Šimtmečio dainų šventėje – per pusė tūkstančio kretingiškių Pirmo puslapio

  • %PM, %30 %746 %2018 %16:%Birž

 

Laima STONKUVIENĖ

 

Jau šį šeštadienį, birželio 30-ąją, Dainų diena Kauno Dainų slėnyje prasidės Lietuvos šimtmečio dainų šventė „Vardan tos...“. 36 tūkstančių dalyvių būryje bus ir beveik 600 Kretingos rajono atstovų.

„Dainų šventėje pasirodys 34 rajono kolektyvai, kuriuose – 578 meno mėgėjai, o iš viso kartu su organizacinio darbo grupės nariais, atsakingais už dalyvių maitinimą, nakvynę, nuvežimą į repeticijos ar pasirodymo vietą ir kita, Kretingos delegaciją sudarys 629 kretingiškiai, – pasakojo viena iš Kretingos delegacijos koordinatorių Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Dalia Činkienė. – Nors šiais metais, palyginti su prieš ketverius metus vykusia Dainų švente, Kretingos atstovų bus beveik šimtu mažiau, rajono delegacija kartu su didžiųjų miestų – Vilniaus, Klaipėdos ir kitų – delegacijomis yra gausiausių delegacijų dešimtuke. Tai rodo, kad kolektyvų vadovai, o ir patys žmonės dirba labai nuoširdžiai, siekia patekti į Dainų šventę, į kurią atrenkami tik patys geriausi kolektyvai“.
Į šventę vyksta Kretingos kultūros centro ar jo skyrių kolektyvai: moterų choras „Svaja“ ir vyrų vokalinis ansamblis „Žilvinas“, kuriems vadovauja Aloyzas Žilys, kamerinis mišrus choras „Kristale“, vadovaujamas Kristinos Rimienės, folkloro ansambliai „Gervelė“ (vad. Elena Šalkauskienė), S. Ipilties „Graistupis“ (vad. Laimutė Šiaulienė), Šukės „Šukupis“ (vad. Alvydas Vozgirdas), Vydmantų „Žemčiūga“ (vad. Jolanta Japertienė), Kartenos skyriaus folkloro kolektyvas (vad. Rimantas Varkojus), jaunimo folkloro ansamblis „Kitep“ (vad. Vitalija Valeikienė), liaudiškos muzikos kapela „Lakštingelė“ (vad. Pranas Razmus), pagyvenusiųjų liaudiškų šokių grupė „Rangė“ (vad. Andrius Razmus), vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Toncius“ (vad. Andrius Razmus), Kartenos skyriaus pagyvenusiųjų liaudiškų šokių grupė (vad. Janina Vaičekauskienė), Darbėnų skyriaus vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Darba“ (vad. Vilma Petrošienė), E. Radžiaus teatras (vad. Nerijus Gedminas), vaikų ir jaunimo teatras „Atžalynas“ (vad. Auksė Antulienė), Kurmaičių skyriaus suaugusiųjų dramos kolektyvas (vad. Donatas Žilinskas).
Dainų šventėje taip pat dalyvauja net šeši Kretingos meno mokyklos kolektyvai: chorai „Smiltė“ (vad. Lilija Bakšanskienė) ir jaunių „Saulainė“ (vad. Violeta Andruškevičienė), liaudies instrumentų orkestras (vad. Donatas Merkelis), pučiamųjų instrumentų orkestras „Vėjūnas“ ir choreografinė grupė „Vėjūnės“ (vad. Alvydas Bružas), tradicinių kanklių ansamblis (vad. Vilija Vitkauskienė), vaikų šokių studijos „Ratilėlis“ 2 jaunių, 1 jaunimo liaudiškų šokių grupės (vad. Simona Kutkevičienė), taip pat M. Daujoto pagrindinės mokyklos jaunuolių liaudiškų šokių grupė „Pupa“ (vad. Paulius Vaitkevičius), Marijos Tiškevičiūtės mokyklos jaunučių liaudiškų šokių grupė „Straksiukas“ (vad. Birutė Bendikienė), Kartenos mokyklos-daugiafunkcio centro jaunučių liaudiškų šokių grupė (vad. Janina Vaičekauskienė) ir mokyklos skudutininkų ansamblis (vad. Daiva Norvaišienė). Kretingos rajonui atstovaus ir keturi salantiškių kolektyvai: gimnazijos jaunimo liaudiškų šokių grupė (vad. Donata Lubytė), Kultūros centro vyresniųjų liaudiškų šokių grupė (vad. Alma Preibienė) bei Meno mokyklos jaunių choras (vad. Vita Baužytė) ir kanklių ansamblis (vad. Silvija Piluckienė).
Ne vienas kolektyvas Dainų šventėje dalyvaus jau ne pirmąjį kartą. Rekordininkė – Kretingos kultūros centro pagyvenusiųjų liaudiškų šokių grupė „Rangė“, kuri į Dainų šventę važiuos jau 12-ąjį kartą, „Svaja“ – dešimtąjį, „Žilvinas“ – devintąjį, „Toncius“ – septintąjį. „Labai džiaugiamės, kad teisę dalyvauti Dainų šventėje šiais metais iškovojo ir palyginti neseniai susibūrę kolektyvai, tokie kaip Darbėnų vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Darba“, Kartenos skyriaus pagyvenusiųjų liaudiškų šokių grupė, Salantų kultūros centro vyresniųjų liaudiškų šokių grupė, Kretingos kultūros centro jaunimo folkloro ansamblis „Kitep“, – sakė D. Činkienė.
Pirmieji kolektyvai pasirodys antradienį, liepos 3-iąją, vyksiančioje Folkloro dienoje „Didžių žmonių žemė“. Ji prasidės simboliniu ugnies įžiebimu sostinės širdyje – Katedros aikštėje, čia bei pilių teritorijoje ir Bernardinų sode muzikuos, šoks ir dainuos beveik 400 folkloro kolektyvų, per 6 tūkst. atlikėjų, vyks amatų, kulinarinio paveldo, kitų tradicijų pristatymas. 15 val. Katedros aikštėje kiekvienas savo garsu ir vienu metu visi drauge sugaus 60 varpų – Lietuvos žmogui, dangui ir žemei.
„Kiekviena delegacija vežamės apie 20 kilogramų varpą – visi bus įrengti specialiai pastatytoje konstrukcijoje Katedros aikštėje, – pasakojo D. Činkienė. – Varpai skambės ir po vieną, ir visi drauge, tad įspūdis turėtų būti nenusakomas. Liepos 6-ąją varpai kartu su šventės dalyviais iš Katedros aikštės keliaus į Vingio parką, kur vyks Dainų diena „Vienybė težydi“, ten jiems organizatoriai taip pat yra numatę kažkokią vietą ir funkciją“.
Šių metų Dainų šventė visą Lietuvą ir pasaulį kvies kartu minėti Valstybės atkūrimo šimtmetį. Birželio 30–liepos 6 d. Vilniuje ir Kaune iš viso vyks 15 renginių, dauguma jų nemokami. Į pirmąjį renginį – Dainų dieną – šeštadienį pakvies Kaunas – taip pagerbiamas miestas, kuriame 1924 metais pirmą kartą surengta Dainų diena.
Liepos 1-ąją, sekmadienį, sostinės Simono Daukanto aikštėje pakils Dainų šventės vėliava, šventės pradžią paskelbs Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Rotušės aikštėje vyks pasaulio lietuvių ir Lietuvos tautinių bendrijų diena „Šimtas Lietuvos veidų – sujunkime Lietuvą“. Šių metų Dainų šventėje dalyvaus 1555 pasaulio lietuviai. 21 val. į Vingio parką visus sukvies šventės atidarymui skirtas renginys – L. Vilkončiaus roko opera „Eglė“.
Liepos 2-ąją prie Valdovų rūmų bus atidarytas Vaikų tradicinių amatų miestelis, kur mažieji galės išbandyti senuosius lietuvių menus ir amatus, o Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje – liaudies meno paroda „Gyvos jungtys“. Joje bus eksponuojami geriausių šalies menininkų kūrybos darbai, tarp jų – ir būrelio kretingiškių: Sandros Bričkuvienės gintaro papuošalai, Antano Sungailos „Rūpintojėlis“, Tado Šorio papuošalai iš metalo, dvi Adolfo Andriejaus Viluckio medžio skulptūros, Genovaitės Žukauskienės ir šviesaus atminimo Danutės Pučkorienės medžio raižiniai bei Palmyros Pučkoriūtės riešinės. Folkloro dienos metu veiksiančioje Tradicinių amatų mugėje dalyvaus keturi Kretingos rajono atstovai: meno kūrėjai Gražvydas Kasparavičius, Tadas Šorys, Virginijus Vaičiūnas ir sertifikuotas meistras, tautodailininkas Alioyzas Pocius.
Liepos 3-iąją, be Folkloro dienos, Šv. Jonų bažnyčioje vyks kanklių koncertas „Skambėkite, kanklės“, o Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje – vokalinių ansamblių koncertas „Dėl žalio ąžuolyno“.
Liepos 4-ąją pakvies Teatro diena „Sau, tautai, žmonijai“, kurios metu senamiestyje, Bernardinų sode ir Katedros aikštėje pasirodymus surengs 100 šalies mėgėjų teatrų, bei Kalnų parke vyksiantis vienas spalvingiausių šventės renginių – Ansamblių vakaras „Tėvyne mūsų“.
Liepos 5-osios dieną ir vakare Lietuvos federacijos stadione šokių pynes pins beveik 8 tūkstančiai šokėjų – jie pakvies į Šokių dieną „Saulės rato ritimai“, o Vilniaus pramogų areną sudrebins pučiamųjų instrumentų orkestrų koncertas „Vario audra“.
Lietuvos šimtmečio dainų šventės kulminacija – liepos 6-ąją Vingio parko estradoje vyksianti Dainų diena „Vienybė težydi“, kurioje dalyvaus per 12 tūkstančių dainininkų. Kaip teigia organizatoriai, trijų dalių programa pamažu išskleis pagrindines mūsų himno idėjas, tačiau svarbiausia bus visų Lietuvoje ir pasaulyje gyvenančių lietuvių drauge 21 val. giedama „Tautiška giesmė“, kuomet pajusime, kad mūsų ne 3, o beveik 4 milijonai, ir kad didžiausias mūsų minčių ir jausmų kūrinys yra Lietuva.

Skaityti 1108 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Rugpjūtis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje