Patalpas ir veiklas pritaikė neregiams Pirmo puslapio

  • %AM, %23 %440 %2018 %09:%Birž

 

Laima STONKUVIENĖ

 

Nuo šių metų pavasario Dienos veiklos centras partnerystės teisėmis dalyvauja ES Europos regioninės plėtros fondo paramos finansuojamame Interreg Latvijos ir Lietuvos 2014-2020 projekte „Matyk Kitą Kelią/Aš Matau“. Projektas skirtas asmenims, išgyvenantiems regėjimo negalią, pažinti, aplinkai pritaikyti, veikloms vystyti. Po ilgų planavimų ir darbų šiandien Dienos veiklos centro infrastruktūra jau pritaikyta regėjimo negalią išgyvenantiems žmonėms – tai viena iš pirmųjų įstaigų Kretingos rajone, pritaikiusi patalpas, kuriose teikiamos dienos socialinės globos paslaugos asmenims su regėjimo negalia ir regėjimo sutrikimais.

„Regėjimo negalią turintys žmonės vaikšto mūsų miesto gatvėmis, lankosi įstaigose, prekybos centruose, pramogų vietose. Jie gyvena toje pačioje aplinkoje, kurioje gyvena regintieji. Sėkmingai neregių ir silpnaregių integracijai į aplinką būtina jiems pritaikyta aplinka – šaligatviai, įėjimai į pastatus, galimybė orientuotis pastate. Netinkama aplinka šios negalios žmonėms sukelia problemų, su kuriomis jiems susidoroti tampa sunku, – sakė Dienos veiklos centro direktorė Birutė Viskontienė. – Turime galvoti apie kiekvieną savo miesto bendruomenės narį, ieškoti galimybių ir kurti pritaikomas erdves, įgalinti aplinką tapti prieinama. Pabandykime užsirišę akis išeiti iš namų į miestą, nueiti pas kaimyną druskos. Tiek tereikia, kad pajustume, kaip jaučiasi žmogus, negalintis matyti arba turintys silpną regėjimą. Europos Sąjungos valstybėse fizinės aplinkos prieinamumui regėjimo ir silpnaregystės negalią turintiems žmonėms skiriama vis daugiau dėmesio. Draugiška, neįgaliesiems pritaikyta aplinka yra Jungtinių Tautų teisių konvencijos nuostatų įgyvendinimo dalis. Labai džiaugiamės, kad patalpas žmonėms su regėjimo negalia galėjome pritaikyti ir mes“.  

Jau prie lauko durų neįgaliuosius pasitinka garsinis švyturys, atliekantis informacijos pateikimo funkciją ir suteikiantis neįgaliajam pradinės orientacijos pastate informaciją. Pasak B. Viskontienės, garsinio švyturio funkcijos valdomos per nemokamą mobiliojo telefono programėlę arba rankiniu būdu liečiant garsinio švyturio mygtukus. Pastato išorėje ir viduje sumontuoti orientaciniai takai, skirti orientacijai prie pastato ir pastate palengvinti. „Orientaciniai takai tęsiasi per visus tris pastato aukštus. Pastato viduje skiriamosiomis juostomis pažymėti ir laiptai, ant jų turėklų yra informaciniai užrašai brailio ir taktiliniu raštu, padedantys neįgaliajam susiorientuoti, kuriame aukšte yra. Aukštuose susiorientuoti padeda taktiliniai ir brailio rašto informaciniai žemėlapiai, visų kabinetų durys yra pažymėtos kontrastingos spalvos lentelėmis su taktiliniu ir brailio raštu. Išskirtinai geltona vidaus vedlio reljefinių takų, lentelių ant laiptų turėklų, durų ir laiptų pirmosios ir paskutiniosios pakopos žymėjimo spalva yra kontrastinga spalva pagrindui, ant kurio uždėtos skiriamosios žymos. Spalvų kontrastingumas reikalingas silpnaregiams, nes taip yra įspėjama apie artėjantį objektą, padeda orientuotis didelėse erdvėse“, – pasakojo Dienos veiklos centro direktorė.

Jos žodžiais, silpnaregiai – tai žmonės, kurie mato silpniau nei regintieji, bet ir tie, kurie mato kitaip. Tamsiu paros metu ir esant mažam apšvietimui silpnaregis dažnai tampa aklu. Silpnaregiams sunku orientuotis, kai nėra spalvų kontrasto, linijos siauros, susiliejusios su aplinka. Tyrimų duomenimis nustatyta, kad silpnaregiai geriau mato ryškias, pozityvias spalvas. A. Viskontienė pasidžiaugė, kad projektas suteikė galimybę įsigyti ir muzikos instrumentų, vykdyti muzikos terapiją, tobulinti neįgaliųjų talentus, muzikinę klausą. Įsigyta apie 30 rūšių ritminių ir iliustracinių instrumentų: būgnai, barškučiai, medinis metalofonas, varpeliai, ksilofonas, bek-triton ir kt.  

Keramikos studijoje lipdomi darbai iš molio, taikomos įvairios darbo technikos, tobulinami neįgaliųjų meniniai gebėjimai. Regėjimo negalią turintiems lankytojams pritaikyta viena kompiuterinio darbo vieta su instaliuota teksto didinimo ir šnekamąja funkcijomis, įsigyta specializuota, instaliuotai programai pritaikyta padidinto šrifto klaviatūra.

„Pritaikytos patalpos atveria Dienos veiklos centro duris platesniam neįgaliųjų ratui. Tai žinutė Kretingos miesto žmonėms, turintiems regėjimo sutrikimus, kad dienos socialinės globos paslaugos yra prieinamos visiems miesto gyventojams. Mūsų siekis, kad socialines paslaugas Kretingos rajone gautų kuo daugiau negalią išgyvenančių žmonių, kad jie dalyvautų bendruomenės gyvenime, realizuotų save atrasdami savo talentus mene ir kultūrinėse veiklose. Mums svarbu, kad savo neįgaliais artimaisiais pasirūpintų jų globėjai ir šeimos nariai, suteiktų jų kasdienybei daugiau spalvų ir bendravimo galimybių. Pritaikyta infrastruktūra – tai investicija į ateitį, į mūsų miesto žmonių, turinčių ribotas galimybes, kokybiškesnį gyvenimą. Kiekvienas iš mūsų, nepriklausomai nuo to, kokią gyvenimo istoriją su savimi nešamės, esame vertybė, ir kiekvienas turime teisę į orų gyvenimą sau prieinamoje aplinkoje ir bendraminčių rate. Todėl tai, kas prieinama, patogu, saugu reginčiajam, turi būti prieinama, pasiekiama, patogu, saugu ir regėjimo negalią turinčiam žmogui“, – akcentavo B. Viskontienė.

Direktorė prisipažino ir pati labai daug sužinojusi, labiau pažinusi regėjimo negalią. Ji parengė informaciją taktiliniam leidiniui „Matyk kitą kelią“, kuris, anot B. Viskonienės, skirtas įgaliems žmonėms, kad šie geriau pažintų neregius. „Nuo regėjimo negalios perspektyvoje nesame apdraustas nė vienas, todėl, manau, daugiau žinoti apie šią negalią kiekvienam būtų ne pro šalį“, – įsitikinusi Dienos veiklos centro direktorė.

O regėjimo negalią turintysis sako: prieš pradėdamas bendrauti su manimi, prisistatyk ir supažindink mane su šalia esančiais grupės nariais, kad nepasijusčiau atstumtas. Nevenk žodžių „Žiūrėk“, „Matai“, neįžeisi. Neregys laukia žodinės reakcijos. Kad ir kokia maloni būtų tavo šypsena ar galvos linktelėjimas, jie nebylūs ir neregiui nieko nereiškia. Nepamiršk, kad neregiai yra nematantys, tačiau puikiai girdintys. Nesišnibždėk.

Jeigu esi mano palydovas arba vedlys, einant pro duris ar siauru įėjimu eik pirmas. Eik šalia, truputėlį priekyje. Niekada nelaikyk mano rankos pasivaikščiojimo metu. Leisk man pačiam į tave įsikibti. Kylant ar leidžiantis laiptais pasakyk man: „Atsargiau, dabar lipame ar leidžiamės laiptais“. Pasiūlyk parankę. Perspėk, kai vieni laiptai baigiasi ir prasideda kiti. Jei nelydi manęs, nusakyk, kokie laiptai ir kurioje pusėje turėklai. Būdamas vienas, aš pajusiu laiptų pabaigą baltąja lazdele arba mano vedlys gali būti mano augintinis šuo. Akli žmonės pusiausvyrai palaikyti naudojasi rankomis.

Vaikščiojant apibūdink aplinką, nurodyk bet kokias kliūtis, pavyzdžiui, laiptus žemyn ar aukštyn, plyšį šaligatvyje. Papildomų pavojų man gali sukelti besisukančios durys, pusiau atidaryti stalčiai ar durys, iš sienų išsikišusios lempos, lentynos. Perspėjant mane neužtenka pasakyti: „Saugokis“. Būtina tiksliai nurodyti, koks yra pavojus, ko neturėčiau daryti, pavyzdžiui, nebėgti, pasilenkti, nešokti. Pokalbio viduryje nepalik manęs neįspėjęs ir nepasitrauk. Palydėk mane iki sienos ar turėklų, kurie būtų išėjimo pagalbininku.

Mano namuose kiekvienas daiktas turi savo nuolatinę vietą. Jeigu ką nors paėmei, padėk į tą pačią vietą. Jei pamiršai kur, paklausk, man tai ypač svarbu, jei gyvenu vienas. Leisk daiktus ar priemones man pačiupinėti – taip susipažinsiu su daiktais, kurių nematau. Jeigu paėmei pinigų, įgarsink, kokią sumą paimi ir kokią grąžini. Prie vaišių stalo paaiškink, kas yra lėkštėje pagal laikrodžio rodyklę. Patarnaudamas prie stalo padėsi man pasakydamas, kur yra stiklinė ir kita.

Skaityti 302 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Rugpjūtis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje