Savireklama

Opozicija daugumos neįveikė Pirmo puslapio

  • %PM, %02 %857 %2017 %19:%Gegužė

Aistas MENDEIKA

Balandžio 27-ąją įvykusiame Kretingos rajono savivaldybės tarybos posėdyje ką tik pasiskelbusi oficialia opozicija frakcija „Kretingos kraštas“ parodė, jog ketina iškart griebti jautį už ragų – svarstant savivaldybei pavaldžių įmonių vadovų praėjusių metų veiklos ataskaitas negailėjo priekaištų dėl neva neatsakingo darbo, lyg iš gausybės rago liejo pasipiktinimą bendrovės „Kretingos vandenys“ bei „Kretingos komunalininkas“ vadovams.
Ką tik iškeptos opozicijos atstovai „Kretingos vandenų“ direktoriui Gediminui Valinevičiui priminė pažadą atsistatydinti, kai bus susitvarkyta su geriamajame vandenyje atsiradusiomis uodo trūklio lervomis. Anksčiau G. Valinevičius buvo užsiminęs, jog už šią problemą šiek tiek yra atsakingas ir jis, kaip įmonės vadovas.
Pasak G. Valinevičiaus, bene pagrindinė priežastis, dėl kurios vandenyje buvo atsiradę kirminėliai, yra senos vandentiekio trasos, kurioms rekonstruoti anksčiau lėšos neskirtos. „Iki šiol pinigai buvo skiriami tik naujoms trasoms įrengti“, – tikino įmonės direktorius. Šiemet jau šiek tiek lėšų numatyta ir senosioms trasoms, todėl jos bus rekonstruojamos.
Opozicijos atstovo Dariaus Petreikio nuomone, „Kretingos vandenų“ direktorius G. Valinevičius yra asmeniškai atsakingas dėl užteršto vandens, todėl turėtų atsistatydinti. Tarybos narys siūlė G. Valinevičiaus praėjusių metų veiklos ataskaitai nepritarti.
D. Petreikis piktinosi, kad gyventojams kažkodėl neleidžiama naudotis mišriomis vandentiekio sistemomis – centralizuotu vandentiekiu ir šuliniais. Pasak G. Valinevičiaus, naudotis šuliniais nedraudžiama, tik žmonės turi pasirinkti – juos ar centralizuotą vandentiekį. Taip reikalaujama todėl, kad nekiltų grėsmė užsiteršti vandentiekio vandeniui. Esą naudotis mišriomis vandens tiekimo sistemomis draudžiama visoje šalyje.
Toks G. Valinevičiaus paaiškinimas neįtikino ir kito opozicijos atstovo Viliaus Adomaičio. Pasak jo, užterštas buvo vandens rezervuaras, todėl gyventojai visiškai dėl to nekalti. Tarybos narys irgi siūlė G. Valinevičiaus ataskaitai nepritarti.
Opozicijos svaidytos ietys daug žalos nepadarė. Tarybos dauguma vis dėlto pritarė „Kretingos vandenų“ direktoriaus G. Valinevičiaus praėjusių metų veiklos ataskaitai.
Tokios pat didelės kritikos bangos tikriausiai būtų kilusios svarstant ir „Kretingos autobusų parko“ vadovo veiklos ataskaitą, tačiau nebuvo ko kritikuoti, nes įmonei vadovauja laikinas vadovas. Vis dėlto opozicijos atstovas Antanas Kalnius spėjo patikinti, jog reikia eiti link įmonės privatizavimo. Pasak jo, apie Autobusų parką diskutuota daug, tačiau iš to jokios naudos. „Jei dabar ataskaitai pritarsime, vadinasi, viskas įmonėje yra gerai“, – piktinosi A. Kalnius.
Kita vertus, „Kretingos autobusų parkas“ tikrai neturi vadovo, o jo ieškoti kol kas dar tik ruošiamasi. Tarybos narių paklaustas, ar vadovaujasi jau senokai auditą bendrovėje atlikusių auditorių pateiktomis rekomendacijomis, laikinai einantis direktoriaus pareigas Ramūnas Vilčinskas teigė, jog su jomis jis nesusipažinęs.
Pasak Tarybos nario Vytauto Ročio, jau porą metų nėra iniciatyvaus direktoriaus, nebuvo pasiūlyta jokių idėjų.
Vis dėlto daugiausiai priekaištų iš opozicijos kliuvo „Kretingos komunalininko“ direktorei Renatai Surblytei. Tarybos narys V. Adomaitis nepatingėjo ir pasklaidė įmonės rengtų viešųjų pirkimų dokumentus. Jis piktinosi, jog tik keli pirkimai buvo vieši, o daugelis organizuota viešai neskelbiant. Tarybos narys klausė, kaip buvo perkama druska, ar įmonė ieškojo pardavėjo, kuris parduotų pigiau. V. Adomaitis priekaištavo, jog druska iš bendrovės „Klaipėdos regiono keliai“ esą pirkta per brangiai.
Tokius „neskaidrius“ pirkimus, V. Adomaičio nuomone, turėtų įvertinti ir Antikorupcijos komisija.
Įmonės direktorės R. Surblytės mėginimas paaiškinti, kodėl druska pirkta iš „Klaipėdos regiono kelių“, V. Adomaičio nenuramino. Pasak R. Surblytės, su pastarąja įmone susitarta, jog druska bus perkama pagal poreikį, o pinigai mokami už nupirktą kiekį. Be to, ši įmonė gali druską sandėliuoti Kretingoje, todėl ją paimti yra daug lengviau ir pigiau nei iš kitur.
Vis dėlto V. Adomaitis R. Surblytę kaltino, jog ji komitetų posėdžiuose ne į visus klausimus atsakiusi tiesą. Jo kolega opozicijoje A. Kalnius ant žarijų užpylė dar daugiau žibalo. Jo nuomone, įmonė gali būti socialdemokratų partijos „lesyklėlė“, nes ir vadovė, ir kai kurie valdybos nariai yra socialdemokratai. „Kas gali paneigti, jog taip nėra?“ – retoriškai klausė Tarybos narys.
Itin karštas diskusijas pabandė nutraukti meras Juozas Mažeika. Jis informavo, jog dabar įmonės veiklą tikrina kontrolieriai ir netrukus Kontrolės komitetui turėtų būti pateikta jų ataskaita. Išsiaiškinti, kaip buvo perkama druska, yra būtent komiteto kompetencijoje.
Opozicijos atstovams žarstant žarijas ilgai tylėjęs Tarybos narys Konstantinas Skierus vis dėlto neištvėrė ir pasiūlė V. Adomaičiui, esą postringaujančiam lyg būtų didžiausias gamybininkas, per vasaros atostogas pasidarbuoti kartu su palangiškiais komunalininkais. „Norint kritikuoti, pirmiausia reikia išmanyti darbo specifiką, technologinius procesus“, – teigė jis.
Kai Savivaldybei pavaldžiose įmonėse patiriami nuostoliai ar išlaidos skaičiuojamos šimtais tūkstančių, galima suprasti – kažką daryti būtina. Tačiau kai kuriems Tarybos nariams daug klausimų iškilo ir svarstant „Kretingos turgaus“ direktoriaus Nerijaus Tertelio praėjusių metų veiklos ataskaitą. Pernai ši įmonė patyrė 15,5 tūkst. eurų nuostolį, o jos apyvarta buvo 53,6 tūkst. eurų.
Nepritardami įmonės direktoriaus siūlymams, kaip sumažinti nuostolius, Tarybos nariai patys pradėjo dalintis idėjomis. Pasak Tarybos nario Antano Puodžio, akivaizdus pavyzdys – neseniai Kretingoje vykusi mugė, kurią rengė privati įmonė. Nors vietos prekybininkams kainavo pakankamai brangiai, jų netrūko, Vadinasi, kai kas uždirbo. „Kodėl ir mūsų turgus negali imtis panašios iniciatyvos?“ – klausė A. Puodys.
Daugelis Tarybos narių pritarė minčiai, jog vadovas turėtų rodyti daugiau iniciatyvos. Tačiau dabar nieko baisaus nesą. Pasak Tarybos nario Jono Drungilo, reikia atsižvelgti ir į tai, jog turgaus veikla labai priklauso nuo klimatinių sąlygų. „Turgus save išlaiko, tik pernai patyrė nuostolių“, – tikino J. Drungilas.
Pasak N. Tertelio, sunku buvo privilioti į turgų daugiau prekiautojų. Tuo pačiu mažėjo ir pirkėjų skaičius. Be to, sugriežtinti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) reikalavimai. Smulkiesiems prekiautojams dabar reikia užpildyti daugiau įvairių dokumentų, o tai padaryti kokia nors močiutė, atnešusi iš savo daržo parduoti kelias morkas, ne visada sugeba.
„Stengiamės žmonėms padėti, parodome, kaip sutvarkyti dokumentus ir t. t.“, – tikino N. Tertelis.
Kad ir kaip energingai puolė muštis opozicija, valdančiosios daugumos sienos įveikti nepavyko. Nė vienam siūlymui nepritarti ataskaitoms dauguma nepritarė ir visos jos buvo patvirtintos. Suprantama, opozicijai pasisakant „prieš“.

Skaityti 433 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Paieška tinklapyje

Kalendorius

Liepa 2018
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Mes Facebooke