Savireklama

Kretingos politikai myli bankus ir žemę Pirmo puslapio

  • %AM, %01 %403 %2018 %08:%Rugp

 

Kęstutis GABŠYS

 

Valstybinė mokesčių inspekcija paviešino Valstybės politikų ir tarnautojų turto deklaracijų, teiktų už 2017 metus, išrašus. Detaliau išanalizavus Kretingos rajono savivaldybės tarybos narių ir jų sutuoktinių turto deklaracijų išrašus, galima padaryti išvadą, kad esama turto deklaravimo sistema ir VMI skelbiamų apibendrintų duomenų pobūdis padeda patenkinti visuomenės smalsumą ir visiškai nepadeda visuomenei vertinti jiems tarnaujančių politikų skaidrumo. Mokantiems jas skaityti deklaracijos pateikia įdomių duomenų, tačiau jie dažniausiai yra susisiję su politikų asmeniniais finansais ar jų gyvenimo būdu.
Rodo, kiek nori
Esama turto deklaravimo sistema gal ir padeda mokesčių administratoriams, tačiau viešai skelbiamuose duomenyse politikams suteikiama galimybė pateikti tokius skaičius, kokius šie nori. Šiandien nėra jokių mechanizmų, kaip nustatyti realią uždarųjų akcinių bendrovių vertę ir jų valdomų akcijų kainą.
Kretingos rajono politikai savo deklaracijose nurodė, kad jų ir jų sutuoktinių valdomų įmonės akcijų ir vertybinių popierių vertė siekia beveik 260 tūkstančių eurų. Šios srities rekordininkas rajono Taryboje yra socialdemokratas Povilas Turauskis. Politiko deklaruota akcijų vertė siekia beveik 37 tūkstančius eurų. Jam ant kulnų lipa kolega ir Tarybos posėdžio salės kaimynas Valerijonas Kubilius, kurio su žmona deklaruotų akcijų vertė yra truputį mažesnė nei 26 tūkstančiai eurų. Trečioje vietoje pagal valdomų akcijų vertę yra Alvydas Jonaitis. Jis deklaravo turintis akcijų už 15 tūkstančių eurų.
Tuo tarpu realias rajono įmones valdantys ir ekonominę veiklą vykdantys politikai savo įmonių valdomų akcijų vertę vertino labai kukliai. Tarybos narė Augenija Juknevičienė savo valdomos privačios medicinos paslaugas teikiančios bendrovės akcijas įvertino 1159 eurais, Antanas Kalnius deklaravo, kad jo valdomos įmonės akcijų vertė siekia beveik 2900 eurų. Dangiras Samalius deklaravo valdąs akcijų už 3200 eurų.
Akcinių bendrovių valdymas ne tik padeda politikams nerodyti realios jų kontroliuojamo turto vertės, tačiau suteikia ir kitų privilegijų. Tarybos nariai Povilas Turauskis, Almantas Skruibys, Danutė Skruibienė, Augenija Juknevičienė, Edmundas Valantiejus ir jų sutuoktiniai (jei tokių esama) deklaravo, kad šeimos nuosavybėje nėra jokių transporto priemonių. Tai reiškia, kad minėti politikai arba vairuoja lizingu įsigytus automobilius, arba savo reikmėms naudoja įmonėms priklausančias transporto priemones.
Traukia prie žemės
Kretingos rajono išrinktieji, kaip ir dauguma žmonių, yra linkę investuoti į nekilnojamąjį turtą ir žemę. Dvidešimt penkių rajono Tarybos narių ir jų sutuoktinių deklaruoto nekilnojamojo turto vertė siekia daugiau kaip 2 mln. 797 tūkstančius eurų. Politikai taip pat deklaravo valdantys žemės sklypų, kurių bendra vertė yra truputį mažesnė nei 460 tūkstančių eurų.
Esama turto deklaravimo sistema suteikia galimybes deklaruojančiam pačiam nurodyti valdomo nekilnojamojo turto ir žemės sklypų vertę. Kadangi deklaracijose nėra nurodomas valdomų NT objektų ar žemės sklypų skaičius, negalime sužinoti, ar Kretingos rajono politikas valdo vieną, pagrindinį savo būstą su žemės sklypu, ar nekilnojamąjį turtą ir žemę perka investiciniais tikslais.
Sau ar savo šeimai priklausančio nekilnojamojo turto (statinių) deklaravo neturintys Dalia Martišauskienė, Vytautas Lukauskas ir Darius Petreikis. Tuo tarpu vienintelis „bežemis“ rajono Taryboje yra Vaidas Kuprelis. Jis deklaravo nevaldantis jokių žemės sklypų, tačiau turįs statinių, kurių deklaruojama vertė siekia 17 tūkstančių eurų.
Skolingi nelieka
Deklaracijų duomenys rodo, kad Kretingos rajono politikai vadovaujasi principu „skola ne rona“, todėl nemėgsta būti skolingais. Bendra Kretingos rajono savivaldybės tarybos narių ir jų sutuoktinių pasiskolintų pinigų suma siekia 241 tūkstantį eurų. Tai yra keturis kartus mažesnė suma nei politikai deklaravo turintys santaupų. Paskutinę 2017 metų dieną bendra Kretingos politikų turimų santaupų suma siekia 890 tūkstančių eurų.
Didžiausių tarybos narių skolininkų trejetuką sudaro Alvydas Jonaitis, Vaidas Butkevičius ir Vladas Baltuonis. Kiekvienas iš jų deklaravo pasiskolinę ir iki praėjusių metų paskutinės dienos negrąžinę nuo 60 iki 65 tūkstančių eurų. Tiesa, A. Jonaitis ir V. Butkevičius ne tik skolinosi, bet ir aktyviai skolino. A. Jonaitis deklaravo paskolinęs 47, o V. Butkevičius – 36 tūkstančius eurų. Kitiems asmenims skolino ir Dangiras Samalius. Šio politiko deklaracijoje nurodoma, kad jis tretiesiems asmenims buvo paskolinęs ir nesusigrąžinęs 5300 eurų.
Ar turi fantazijos?
Kaip jau minėjome, Kretingos rajono savivaldybės tarybos nariai deklaravo turintys santaupų už 894 tūkstančius eurų, kuriuos laiko indėliais bankuose arba „kojinėse“. Asmeninių finansų ekspertai siūlo, kad gerai savo finansus tvarkantys asmenys indėliais bankuose ar „po čiužiniu“ laikytų pinigines sumas, kurios leistų šeimai pragyventi apie šešis mėnesius. Likusius pinigus finansų ekspertai siūlo investuoti į įvairius ilgalaikius projektus, kurie užtikrintų didesnę investicijų grąžą nei šiandien už terminuotą indėlį moka komerciniai bankai.
Jei patikėsime politikų turto deklaracijomis, idealiausiai šia praktika vadovaujasi Valerijonas Kubilius. Politikas deklaravo turįs 78 tūkstančius eurų santaupų. Beveik 36 tūkstančius eurų politiko šeima yra investavusi į akcijas, o politiko žmona deklaravo turinti Vyriausybės vertybinių popierių, kurių vertė siekia 89 tūkstančius eurų.
Jo kolega Povilas Turauskis deklaravo, kad santaupų turi už 29 tūkstančius eurų, o jo investicijų į akcijas vertė siekia 37 tūkstančius eurų. Investicinį aktyvumą demonstravo Tarybos nariai Antanas Puodys ir Darius Petreikis. Abu politikai teigė turį apie 26 tūkstančius eurų santaupų ir į akcijas ar vertybinius popierius investavę nuo 7 iki 9 tūkstančių eurų.
Gausias santaupas laiko, tačiau jų nėra linkę investuoti A. Juknevičienė, E. Valantiejus ir meras Juozas Mažeika. Šių politikų šeimos santaupos svyruoja nuo 50 iki 70 tūkstančių eurų, tačiau investicijų į vertybinius popierius 2017 m jie nedeklaravo. Apie investicinės veiklos strategiją verta būtų susimąstyti ir V. Kupreliui. Politikas teigia sukaupęs 28 tūkstančius eurų santaupų, tačiau nėra investavęs jų nei į akcijas, nei į kokius nors kitus finansinius instrumentus.
Beje, pastarasis rajono politikų investicinės veiklos aspektas yra svarbus ne tik politikams, bet ir visai rajono bendruomenei. Savo patirtį ir gebėjimus tvarkyti asmeninius finansus politikas dažniausiai naudoja ir skirstydamas biudžeto lėšas. Politiko investicinė veikla skatina aktyviai domėtis ekonominiais procesais, vykstančiais už rajono ir valstybės sienų. Blogiausia, jei rajono išrinktieji vadovaujasi Ostapo Benderio patarle „Kam jums pinigai, jei neturite idėjų“.

Skaityti 260 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Birželis 2019
S Pr A T K P Š
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje