Pralaimi karą su šiukšlėmis Pirmo puslapio

  • %PM, %04 %696 %2018 %15:%Lie

Kęstutis GABŠYS

Dėl pasikeitusio gyvenimo būdo ir ekonominių sąlygų Kretingos rajone sparčiai didėja išmetamų šiukšlių kiekis. Už atliekų surinkimą ir jų transportavimą atsakinga bendrovė „Kretingos komunalininkas“ fiziškai nebepajėgi išvežti sukauptų atliekų. Savivaldybės administracijos direktoriaus Virginijaus Domarko surengtas Administracijos atsakingų darbuotojų, seniūnų ir SĮ „Kretingos komunalininkas“ vadovybės pasitarimas baigėsi be rezultatų. Rajono atliekų tvarkymo sistemoje kardinalių pokyčių nenumatoma, kol kas nuspręsta apsiriboti šviečiamąja ir prevencine veikla.

Problemos dėl šakų, padangų ir baldų

Savivaldybės įmonės „Kretingos komunalininkas“ direktorė Renata Surblytė pasitarime sakė, kad daugiausia problemų bendrovei kyla dėl žaliųjų, stambiagabaričių atliekų ir panaudotų padangų surinkimo. „Susidaro įspūdis, kad Kretingoje šiais metais buvo nugenėti visi medžiai. 2017 metų pavasarį iš atliekų turėtojų surinkome apie 300 tonų šakų, o 2018 metų pavasarį jų jau turėjome išvežti apie 600 tonų. Dėl šios priežasties buvome priversti prailginti žaliųjų atliekų išvežimo grafiką, tačiau sukaupto šakų kiekio vis tiek nespėjome surinkti“, – teigė bendrovės direktorė.
R. Surblytė taip pat pateikė siūlymus dėl stambių gabaritų atliekų surinkimo iš periferinių Kretingos rajono vietų optimizavimo. Šiuo metu SĮ transportas, ieškodamas paliktų stambiagabaričių atliekų, važiuoja patvirtintu maršrutu. Tokiu metodu surenkamų atliekų kiekiai neracionaliai eikvoja įmonės žmogiškuosius, techninius ir laiko resursus.
Bendrovės direktorė kvietė savivaldybės seniūnus įdėmiau prižiūrėti savo teritorijose veikiančius autoservisus ir pavienius automobilių remontininkus. Pastarieji privalo sudaryti sutartis dėl panaudotų padangų ar kitų panaudotų automobilių detalių utilizavimo ir gyventojams tokias paslaugas teikti nemokamai. Deja, dažnai ši prievolė yra paprasčiausiai ignoruojama. „Padangas į Lietuvą importuojančių įmonių asociacija užsiima panaudotų padangų utilizavimu, tačiau sutartį su ja yra pasirašiusi tik viena Kretingos rajono įmonė. Kai kurie autoservisai visiškai nesislėpdami informuoja klientus, kad panaudotų padangų utilizavimas kainuos, pavyzdžiui, du eurus. Manau, seniūnai žino ne vieną tokią įmonę, o apie tai reikėtų pranešti Aplinkos apsaugos agentūros pareigūnams, kurie yra atsakingi už šių atliekų surinkimo kontrolę“, – kalbėjo R. Surblytė.

Sistemoje daug landų

Šiuo metu galiojanti atliekų surinkimo sistema numato, kad daugiausiai problemų keliančias atliekas – medžių šakas, panaudotus baldus ar padangas, statybos laužą – Kretingos rajono gyventojai nemokamai gali pristatyti į Rūdaičių apylinkėse įrengtą Ankštakių atliekų surinkimo aikštelę. Tačiau tuo pat metu įvairiose rajono vietose yra įrengiamos aikštelės, iš kurių tas pačias atliekas išveža savivaldybės įmonė.
„Kretingos komunalininko“ direktorė pasitarime siūlė apriboti maksimalų žaliųjų atliekų išvežimo kiekį vienam gyventojui, likusį atliekų kiekį įpareigoti gyventoją į Ankštakius išvežti savo lėšomis. Taip pat bendrovės vadovė siūlė, kad stambiagabaritės atliekos būtų surenkamos tik gyventojams iš anksto informavus bendrovę apie jų susidarymą.
Tokiam bendrovės siūlymui nepritarė Savivaldybės Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus vedėja Sigutė Jazbutienė ir Administracijos direktorius V. Domarkas. Jie siūlė kol kas apsiriboti aktyvesniu visuomenės informavimu ir prevencine veikla. Nustačius pakartotinius atliekų tvarkymo reikalavimų pažeidimus, pažeidėjais turėtų susidomėti už viešosios tvarkos užtikrinimą atsakingi savivaldybės specialistai.
Administracijos direktorius patikino bendrovę, kad planuojant 2019 metų biudžetą „Kretingos komunalininkui“ turėtų būti kompensuojamos padidėjusios atliekų tvarkymo išlaidos.

Skaityti 409 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Rugpjūtis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje