Kretingos greitoji medicinos pagalba švenčia jubiliejų Pirmo puslapio

  • %AM, %23 %300 %2018 %06:%Lie

 

Kęstutis GABŠYS

Tolimų 1958 metų liepą Kretingoje pradėjo veikti Greitoji medicinos pagalba. 60-mečio sukaktis vakar paminėta iškilmingame šventiniame renginyje, kuriame pagerbti žmonės, dirbantys šį sunkų, bet labai reikalingą darbą.
Kretingos pirminio sveikatos priežiūros centro, kurio padalinys Greitosios medicinos pagalbos tarnyba yra, vyresnioji slaugos administratorė Renata Eitavičienė „Švyturiui“ sakė, kad per tuos metus keitėsi ir greitosios pagalbos automobiliai, ir medicininė įranga, keitėsi, žinoma, ir darbuotojai bei darbo organizavimo principai. Nekito tik du dalykai: ligos, kuriomis skundžiasi „greitosios“ pacientai ir šios tarnybos darbuotojų pasiryžimas padaryti viską, kad būtų išgelbėta jiems nepažįstamų žmonių gyvybė.

Padėkos buvusiems ir esamiems
Kretingos greitosios pagalbos tarnybos įkūrimo šešiasdešimties metų jubiliejui Kretingos pirminis sveikatos priežiūros centras pradėjo ruoštis dar metų pradžioje. Kretingos PSPC vadovybė nusprendė, kad šios tarnybos jubiliejus yra gera proga pagerbti ne tik šiandien čia dirbančius darbuotojus, bet ir tuos, kurie jau atgulė amžino poilsio. „Suradome ir aplankėme visų greitosios pagalbos darbuotojų, kada nors dirbusių Kretingoje, kapus. Pagerbę anapilin išėjusiųjų atminimą, kitus buvusius šios tarnybos darbuotojus pakvietėme į šventinį renginį Kretingos kultūros centre. Jiems padėkosime už sunkią tarnystę rajono žmonių labui“, – sakė R. Eitavičienė.
Šventės proga Greitosios pagalbos stoties patalpose atidaryta Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos mokinių piešinių paroda, kurioje šios gimnazijos moksleiviai bandė piešiniais išreikšti savo Greitosios pagalbos tarnybos viziją. Šios tarnybos vyresnioji slaugos specialistė Zita Gaudutienė „Švyturiui“ sakė, kad Tarnybos kolektyvui labiausiai patiko komikso stiliaus piešiniai. „Apžiūrėdami piešinius mūsų darbuotojai ilgai svarstė ir diskutavo, kuris iš jų kokiame piešinyje yra pavaizduotas“, – įspūdžiais dalinosi Z. Gaudutienė.

Tarnyba keitėsi ir stiprėjo
Greitoji pagalba Kretingos rajone pradėjo veikti 1958-aisiais. Ji neturėjo specialaus transporto, pritaikyto ligoniams gabenti, tad atvežti pacientą į ligoninę buvęs nemenkas iššūkis. Nebuvo ir specialiai darbui greitojoje parengtų specialistų, ligoninės vadovai į darbą priiminėjo akušerius, felčerius. Vairuotojai nebuvo apmokyti teikti pirmąją pagalbą, tad padėdami medikams kaip ir pažeisdavo savo darbą reglamentuojančias instrukcijas.
Šiuo metu Kretingos greitosios medicinos pagalbos tarnyboje dirba 32 darbuotojai, o rajone nuolatos budi trys greitosios pagalbos ekipažai. Du greitosios automobiliai budi Kretingoje, vienas – Salantuose. „Šiandien trys mūsų tarnybos vairuotojai yra baigę medicininės pagalbos kursus ir turi paramediko kvalifikaciją. Dar trys tarnybos vairuotojai kursus lanko šiuo metu ir taip pat rengiasi tapti paramedikais“, – pasakojo R. Eitavičienė.
Per šešis dešimtmečius sparčiai keitėsi ir ryšio priemonės bei greitosios pagalbos pajėgų valdymas. Tarnybos senbuvė Z. Gaudutienė pasakojo, kad tarnybos veiklos pradžioje patys „greitosios“ felčeriai „priimdavo“ skambutį ir vykdavo pas ligonius. Jei laisvų ekipažų nebūdavo, į skambučius atsiliepdavo ir iškvietimus registruodavo ligoninės priėmimo skyrius. „Būdavo, grįžti iš iškvietimo, o ant stalo padėta krūva lapelių. Susirūšiuoji iškvietimus, kad būtų pakeliui, ir važiuoji. O žmonės pyksta, kad tenka ilgai laukti“, – pasakojo greitosios darbuotoja. Šiuo metu greitosios pagalbos automobiliai, patys darbuotojai yra aprūpinti moderniomis ryšio, navigacijos priemonėmis. Po prieš dešimtmetį įgyvendintų reformų Kretingoje neliko greitosios dispečerinės, dabar į skambučius atsako ir „greitąją“ siunčia Bendrojo pagalbos centro, esančio Klaipėdoje, specialistai.
Greitosios pagalbos tarnybos darbuotojai tokias reformas vertina dvejopai. Į iškvietimą vykstantis ekipažas turi tenkintis ta informacija, kurią jiems pateikia BPC specialistai, o ji ne visada būna tiksli, tačiau BPC darbuotojai „atsijoja“ ir daug nereikalingų ar melagingų iškvietimų.

Pagrindinės ligos lieka tos pačios
Nors šiandien, kaip ir prieš šešiasdešimt metų, Kretingos rajono gyventojai greitąją pagalbą dažniausiai kviečiasi dėl aukšto kraujospūdžio, infarkto ar kitų širdies ir kraujagyslių ligų, per tuos metus žmonių požiūris į sveikatą pasikeitė. „Viena šiuo metu pensijoje jau esanti tarnybos darbuotoja per 30 metų greitosios automobilyje priėmė 20 gimusių kūdikių. Šiandien vaiko gimimas greitosios automobilyje skamba kaip egzotika. Būsimos mamos labiau rūpinasi savo sveikata, anksčiau gulasi į ligoninę, populiarėja planiniai gimdymai“, – pasakojo R. Eitavičienė.
Kretingos greitosios medicinos pagalbos automobiliams vis dažniau tenka aplenkti Kretingos ligoninę ir ligonius vežti tiesiai į Klaipėdą. Dažniausiai taip nutinka diagnozavus infarktą, insultą arba jiems patyrus rimtas traumas. Į Kretingos ligoninę tokie pacientai gabenami tik tokiu atveju, kai pervežimo gali nebeištverti, skubiai reikia stabilizuoti jo būklę. Greitosios darbuotoja Z. Gaudutienė pasidžiaugė, kad šiandien dauguma vairuotojų pareigingai praleidžia švyturėlius įsijungusią „greitukę“. Prieš keliolika metų padėtis buvo kur kas blogesnė, nors ir dabar pasitaiko „kelių erelių“, nesuprantančių, kad greitosios pagalbos automobilis švyturėlius įsijungia tik tada, kai vyksta į svarbų iškvietimą arba į ligoninę gabena žmogų, kuriam reikalinga skubi pagalba.

Skaityti 291 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Rugpjūtis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje