Savireklama

Nuostolinga veikla tampa pelninga Pirmo puslapio

  • %AM, %03 %478 %2018 %10:%Birž

 

Aistas MENDEIKA

Praėjusiais metais Savivaldybės įmonė „Kretingos komunalininkas“ dėl miesto kapinių priežiūros patyrė nuostolį. Tikimasi, kad šiemet taip neatsitiks, nes neseniai Kretingos rajono savivaldybė patvirtino naujus didesnius įmonės teikiamų paslaugų įkainius.
Kretingos rajono savivaldybės skelbiamais duomenimis, iš viso rajone yra 141 kapinės. Darbėnų seniūnijos teritorijoje yra 41 kapinės, Imbarės seniūnijoje – 17, Kartenos seniūnijoje – 12, Kretingos kaimiškojoje seniūnijoje – 26, Kūlupėnų seniūnijoje – 11, Salantų miesto seniūnijoje – 2, Žalgirio seniūnijoje – 22 ir Kretingos miesto seniūnijoje – 10.
Kaimo seniūnijų bei Salantų miesto seniūnijose esančių kapinių priežiūra rūpinasi pačios seniūnijos. Savo jėgomis bei lėšomis pjaunama žolė, genėjami medžiai, surenkamos šiukšlės. Pastarąsias bei susikaupiančias žaliąsias atliekas išveža SĮ „Kretingos komunalininkas“. Įmonei už šią prievolę sumokama pagal nustatytą komunalinių rinkliavų tvarką. Susikaupus didesniam šiukšlių ar žaliųjų atliekų kiekiui prieš Vėlines ar kitokias šventes, kai dažniau lankomi mirusių artimųjų kapai, seniūnijos papildomai samdo komunalininkus.
Vienintelės Kretingos miestui priklausančios naujosios Petrikaičių kapinės nėra miesto seniūnijos teritorijoje – jos įsikūrusios Žalgirio seniūnijoje. Beveik visų Kretingos miesto kapinių priežiūra rūpinasi SĮ „Kretingos komunalininkas“. Tik J. Jablonskio gatvėje esančias Evangelikų liuteronų kapines prižiūri parapija, o Žemaitės alėjoje esančiomis Antrojo pasaulinio karo karių kapinėmis rūpinasi Kretingos muziejus.
Paprastai kaimo seniūnijos didžiausią dėmesį skiria veikiančioms kapinėms. Senos ir neveikiančios sulaukia kur kas mažiau žmogaus rankų prisilietimų. Skundžiamasi, jog seniūnijos dažnai neturi pakankamai nei pajėgumų, nei lėšų, kad galėtų visas jų teritorijose esančias kapines prižiūrėti taip, kaip norėtųsi. Iš aštuonių įmonės „Kretingos komunalininkas prižiūrimų Kretingos miesto seniūnijai priklausančių kapinių neveikiančios yra penkios.
Kretingos miesto seniūnija su SĮ „Kretingos komunalininkas“ yra sudariusi sutartį dėl seniūnijai priklausančių kapinių priežiūros. Pagal ją komunalininkams priklauso ne tik reguliariai išvežti šiukšles, bet ir atlikti kitus kapinių priežiūros darbus, kuriuos kaimo seniūnijos nudirba pačios. Prižiūrėti miesto kapinėms įmonėje įsteigti ir dviejų specialistų etatai, kurių išlaikymas per metus kainuoja apie 20 tūkst. eurų.
Savivaldybės įmonė „Kretingos komunalininkas“ lyg ir perima dalį Kretingos miesto seniūnijos funkcijų. Mat įmonės specialistai rūpinasi ne tik kapinių švara, bet ir mirusiųjų laidojimo tvarka, apskaita bei kitais reikalais. Tačiau tik Petrikaičių kapinėse mirusieji laidojami pagal nustatytą tvarką, kapavietės iš anksto suplanuotos, o mirusieji užregistruojami. Taip pat į duomenų bazę įrašomi ir kapavietes prižiūrintys artimieji.
Pasak Kretingos miesto seniūnijos seniūno pavaduotojos Almos Patamsienės, kapinių priežiūros funkcijos komunalininkams, matyt, perduotos todėl, kad seniūnija pati nepajėgi susitvarkyti. Tačiau komunalininkų veikla kapinėse yra derinama su seniūnija.
„Kretingos miesto kapinės yra didelės“, – „Švyturiui“ teigė SĮ „Kretingos komunalininkas“ direktorė Renata Surblytė motyvuodama tai, kad įmonė miesto kapinių priežiūros funkciją lyg ir perėmė iš seniūnijos.
Pasak R. Surblytės, iki šiol kapinių priežiūros sritis įmonei kasmet atnešdavo nuostolių. Tačiau šiemet Taryba patvirtino naujus komunalininkų teikiamų paslaugų įkainius, todėl nuostolių neturėtų būti. Kitaip tariant, Kretingos miesto seniūnija dabar už kapinių priežiūrą įmonei turės sumokėti daugiau.
Suprantama, Kretingos miesto seniūnija komunalininkų paslaugomis naudojasi ir už jas sumoka ne tik dėl kapinių priežiūros. Tačiau, kaip neseniai įvykusio Kontrolės komiteto posėdžio dalyvius tikino įmonės direktorė R. Surblytė, kapinių priežiūra tikrai nebūsianti nuostolinga.
„Bent jau peržiūrėjus pirmojo šių metų ketvirčio rezultatus taip teigti galima“, – sakė R. Surblytė.
SĮ „Kretingos komunalininkas“ direktorė informavo, jog šiemet naujosiose miesto kapinėse per mėnesį palaidota vidutiniškai 20–30 mirusiųjų, senosiose kapinėse – 5–15, o Petrikaičių kapinėse – iki 10. Pernai vadinamosiose Padvarių kapinėse buvo palaidoti 193 mirusieji, senosiose kapinėse – 84, Petrikaičių kapinėse – 48 mirusieji.

Skaityti 354 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Birželis 2019
S Pr A T K P Š
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje