatvėje. Vėliau nuo politikos šiek tiek nutolau, tačiau visada balsavau už dešiniąsias politines jėgas.
Kai 2008 metais vyko Seimo rinkimų kampanija, Kretingoje vienmandatėje rinkimų apygardoje kandidatavęs TS–LKD atstovas paprašė mano paramos. Padėdamas jam rinkimuose, susipažinau su šios partijos Kretingos skyriaus nariais. Po tų rinkimų įstojau į šią partiją. Kažkaip viskas buvo natūraliai, nei aš itin prašiausi, nei dabartiniai partijos kolegos mane labai stipriai įkalbinėjo.
– Kodėl artimiausiuose mero rinkimuose nusprendėte siekti šio posto? Ar nebijote, kad pasitraukus Juozui Mažeikai TS–LKD Kretingoje gali ištikti krizės?
– Iš tikrųjų Juozas Mažeika Kretingos rajone yra išskirtinė asmenybė. Rajono savivaldybėje yra iškabintos nuo Nepriklausomybės paskelbimo mero pareigas ėjusių žmonių nuotraukos. Žvelgdamas į rajono vadovų portretų galeriją supranti, kad Kretingai labai pasisekė, jog šį laikotarpį mero pareigas ėjo J. Mažeika. Labai gaila, kad Juozas nusprendė nebekandidatuoti, bet tai yra jo sprendimas ir mes jį privalome gerbti.
Dirbdamas rajono Taryboje, stebėjau J. Mažeikos veiklą. Iš jo mokiausi, kaip reikia išklausyti skirtingas nuomones, visus suvienyti ir nukreipti bendram darbui. Pasistengsiu šias pamokas prisiminti, tačiau aš ir mano partijos kolegos turime naujų idėjų, ką reiktų padaryti, kad Kretinga neprarastų pagreičio, galėtumėme įjungti aukštesnę pavarą. Tikiuosi, kad artėjančiuose rinkimuose Kretingos žmonės šias idėjas išgirs ir jas įvertins.
– Valdžia Vilniuje ir rajone, įvairūs ekspertai labai teigiamai vertina Kretingos rajono socialinę – ekonominę padėtį. Čia yra mažas nedarbo lygis, mažas nusikalstamumas, mažai reikia mokėti socialinių pašalpų. Ar jūs pritariate tokiam idiliškam vaizdui, ar vis dėlto šiandien matote problemų, kurias būdamas meru spręstumėte geriau?
– Pastaruoju metu Kretinga tampa Klaipėdos ir Palangos miegamuoju rajonu. Tai nėra blogai, nes ten kretingiškiai uždirba pinigus, kuriuos išleidžia mūsų rajone. Jų mokami mokesčiai taip pat ateina į rajono savivaldybės biudžetą. Tačiau „miegamojo rajono“ padėtis turi trūkumų ir pavojų. Mums nerimą kelia tuštėjančios rajono mokyklos, bet turime prisiminti, kad jauni žmonės yra linkę apsigyventi ten, kur yra darbo.
Savivaldybė turi dėti visas pastangas, kad į Kretingos rajoną ateitų kokios nors pramonės įmonės. Pritraukti užsienio investicijas į mažesnes savivaldybes sudėtinga, tačiau gerų pavyzdžių Lietuvoje yra. Ketinu atidžiai išsistudijuoti tų savivaldybių patirtį ir įvertinti, kaip ją galima pritaikyti Kretingoje.
Manau, kad Kretingos rajono savivaldybė didesnį dėmesį turi skirti turizmo vystymui. Vidaus ir užsienio turistai į bendruomenę atveža daug pinigų, o turizmo sektorius Europoje sukuria daug gerai apmokamų darbo vietų. Mes turime išnaudoti Kretingą kaip tarptautinės piligrimystės centrą, tačiau privalome ieškoti ir naujų turistų. Vienas iš tokių tarptautinių turistų traukos šaltinių galėtų tapti motobolas. Techninės sporto šakos pasaulyje yra populiarios, o jų fanai savo hobiui išleidžia daug pinigų. Kretinga turi motobolo tradicijas, tačiau privalome šį sportą pakelti į aukštesnį lygį.
Yra Kretingoje ir daugiau problemų. Artimiausiu metu dėl aktualiausių ketinu tartis su skyriaus nariais. Taip pat ieškosiu būdų išgirsti visų Kretingos miesto ir rajono gyventojų nuomones.
– Esu skaitęs išmintį, kad šiais laikais apie žmogų daugiausia pasako ne tai, kaip jis dirba, o tai, kaip jis tingi. Kokie yra Jūsų pomėgiai, kuo užsiimate laisvalaikiu?
– Šiandien man iš tikrųjų tenka daug dirbti. Negaliu sau leisti egzotiškų tris savaites trunkančių kelionių po Amazonės džiungles ar kitas egzotiškas vietas. Mano laisvalaikio pomėgiai yra paprasti ir labai žemiški. Truputį fotografuoju ir domiuosi astronomija. Turiu tokią idėją – savo tėvų žemėje norėčiau pastatyti mėgėjišką astronomijos observatoriją. Ten vieta yra pakankamai nuošali, todėl dangaus kūnai matosi pakankamai ryškiai. Observatorijoje galėtų lankytis vaikai, kuriems pažintis su mus supančia visata galbūt paskatintų žengti tą vieną lemtingą žingsnį pirmyn... Tikiuosi, kad kada nors šią idėją ir pavyks įgyvendinti.

Skaityti 1981 kartai Atnaujinta %AM, %21 %518 %2018 %11:%Bal

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Liepa 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje