Pristatytas istorinio leidinio maketas Pirmo puslapio

  • %AM, %14 %299 %2018 %06:%Lap
Išskirtinių 1871–1945 m. Kretingos krašto laikotarpio nuotraukų albumą pristatė jo sudarytojai – istorikas, Kretingos muziejaus direktorės pavaduotojas muziejininkystei Julius Kanarskas ir Kretingos kraštą tyrinėjantis klaipėdietis istorikas Kęstutis Demereckas. Išskirtinių 1871–1945 m. Kretingos krašto laikotarpio nuotraukų albumą pristatė jo sudarytojai – istorikas, Kretingos muziejaus direktorės pavaduotojas muziejininkystei Julius Kanarskas ir Kretingos kraštą tyrinėjantis klaipėdietis istorikas Kęstutis Demereckas.

Kretingos rajono savivaldybėje praėjusią savaitę surengtas pasitarimas, kuriame pristatytas baigiamo parengti istorinio leidinio-albumo „Kretingos krašto praeities vaizdai“ maketas. Sprendimą išleisti Kretingos kraštui svarbų ir Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtą leidinį Savivaldybė priėmė dar šių metų pradžioje, siekdama įprasminti vertingas krašto praeities fotografijas ir išsaugoti jas ateinančioms kartoms.
Leidinį „Kretingos krašto praeities vaizdai“ šiuo metu sudaro 528 puslapiai ir jau dabar jį galima drąsiai pavadinti Kretingos krašto ikonografine enciklopedija. Joje pristatomos ne tik vertingiausių architektūrinių, istorinių paminklų, gamtos vaizdų nuotraukos, paįvairintos tekstais, bet svarbiausia – įspūdinga šviesiausių mūsų krašto žmonių, savo veikla ir pomėgiais kūrusių jo istoriją, galerija.
Išskirtinių 1871–1945 m. Kretingos krašto laikotarpio nuotraukų albumą sudarė ir neįkainojamą darbą Lietuvos šimtmečiui bei Kretingai atliko istorikas, Kretingos muziejaus direktorės pavaduotojas muziejininkystei Julius Kanarskas ir Kretingos kraštą tyrinėjantis klaipėdietis istorikas Kęstutis Demereckas. Leidinio maketo parengimą koordinavo Savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Dalia Činkienė. Jos teigimu, šis unikalus projektas – tai kolektyvinių pastangų rezultatas. Džiugu, kad širdžiai brangiais prisiminimais pasidalino daugelis mūsų rajono žmonių. Nuotraukos panaudotos iš privačių Romualdo Beniušio, Kęstučio Demercko, Jolantos Klietkutės, Ritos Nagienės, Juozo Šakinio ir Pauliaus Vaniuchino kolekcijų, Kretingos muziejaus, Nacionalinio M. K. Čiurlionio muziejaus, Liaudies buities muziejaus, Vyskupo M. Valančiaus gimtinės muziejaus ir Darbėnų gimnazijos fotografijų rinkinių, Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos Šv. Kazimiero provincijos archyvo, daugelio kitų kraštiečių asmeninių archyvų.
Istorikų J. Kanarsko ir K. Demerecko teigimu, nuo šių metų kovo mėnesio buvo padarytas išties didžiulis darbas atrenkant unikalias nuotraukas, kurių kiekviename leidinio puslapyje yra po 6–7. Stengtasi, kad atskiras istorijas pasakojančios fotografijos viena kitą papildytų, būtų tarsi nuoseklūs išskirtinio istorinio filmo kadrai.
Knyga sudaryta taip, kad supažindintų su skirtingomis Kretingos krašto vietovėmis, kurias apėmė Kretingos, Darbėnų, Salantų ir Kartenos valsčiai. Joje – ir Kretingos dvaro, muziejaus, vienuolyno ir bažnyčios, geležinkelio stoties istorijos, perteiktos ikonografine medžiaga.
„Sužinojome, kad 1931 m. į Kretingą motociklais atvykdavo ekspedicijos ir fotografuodavo kaimus, jų žmones, kultūros įvykius. Kadangi vyko Lietuvos žemės reforma, ekspedicijos tikslas buvo užfiksuoti pradėtus ardyti šalies kaimus. Nacionalinis M. K. Čiurlionio muziejus tokius unikalius vaizdus išsaugojo ir su mumis mielai pasidalino“, – pasakojo istorikas K. Demereckas.
„Matote, kaip atrodė to meto profesijų atstovai, kaip žmonės puošėsi įvairioms šventėms, kaip atrodė jų namų interjeras. O čia – ir pats pirmasis autobusas, kursavęs maršrutu Kretinga–Palanga, įamžinta Šv. Antano kolegijos – Pranciškonų ordino gimnazijos statyba, Kretingos muziejaus ekspedicijos. Taip 1924 m. metais atrodė Kretingos kapinės, užfiksuotos netgi elgetos prie bažnyčios tvoros 1931 m. per atlaidus Kretingoje“, – išskirtines fotografijas komentavo istorikas J. Kanarskas akcentavęs ir tai, kad dar atsiliepia žmonių, turinčių to laikmečio nuotraukų, ir leidinys yra pildomas.
Neabejojama, jog ši knyga, kurioje surinkta ir susisteminta archyvinė ikonografinė medžiaga bus itin vertinga ne tik Kretingos kraštui, bet ir visai Lietuvai. Tokio leidinio rengimui pritarė Kretingos rajono savivaldybės taryba, parengiamiesiems darbams (archyvinių nuotraukų surinkimui, jų susisteminimui ir istorinės ikonografinės medžiagos aprašymui) iš šių metų biudžeto skyrusi 10 tūkst. eurų.
Knygos „Kretingos krašto praeities vaizdai“ leidyba iki 1 tūkst. egzempliorių tiražu planuojama 2019 m. antroje pusėje. Lėšų knygai išleisti bus prašoma Kretingos rajono savivaldybės tarybos. Svarstoma galimybė siūlyti kraštiečiams, kurie vėliau šį leidinį norės turėti savo asmeninėse bibliotekose, prisidėti prie knygos išleidimo skiriant tikslinę paramą.
Gintarė BENAITYTĖ
Savivaldybės atstovė ryšiams su visuomene

Skaityti 525 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Rugpjūtis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje